Karácsonykor sokan vesznek áruhitelből ajándékot vagy mást, ilyenkor viszont különösen oda kell figyelni, hogy mire szerződik az ember, írta az MNB.
Az apróbetűs részekben el lehet veszni, hogy miért miféle díjakat számíthatnak fel. Arra kérnek ezért mindenkit, hogy nézze meg alaposan THM-et, a teljes hiteldíj mutató mutatja meg , hogy szinte az összes költséggel együtt mennyibe fog kerülni a hitel.
Az átverésekre külön figyelni kell, a maximális THM most ugyanis személyi kölcsönöknél (az úgynevezett "gyorskölcsönöknél) 25,65 százalék, a hitelkártyák, áruhitelek, kézizálog-kölcsönök és folyószámlahitelek esetében maximum 40,65 százalék. Azért most, mert a jegybanki alapkamat függvényében vannak ezek megadva.
Az MNB-nek egyébként van egy hitelkalkulátora, ahol meg tudja nézni, hogy mire készülhet fel az egyes konstrukcióknál. Sajnos viszont csak a THM-et nem elég nézni, ezen kívül is bőven lehetnek költségek, és nem is csak rendkívüli esetben, szóval igazából nem kerülhető el az apróbetűs részek átnézése sem.
A THM-en túl is van durvulás
A THM-ben nincs benne a futamidő során az ügyfél döntése alapján felmerülő költségeket, például a futamidő-hosszabbítás díját vagy a késedelmi kamatot. Ezek mértéke magas is lehet. A „karácsonyi” kölcsönhöz kapcsolódó banki folyószámla vagy hitelkártya költsége akkor a THM része, ha ezek a kölcsönszerződés kötelező kiegészítő elemei. Ha viszont szabadon választhatók, akkor terheik nem számítanak bele a teljes hiteldíjba. Ugyancsak nem számolandó bele a THM-be a választható úgynevezett otthonszolgáltatási díj (vagyis, ha a hiteltörlesztést otthon és nem a bankfiókban is lehet teljesíteni).
Az MNB fogyasztóvédelmi részlege ezért azt kéri, hogy még a szerződés megkötése előtt mindenki olvassa el a THM-en kívüli költségekről szóló részeket is.