Kerestek, de nem találtak 18 lelőtt embert a román határon

2009.02.03. 01:03

A blogról

Ez a blog egy napi válogatás arról, hogy mi történt 1989-ben. Beszámolunk a legérdekesebb hírekről, interjúkról, bemutatjuk a szereplőket, és megtudhatja azt is, mit hallgattunk, olvastunk, néztünk a moziban húsz éve, és milyen telefonok érkeztek a frissen induló TV2-höz és a Szabad Európa Rádióhoz. Ráadásul elolvashatja azokat a napi információs jelentéseket, amiket az MSZMP korabeli vezetői is megkaptak.

Partnereink

Videók

A Legfőbb Ügyészség tényfeltáró vizsgálata egyértelműen megállapította: nem felel meg a valóságnak, hogy 18 holttestet találtak a magyar-román határ egy 50 kilométeres szakaszán. Ez egyértelmű cáfolata annak az állításnak, amely a Magyar Demokrata Fórum gyulai városi szervezetének az Országgyűlés elnökéhez címzett - s a Magyar Nemzetben közzétett - levelében szerepel - jelentette be dr. Nyíri Sándor, a legfőbb ügyész helyettese 1989. február 3-ai, pénteki sajtótájékoztatóján.

Valótlan a levélnek az a megállapítása is, hogy az illetékes
hatóság a menekültek mintegy 50 százalékát visszaküldte Romániába; a
statisztikai adatok szerint tavaly 6490-en lépték át illegálisan a
román-magyar határt, s közülük 1652 személyt irányítottak vissza.

    A sajtótájékoztatón bejelentették: az ügyészség nem indít eljárást rémhírterjesztés bűncselekményének alapos gyanúja miatt. Semmi nem támasztja alá ugyanis, hogy a levél írói és közreadói a köznyugalom megzavarására törekedtek volna.

    Dr. Balassa Tibor csoportvezető ügyész részletesen ismertette a minden körülményre kiterjedő tényfeltáró vizsgálat mozzanatait, a munkamódszereket. Mint mondotta, mindenekelőtt a levél íróit hallgatták meg, akik azonban - etikai okokra hivatkozva - nem nevezték meg, kitől, vagy kiktől származtak a levélben leírt
információk. Ez természetesen hátráltatta az ügyészség munkáját. Ezek után átnézték a rendkívüli halálesetekre vonatkozó iratokat. Tavaly a román határ menti négy megyénkben több mint 1200 ilyen eset fordult elő. Ezek között egyetlen olyan személyt sem találtak, akinek ismeretlen eredetű lőtt sérülés okozta volna a halálát. Négy személy ugyan lőtt sérülés következtében halt meg, ám mindannyian
önkezükkel vetettek véget életüknek. Két szúrt sérülés is szerepelt a halálokok között, az áldozat mindkét esetben magyar állampolgár volt. Ebben az időszakban két román állampolgár vesztette életét ,,rendkívüli,, körülmények között: egyikük halálát gyógyszertúladagolás, a másikét szívinfarktus okozta. A vizsgálat
megállapította, hogy elhunytakor négy személy kiléte volt ismeretlen. Közülük hármat rövid időn belül azonosítottak, negyedik esetben pedig egy húsz évvel ezelőtt vízbe fulladt ember csontvázáról volt szó.

Az ügyészi szervek felkeresték a Békés megyei temetkezési vállalatot is. A nyilvántartások szerint hozzájuk az említett csontvázon kívül egy ismeretlen holttestet szállítottak. Azt egyébként később azonosították, s a hozzátartozók temettették el.

    A vizsgálatot végzők 64 tanut hallgattak meg: Romániából menekülteket, a határ közelében lakókat, az ott dolgozó körzeti orvosokat, vadászokat. A parancsnokok távollétében kérdezték ki az adott terület négy határőrörsén szolgálatot teljesítőket. Ők elmondták, hogy tavaly szeptemberben, illetve októberben egy-egy
alkalommal - a román határőrizeti szervek jelzésére - fésülték át a dombegyházi, illetve a gyulai határőrörs körzetét. Ám sem ekkor, sem később holttesteket nem találtak. Dr. Balassa Tibor utalt arra, hogy több levelet - köztük névteleneket is - kaptak a vizsgálat során, de azok állításai nem igazolódtak be.

    A sajtótájékoztatón Csurka István a Magyar Demokrata Fórum képviseletében köszönetet mondott a Legfőbb Ügyészség korrekt vizsgálatáért, s azt minden tekintetben megnyugtatónak nevezte. A legfőbb ügyész helyettesének véleményét kérte arról: nem provokáció áldozata lett-e az MDF gyulai városi szervezete? Dr. Nyíri Sándor szerint az MDF-nek is - a Legfőbb Ügyészség tényfeltáró vizsgálata
eredményének ismeretében - meg kell vizsgálnia a konkrét esetet, s le kell vonnia a megfelelő tanulságokat. Neki egyébként nincs tudomása arról - mondotta -, hogy provokáció történt volna.

    Egy kérdésre válaszolva dr. Nyíri Sándor elmondta: a menekültek esetleges visszairányításának kérdését mielőbb rendezni kell, figyelembe véve jogi, emberiességi és politikai szempontokat egyaránt. Tudomása szerint egyébként az Országgyűlés soron következő ülésén foglalkozik a kérdéssel.

    Az ügy egyik tanulsága, hogy a sajtónak - természetesen az eltérő nézetek és vélemények közreadásával - a tényeket hitelesen, pontosan, ha szükséges, ellenőrizve kell nyilvánosságra hoznia - zárta a sajtótájékoztatót a legfőbb ügyész helyettese. (MTI)

További MTI-hírek 1989. december 3-áról itt találhatóak.