Szijjártó: A nők nyugdíjba vonulásához kell a járulékemelés

2010.11.06. 21:03 Módosítva: 2010.11.06. 21:22
A miniszterelnök szerint azért emelik 9,5 százalékról 10 százalékra a nyugdíjjárulékot, hogy betarthassák a Fidesz egyik választási ígéretét, miszerint a nők negyven év munkaviszony után nyugdíjba mehetnek. A Jobbik szerint a döntés sunyi és gyáva, az LMP szerint pedig a Fidesz megsérti a választókat, amikor az gondolják, hogy nem veszik észre, hogy az adócsökkentést titokban visszavették.

Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője szerint a nyugdíjjárulék-emelésből befolyó plusz pénzből a legalább 40 éves munkaviszonnyal rendelkező nők nyugdíjba vonulását fedeznék. A politikus erről a Magyar Televízió Híradójának beszélt szombaton. Az ellenzéki pártok tiltakoznak a járulékemelés ellen.

A hírműsorban felidézték: 9,5-ről 10 százalékra nőne a nyugdíjjárulék az adótörvényekhez benyújtott módosító indítvány szerint. A műsor számítása szerint a járulékemelés egy átlagos fizetésnél néhány száz forintos plusz kiadást jelent.

"Elkötelezettek vagyunk az iránt, hogy azok a hölgyek, akik 40 évet dolgoztak, azok nyugdíjba vonulhassanak. Ahhoz, hogy ennek a lehetőségét megteremtsük, ehhez van szükség a nyugdíjjárulék minimális emelésére" - jelentette ki a műsorban Szijjártó Péter, a kormányfő szóvivője.

A műsorban emlékeztettek rá, hogy a nők kedvezményes nyugdíjba vonulása a Fidesz egyik választási ígérete volt. A híradóban elhangzott: az előzetes számítások szerint ez 20-40 milliárd forintos terhet jelent a költségvetésnek, és ennek ellensúlyozására emelné meg a kormány a nyugdíjjárulékot a mostani 9,5 százalékról 10 százalékra. 
A műsor szerint arról, hogy mikortól és milyen ütemezésben vonulhatnak a nők 40 év munka után nyugdíjba, várhatóan már a vasárnapi ülésén dönt a kormány.

Elrejtették a módosítását

A parlament számvevőszéki és költségvetési bizottságának elnöke november 3-án küldte meg Kövér László házelnöknek a bizottságnak az adótörvénycsomaghoz benyújtott módosító indítványát. A javaslatban az szerepel, hogy jövőre a nyugdíjjárulék a jelenlegi 9,5 százalék helyett 10 százalék legyen.

Az MSZP már pénteken tiltakozott a tervezet ellen, Tukacs István felszólította a kormányt, hogy ne sarcolja tovább a dolgozó magyar embereket és ne hazudozzon. "A magyar dolgozó polgár ismét veszít, mert a kormány ismét úgy ügyeskedik, hogy pórul járjon, miközben jobb életet, több fizetést ígért neki" - fogalmazott közleményében a képviselő.

A Jobbik "sunyi és gyáva" lépésnek tartja a kormánypártok nyugdíjjárulék-emelésre vonatkozó indítványát, sunyinak azért, mert egy újabb "salátaindítványba" rejtették, gyávának pedig azért, mert "nem merik nyíltan bejelenteni".

Lenhardt Balázs, a párt gazdasági kabinetjének vezetője szombati közleményben azt írta, "sem a miniszterelnök, sem jobbkezének nevezett minisztere nem vállalta fel az adófizetők terheinek újabb emelését, hanem azt kormánypárti bizottsági tagokra bízta". A jobbikos politikus leszögezte: a párt elutasítja a járulékemelést rejtő bizottsági döntést.

Az LMP számára is elfogadhatatlan a Fidesz-KDNP járulékemelési javaslata, a párt szerint a Fidesz "suttyomban veszi vissza" az adócsökkentést a nyugdíjjárulék 0,5 százalékpontos emelésével. Scheiring Gábor országgyűlési képviselő, a párt gazdaságpolitikai kabinetjének vezetője szerint a javaslat egyértelművé teszi, hogy az alacsony és közepes keresetűek a Fidesz-féle "adócsökkentés" veszteseivé válnak.

Scheiring Gábor szerint "önmagáért beszél az, ahogy a kormánypártok a parlamenti vitát követően megpróbálták elrejteni egy 39 oldalas dokumentum mélyén járulékemelési javaslatukat". Scheiring Gábor szerint a Fidesz megsérti a magyar állampolgárokat, "amikor azt feltételezi róluk, hogy nem látnak át a szitán: amit a kormány az egyik kezével ad, azt a másik kezével többszörösen is visszaveszi".