Átadták az Arany János-díjakat és a Gérecz Attila-díjat a Magyar Írószövetségben, az 1956-os forradalomra emlékező ünnepi rendezvényen. Arany János-díjat vehetett át Kiss Benedek költő, Vári Fábián László költő és Jánosi Zoltán irodalomtörténész, Gérecz Attila-díjban részesült Kele Fodor Ákos költő. (MTI)
Egymilliós tüntetés: A Szilvási Gipsy folk zenél. Azt éneklik, hogy most kéne abbahagyni. A dal eredeti változata Kovács Kati nevéhez fűződik.
Egymilliós tüntetés: Ötvenhat azt jelenti, hogy hiszünk a köztársaságban, az Orbán-rendszer nem hisz a köztársaságban, hanem önkényuralkodik, megfosztja az embereket a létbiztonságtól és a gazdag keveseket támogatja, mondta Istvánffy András, 4K!. (A tömegben felzúgott az Orbán, takarodj!)
Az utv.hu közlekedési képinformációs portál Szabad sajtó utcai kamerája a nem az élő képet mutatja, hanem egy korábbi – feltehetően késő esti – felvételt tettek közzé. Ugyanez történt idén március 15-én, a sajtószabadságért szervezett demonstráció alatt. Akkor az üzemeltetők közölték: a kamerák pusztán műszaki hiba okán nem voltak elérhetők, semmiféle "titkos konspiráció" nem állt a háttérben.
Egymilliós tüntetés: Dénes Balázs (TASZ) olyan rendszert szeretne, ahol a szabadság és a demokrácia nemcsak a polgároknak, hanem a hatalomnak is az eszménye. Nem szabad hallgatni, mert ha tovább hallgatunk, akkor máris győztek a demokrácia ellenfelei. Aki demokrata, nem fél kivenni a részét a munkából, ami érzései szerint csak most kezdődik. Ha nem tetszik a rendszer, akkor meg kell fogalmazni és meg kell üzenni a hatalomnak, hogy milyen rendszert szeretnénk. Éljen a szabadság, éljen a demokrácia, és éljenek a demokraták, mondta.
József Attila utca: Vona Gábor szerint a Jobbik programja készen áll az ország megmentésére, mert az mentheti meg az országot, aki akarja. A program főbb pontjai Vona felsorolásában: többkulcsos adórendszer, az államadósság újratárgyalása, a multik kiszorítása, az euroatlanti és izraeli érdekeket kiszolgáló külpolitika felváltása. Új választójogi rendszert akarnak, ahol a szavazati jogot elemi iskolai végzettséghez kötnék, a haza védelme érdekében kivonnák Afganisztából és Irakból a csapatokat, és bevezetnék az önkéntes honvédelmi szolgálatot. Aki erre jelenkezik, az elsőséget élvezne a felvételkor a közigazgatásba. "Felszámoljuk a megélhetési gyerekgyártást" - mondta Vona. Közölte azt is: csendőrséget állítanának fel, és újra bevezetnék a halálbüntetést.
A Magyar Szolidaritás egy ezerfős csoportja tényleg levált az időközben véget ért egymilliós tüntetésről és a Duna-parton elindult a Szabadság tér felé. Céljuk az, hogy mécsest gyújtsanak a 2006-os tévéostrom rendőr sérültjeinek tiszteletére.
A Magyar Szolidaritás idén ősszel alakult, alapítói között van Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének (FRDÉSZ) elnöke és Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének (HTFSZ) elnöke.
József Attila utca: "Új időszámítás kezdődött: vér, sikolyok, lódobogás lepte el a pesti utcát" - emlékezett beszéde elején Vona Gábor 2006-ra, amit "modernkori történelmünk mélypontjának" nevezett. Szerinte azonban a "romok közül" tettrekész magyarok jöttek elő, ez volt az ébredése a nemzeti oldalnak, ami egyszer majd győzni fog, ahogy Gyöngyöspatán is. Vona szerint nem lesz egyszerű, de be fogják fejezni '56 szabadságharcát, mert az még nem ért véget, hiába próbálták visszagyömöszölni a palackba a szabadság szellemét 1990-ben az úgynevezett rendszerváltók, Antall, Horn Gyula és Orbán, mondta. Vona szerint 2010. csalódás volt, nemcsak azért, mert nem a Jobbik nyert, hanem mert a Fidesz becsapta a választóit, ahogy az az Orbánra vonatkozó Wikileaks-táviratból is kiderült. Ez volt Vona szerint Orbán őszöde, csak "míg az egyik reggel, éjjel és este hazudik, a másik egész nap". Orbán és Gyurcsány Vona szerint valójában egymást tartják életben, a múlt emberei. "Gyurcsánynak a börtönben, Orbánnak a szoborparkban van a helye" – fogalmazott. Bár Orbán azt mondta a választások után, hogy új napra ébredtünk, Vona szerint ugyanabban az országban, ugyanabban a hazugságban élünk.
József Attila utca: A Fidesz megkoronázta a hazug rendszerváltást, még mindig idegenek irányítják az országot, folytatta beszédét Vona Gábor. Ezt szerinte bizonyítja az is, hogy míg '56-ban Kádár Moszkvába ment a tankokért, 2011-ben Orbán Brüsszelbe ment a "bankokért". Vona arról beszélt, hogy a Fidesz ígéreteivel szemben a legnagyobb megszorítócsomagot vezeti be. Orbán már csak Chuck Norrist nem tudja megszorítani, viccelt. Vona felidézte azt is, hogy a terrorelhárítási központunk meg Brad Pitten ütött rajta. Szerinte amúgy van abban valami szimbolikus, hogy Brad Pitt Magyarországot választja egy zombifilm helyszínének. A kormány elmehetne zombinak a filmbe, mondta. A helyzet ennél azonban rosszabb, mert a kormány nem zomnbiként, hanem tudatosan teszi, amit tesz, igazzá lett a 2010-es választási jelszavuk, a "csak a Fidesz", folytatta a Jobbik szónoka. A kormány valójában a gazdagok kormánya, és a szociális érzéketlenség rendszerét építik, ebből a szempontból érthető Matolcsy gazdaságpolitikája is, mondta. A Jobbik nem nyugodhat ebbe bele, ezért meg kell találniuk az utat a civil szervezetekhez, mert az ország kétharmada jobbikos, ismételte meg Vona szokásos jelszavát. "Az utca a miénk lesz, nem engedhetjük meg, hogy gyurcsányista hordák elfoglalják. Ott leszünk" - jelentette ki, és ezek után hirdette meg a már részletezett programját.
Az egymilliós tüntetésről leszakadt Magyar Szolidaritás egy nagyobb csoportja a Szabadság tér felé tart.
Nemsokára elindul a Jobbik ifjúsági tagozatának menete a József nádor térről a Bródy Sándor utcához.
József Attila utca: A program ismertése után Vona helyzetelemzéssel zárta beszédét. Eszerint a Fidesz elindult a bukása felé, a szocialisták baktérium módjára osztódással szaporodnak, az LMP pedig még nem döntötte el, hogy fiú-e vagy lány, a Jobbik viszont nyert Gyöngyöspatán, Püspökladányban pedig 33 százalékos eredménnyel "döngölte földbe" a szocialistákat. "Nem szabad csüggendünk, vagy mi, vagy senki. Bízzatok magatokban, és bízzatok bennem is" - zárta beszédét Vona. A beszéd alatt 1000-1200 fősre dagadt tömeg fele ezután távozott, a többiek a koncertet hallgatják. A terv szerint az ifjúsági tagozat majd átvonul a Rádió épületéhez.
Mécs Imre, egykori 56-os elítélt az SZDSZ október 23-i megemlékezésén a Rákoskeresztúri Köztemető 301-es parcellájánál mondott beszédet és megkoszorúzta Nagy Imre sírját. A politikus a mártírok segítségét kérte a demokrácia megvédéséhez, mivel szerinte "most is zsarnokság leselkedik, és ez ellen fel kell lépni". Mécs szerint ugyanakkor az SZDSZ-nek is fel kell tennie a kérdést, mit hibáztak el, amikor koalícióban vezették az országot, és miért nem kergették el a rossz vezetőket. (MTI)
Szabadság tér: Most érkezett meg az egymilliós tüntetésről körülbelül 200 ember, a Magyar Szolidaritás szimpatizánsai, akik mécsest gyújtanak a 2006-os tévéostrom rendőr áldozatainak tiszteletére.
"Szabad magyar rádiót!" - skandálta négyszáz jobbikos a Magyar Rádió Bródy Sándor utcai épületénél. Megkoszorúzták az emléktáblát, elénekelték a Himnuszt és a Székely himnuszt, majd elindultak a Szabadság tér felé, ahol Gaudi-Nagy Tamás elszámoltatást követel majd, de ezt már nem közvetítjük.
„Az emberek 1956-ban nem csak a diktatúra, hanem a hazugság és félelem ellen is lázadtak egy olyan becsületbeli ügyben, amelyért semmilyen áldozat nem volt nagy" - mondta Varga Mihály, a Miniszterelnökség államtitkára vasárnap Szolnokon, a forradalomra emlékező városi rendezvényen.
„Ötvenöt éve annak, hogy a csend falai leomlottak, és mindenki megbizonyosodhatott arról, hogy a becsület él és tenni kész, és ereje erősebb, mint a félelemből épült falak" - fogalmazott a fideszes politikus, aki szerint 56-ban megtanulhattuk azt is, mit jelent hazában, nemzetben gondolkodni az internacionalizmussal szemben. (MTI)
A Jobbik ifjúsági tagozatának fáklyás felvonulása elérte a Bródy Sándor utcát. A párt rendezvénye a tervek szerint itt koszorúzással véget is ér.
Török Zsolt MSZP-szóvivő és Sass Szabolcs, a Societas - Baloldali Ifjúsági Mozgalom elnöke krétával rajzolta fel "Orbán Viktor hűlt helyét" az Astoriánál, a Fidesz korábbi nagygyűléseinek helyszínén. A politikusok szerint a miniszterelnöknek október 23-án illene Magyarországon lennie, ehelyett azonban a brüsszeli EU-csúcsra utazott, holott korábban ő maga fogalmazott úgy: Brüsszel nem Moszkva. "Akkor viszont nem illik füttyentésekre odaszaladni" - tették hozzá az MSZP-sek. Török szerint a közjogi méltóságok azért nem jelentek meg semmilyen nyilvános eseményen, mert lelkiismeret-furdalásuk van, amiért a szabadság ünnepén "nem éppen a szabadságot, hanem a szabadság korlátozását sikerült megteremteniük". A Societas elnöke szerint Orbán azért nincs Magyarországon, mert "nem tudna mit mondani az őt éltető tömegnek, ha egyáltalán ma még élteti őt ugyanazon tömeg". (MTI)
"Mindazt, ami a mostani világunkban jó, ideértve a szabadságot, az Európához való tartozást, a keresztény gyökerekhez való visszatérés lehetőségét, számunkra mind 1956 teremtette meg" - mondta Orbán Viktor az EU-tagországok állam- és kormányfőinek találkozóját követő brüsszeli sajtótájékoztatón. A miniszterelnök szerint "október 23. egyfajta hálaadás, és az 56-os hősiességet évente egyszer minden magyarnak érdemes közösen megünnepelnie", ide sorolva saját magát is. Szerinte "a nemzeti ünnep miatt Magyarország számára szerencsétlen volt a mostani EU-csúcstalálkozó időzítése". Úgy vélte ugyanakkor, hazánk még nincs abban a helyzetben hogy meghatározza az európai politika menetrendjét és naptárát, ezért kénytelen volt alkalmazkodni az időponthoz, és együtt kell élnie azzal az - "egyébként nem helyes és remélhetően többet meg nem ismétlődő" - helyzettel, hogy a miniszterelnök a nemzeti ünnepen nem tartózkodik Magyarországon. Orbán szerint a magyar polgárok megértették, hogy fontos döntés ma leginkább Brüsszelben születhet, és az ország felelős vezetőinek ott kell lenniük, ahol az ilyen döntéseket befolyásolni lehet. (MTI)
"Bár nem fegyverrel, de ma is egyfajta szabadságharcot folytatunk. A pénzvilág képviselői adósságba verték az országot, és ez ellen ugyanúgy fel kell lépnünk, mint a hagyományos értékeket, normákat és közösségeket gyengítő eszmék ellen" - mondta Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője az 56-os forradalom emléknapján, vasárnap a Pest megyei Erdőkertesen. (MTI)
Az Egymillióan a sajtószabadságért tüntetésén egy héber nyelvű, holokaszttagadó feliratot tartalmazó tábla miatt vettek őrizetbe egy embert, aki szóváltásba keveredett egy ötödik kerületi önkormányzati képviselővel. A rendőrök igazoltatták a férfit, majd elő is állították. Úgy tudjuk, jelenleg is a Gyorskocsi utcában hallgatják ki. Információink szerint a héber feliratú táblát N. György újságíró tartotta, aki tavaly a Bombahir internetes újság munkatársaként Budaházi Györggyel készített hosszabb börtöninterjút.
Görögország megmentése és az európai bankok feltőkésítése volt a központi kérdése a hétvégi európai uniós csúcstalálkozónak a tanácskozást a Magyar Televíziónak összefoglaló magyar miniszterelnök közlése szerint. Orbán Viktor Brüsszelben, vasárnap adott nyilatkozatában kifejtette: október 23-án a magyar miniszterelnöknek Budapesten volna a helye, hogy fejet hajtson az ,56-os forradalmárok emléke előtt, "akiknek nagyon sokkal tartozunk". A kormányfői munkának azonban az is jellegzetessége - fogalmazott -, hogy mindig ott kell lenni, ahol Magyarország számára a legfontosabb események történnek, és azokat képesek vagyunk befolyásolni. Ez a hely vasárnap Brüsszel volt - mondta a köztelevízió Híradójában bemutatott interjúban Orbán Viktor.