BME: Most beszéltem fizika szakos diákokkal, akik a csepeli Kossuth Lajos Gimnáziumból jöttek, és akik már hétfőn is eljöttek tüntetni. Mint mondták, soha korábban nem tüntettek semmiért, de most nincs más választásuk. Az egyikük elmondta, hogy fizika szakra akart jelentkezni, de most úgy érzi, hogy már nem férne be, a tandíjra pedig nincs pénze. Az egyetlen lehetősége most az, hogy elmenjen szakmunkásnak.
Bár a hallgatók hívták, Orbán nem vesz részt a fórumon. Pedig közben Habony Árpád, a kormányfő tanácsadója 24. lett a COOL listán. Most lenne szükség igazán a COOL tanácsaira!
Solti László, a Szent István Egyetem rektora a Magyar Rektori konferencia állásfoglalását olvassa fel. Ennek lényege, hogy a rektorok is támogatják a tüntető diákokat. A magyar felsőoktatásról egyeztetés nélkül hozott intézkedések az egyetemi vezetők szerint már a közeljövőt is kiszámíthatatlanná teszik, nem szolgálják a felsőoktatás minőségi javítását és a munkaerőpiac által preferált szakterületek támogatását. Részletek itt>>>
Szeged: hallgatók egy csoportja ma délután ügyfélfogadási időben szeretett volna bejutni a Fidesz helyi irodájába, hogy arra kérje a képviselőket, álljanak ki az Szegedi Tudományegyetem érdekeiért. Pár perccel az irodánál tervezett akció előtt "betegség miatt zárva" tábla került ki az iroda ajtajára.
BME: Az első aktív képviselő, akit itt láttam, az MSZP-s Kunhalmi Ágnes volt. (De visszatért a DK-s Szarvas Koppány Bendegúz is.)
Nagy Dávid, a HÖOK elnöke épp most kérdezte meg a jelenlévőket, hogy mindenki elég melegen öltözött-e. "Nagyon hideg van, szükség lesz a meleg ruhára egy kis sétához a Szabadság-hídhoz."
Az az egyszerű felismerés hozott össze minket, hogy megtámadták a jövőnket, el akarják venni az álmainkat, de mi ezt nem hagyjuk, mondja Nagy Dávid.
És újra zúg a "nem hagyjuk, nem hagyjuk."
Nagy Dávid HÖOK-elnök európai minőségű felsőoktatást akar. Felolvasta a követeléseiket, ami szerint tandíjmentes felsőoktatást és a hallgatói szerződés eltörlését akarják.
„Ez itt a magyar felsőoktatás. A megoldást nem lehet plagizálni” – mondta Nagy Dávid. Szentgyörgyi Albert szavaival zárta a beszédét: „Olyan lesz a jövő, mint amilyen a ma iskolája.”
BME: Rengeteg a hipszterkardigános tüntető.
BME: Most beszéltem három AKG-s lánnyal (az Alternatív Közgazdasági Gimnáziumról annyit érdemes tudni, hogy egy fizetős középiskola), akik jövőre lesznek végzősök, de a szüleik már nem fogják tudni támogatni őket. Mint mondták, nemcsak maguk miatt, hanem a többiekért is eljöttek tüntetni.
A legnagyobb tapsot ma este két középiskolás kapja, akik a budaörsi gyökerű Diákellenállás a Felsőoktatásért nevű szervezet képviselik. Nemes Nina, az Illyés Gyula Gimnázium végzős diákja arról beszél, hogy "harcolni kell azért, ami a miénk. Ez még csak a kezdet, az egyetem a miénk" - és látszik rajta, hogy nem viccel.
Ábrahám Máté arról beszél, milyen nagy hatással volt rá Orbán Viktor 1989-es beszéde Nagy Imre újratemetésén. Orbán itt arról beszélt, hogy a hatodik koporsóban a magyar fiatalság fekszik, amelynek ellopták az elkövetkező húsz évét. "A szabadság egykori zászlóshajója miért veszi el tőlünk a mi szabadságunkat. Hol van most Orbán Viktor, fél, hogy találkozik saját fiatalságával és nem ismerik meg egymást?" - mondja Ábrahám Máté, az új Orbán Viktor.
Nyíregyháza: a felsőoktatási keretszámok visszavonását kérték a kormánytól a demonstráló nyíregyházi közép- és főiskolások. A mintegy kétszáz, zömében középiskolás a római katolikus templom előtt gyülekezett, majd átvonult a városháza elé. (MTI)
" Ideje lenne, ha Orbán Viktor a nemzeti konzultációs levelek küldözgetése helyett lejönne közénk. Neki sem tandíjat, sem diákhitelt nem kellett felvennie azért, hogy jogász lehessen. Mi miért nem kapjuk meg ugyanazt" - teszi fel a kérdést Ábrahám Máté, a középiskolás diákellenállás tagja. Aztán még megjegyzi: a képviselők is az állam pénzén szereztek jogi vagy közgazdász diplomát - néha egy kis plagizálással. Volt egy kampány két évvel ezelőtt, akkor azt hittük, hogy mi vagyunk a jövő záloga, de most nem hisszük el, hogy zálogházba adnak minket."
Ábrahám Máté mondta a legnagyobb beszédet ezen az estén, és ő kapta a legnagyobb tapsot.
A Sonic Youth Teen Age Riot című számát küldeném a tüntetőknek.
BME: Legalább kétezren vannak. A tömegben újabb politikus, Schiffer András LMP-elnök tűnt fel.
Szabadság híd, budai hídfő: A menet eleje „Mi vagyunk az egyetem! Mi vagyunk a jövő!” feliratú transzparens mögött a Szabadság hídhoz ért, de nem mennek rá, hanem továbbmennek a budai oldalon. Úgy tudjuk, hogy az Erzsébet hídon fognak átmenni. Több rendőrautó megy előttük. Azt skandálják az emebrek, hogy „Nem hagyjuk! Az egyetem a miénk!” Rendőrök állították le a forgalmat.
Rakpart: A többezres tömeg az Erzsébet híd felé tart. Óriási dugó alakult ki a Móricz Zsigmond tér felé, a buszokról leszállnak az emberek, láthatólag meglepte a rendőrséget a tüntetés útvonala. A tömeg vége még a Szabadság hídnál van.
Budapesten. És fúj a szél. A met.hu szerint 40 km/órás.
Munkatársunk a Kálvin térről jelenti:
A rendőröket meglephette az útvonalváltozás, mert még mindig itt villog több rendőrautó a Kálvin téren. A 7-es buszokat elterelték, itt jönnek sorban a Kiskörúton.
Erzsébet híd: Egyáltalán nincs forgalom az Erzsébet hídon, amin a tüntetők éppen áthaladnak.
Több ezer budapesti egyetemista indult el "sétálni" a Műegyetemen tartott tiltakozó fórum után szerda késő délután. A szervezők nem közölték, hogy hová mennek. (MTI)
A Liveinfo közvetítése véget ért. Ezen a linken újra meg lehet nézni a beszédeket.
Erzsébet híd: Pont akkor ért a tömeg eleje az Erzsébet híd pesti hídfőjéhez, amikor a vége Budán ráment a hídra. A tömeg azt skandálta, hogy: „Hoffmann Rózsa mondjon le!”
Kossuth Lajos utca: A tömeg elején az a hír járja, hogy a Parlament felé tart a tömeg.
Kossuth Lajos utca: Megerősítem az előttem szóló Horváth kollégát, többen is arról beszlének, hogy a Parlament felé mehet a tömeg.
Astoria: Most ért a tüntetés az Astoriára. Egyre többen vannak, többen mobilon hívják az ismerőseiket.