A koalíció megijedt az Alkotmánybíróságtól
További Belföld cikkek
- Bese Gergő maga készíthette az őt leleplező kompromittáló felvételeket
- Kiderült, kinek szurkol Orbán Viktor a Sztárboxban
- Orbán Viktor fogadta Csád elnökét
- Karikó Katalinnak elege lett, hogy visszaélnek a nevével, feljelentést tett
- Soltész Miklós: Mindig voltak bűnök az egyházban, mégis itt vagyunk kétezer éve
Péntek délután az Országgyűlés honlapjára felkerült az Alaptörvény negyedik módosításáról szóló kormánykoalíciós törvényjavaslat (pdf). A hosszú jogszabály legnagyobb része az Alkotmánybíróság által decemberben formai okok miatt megsemmisített átmeneti rendelkezések alaptörvénybe ágyazásáról szól, de szerepelnek benne új, a párt reggeli sajtótájékoztatóján nem ismertetett elemek is.
Visszakerülnek az átmeneti rendelkezések
Rövidített formában visszakerül az Alaptörvénybe a pártállami múltról szóló rész, immár az MSZP nevének említése nélkül, és a diktatúra működtetőinek jogainak korlátozásáról szóló szabályok. Az alkotmány szövege kiegészül az Országos Bírói Hivatal elnökének a perek áthelyezését biztosító jogkörével, és az illetékestől eltérő bíróságon történő legfőbb ügyészi vádemelés lehetőségével.
Ugyanez vonatkozik az egyházi és a nemzetiségi törvények sarkalatos (kétharmados) voltára, az EU vagy az AB és más szervezetek döntései miatt bevezethető különadó lehetőségére is. Az alaptörvény fog rendelkezni az ügyészek nyugdíjkorhatáráról, a bíróké viszont már nem szerepel a jogszabályban.
Újdonság, hogy az alkotmánymódosító törvényjavaslat nem csak a decemberben megszüntetett átmeneti rendelkezésekre vonatkozik. A törvényjavaslatban több, az AB által korábban alkotmányellenesnek nevezett törvény is visszaköszön.
Élettársak kizárása, röghöz kötés, gyűlöletbeszéd
Bekerül az Alaptörvénybe, hogy csak a házasság és a szülő-gyermek viszony jelent családi kapcsolatot: az AB ezt decemberben túl szűkkörűnek ítélte. Ugyanez a helyzet a hallgatói szerződésekkel: a részben vagy egészben államilag finanszírozott felsőfokú képzésben részt vevők röghöz kötésének lehetősége bekerül az Alaptörvénybe, ez korábban szintén alkotmányellenesnek találtatott.
Hiába találta alkotmányellenesnek a hajléktalanok kitiltására vonatkozó helyi rendeletalkotásnak megágyazó jogszabályokat is az AB, ez a lehetőség szintén bekerül az Alaptörvénybe. Újdonság, hogy államigazgatási feladat- és jogkört kaphatnak a megyei képviselőtestületi hivatalok vezetői és ügyintézői.
Az Alkotmánybíróság korábban ahányszor törvényt hoztak róla, minden egyes esetben alkotmányellenesnek találta a gyűlöletbeszéd tiltását: most ennek lehetősége is bekerül az Alaptörvénybe. A választási eljárási törvény vizsgálatakor januárban a testület a kampány médiaszabályozására vonatkozó részeket is megsemmisítette, most ezek is alkotmányos védelmet kapnak.
Az Alaptörvény fogja rögzíteni, hogy a felsőoktatási intézmények gazdálkodása a kormány felügyelete alá kerül. Érdekesség, hogy a koalíció az Országgyűlési Őrség létezését és irányítását is alaptörvényi szintre emeli.
Beintenek az AB-nak
Az Alkotmánybíróságra vonatkozó szabályozás is jelentősen megváltozik. A testületnek 30 napon belül kell majd döntenie a bírói kezdeményezésre induló és a soron kívüli eljárásokban.
Az önkormányzati rendeletek alkotmányosságát az AB a fővárosi és megyei kormányhivatalok indítványára vizsgálhatja, és a testülethez fordulhat a legfőbb ügyész, valamint a Kúria elnöke is. Kötelezővé teszik, hogy az eljárás során a testület meghallgassa.a vizsgált jogszabály előterjesztőjét.
Fontosabb változás, hogy az AB a módosítás értelmében az Alaptörvény hatálybalépése előtt meghozott alkotmánybírósági határozatokat és indokolásukat az eljárásaiban nem veheti majd figyelembe. A koalíció azt is kikötné, hogy az AB csak akkor vizsgálhassa egy jogszabály azon részét, ami az elé kerülő indítványban nem szerepel, ha az szoros tartalmi összefüggésben van a kifogásolt szakaszokkal.
Nagyon jelentős és váratlan módosítás az is, hogy az alkotmánymódosítás kifejezetten kiköti, hogy az Alkotmánybíróság csakis formai, eljárási szempontból vizsgálhatja majd az Alaptörvény módosításait. Ezzel a jogalkotó nyilvánvalóan arra reagál, hogy az AB a korábbi dogmatikán változtatva a határára jutott, hogy az Alaptörvény módosításait tartalmi szempontból vizsgálja.