A Greenpeace újabb levelet írt Orbán Viktornak
További Belföld cikkek
A Greenpeace magyarországi igazgatója a kishantosi biogazdaság ügyében nyílt levelet intézett Orbán Viktor miniszterelnökhöz, immár második alkalommal (ahogy az a levélből is kiderül, első megkeresésükre nem érkezett válasz). A levél apropója, hogy csütörtökön az egyik bérlő ismét elkezdte a vitatott földhaszonbérleti pályázaton elnyert földje kitárcsázását Kishantoson, ráadásul egy olyan területen, ahol már újra elkezdett kikelni a búza.
A Szegfalvi Zsolt által szignált levél a Székesfehérvári Járásbíróság három birtokvédelmi perben hozott, április 25-i ítéletére hivatkozik, melyek közül kettőben kimondták: továbbra is a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) és a régi bérlő (Kishantos) között van jogviszony, így az új bérlőknek a Greenpeace értelmezése szerint „az adott földterülettel kapcsolatban semmilyen joguk nincs” (a harmadik per tárgyalását pedig elhalasztották).
A zöld civil szervezet levelő Szabó Marcel, a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó ombudsmanhelyettes korábbi nyilatkozatát is idézi, amelyben megállapította: a több évtizedes biogazdálkodás létrehozta környezeti értékek védelme az Alaptörvény alapján mindenki kötelessége. Székely László ombudsman és helyettese ugyanerre a megállapításra tavaly decemberi jelentésében is.
A Greenpeace konkrét követelést is megfogalmazott a miniszterelnök részére: arra kérik Orbán Viktort, hogy váltsa le Bitay Márton állami földügyekért felelős államtitkárt, valamint a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) vezetőit, „mivel bebizonyosodott, hogy nem a jog, hanem az erőszak oldalán állnak”.
Az NFA vezetői és a földügykért felelős államtitkár (...) Kishantos esetében az erőszakot választotta egy bíróságon lévő jogvita eldöntésére. Elfogadhatatlannak tartjuk ezt az eljárást
– áll a szervezet levelében.
Bitay korábban arról beszélt, hogy az NFA is pert indítana Kishantos ellen, mert álláspontjuk szerint a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Kft. vagyoni és nem vagyoni kárt is okozott az államnak azzal, hogy több mint fél éve jogalap nélkül használja az általa korábban bérelt földterületet. Az államtitkár a székesfehérvári bíróság döntését is gyökeresen másképp értelmezte, mint a kishantosiak.