Norvég Alap: sikkasztásról beszél a kormány
További Belföld cikkek
-
Agyonlőttek egy kutyát Fóton, mert az állat az utcán sétált
- A hajánál fogva húzta végig az állapotos nőt Nyírkátán, majd meggyilkolta
- Szabó Tímea kiakadt az ATV-re, a csatorna szerint a politikus ellenük uszít
- Kihúzták az ötös lottó nyerőszámait
- Kinevezte az Operaház főigazgatóját, majd új szerepben tűnt fel Csák János
A Norvég Alappal kapcsolatban Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációjáért felelős helyettes államtitkára tartott sajtótájékoztatót. A fideszes politikus szerint nem elképzelhetetlen, hogy sikkasztás miatt tegyen feljelentést a magyar kormány.
Csepreghy elmondta: nem az a baj, hogy norvég közpénzből kormányellenes tüntetést szerveznek – bár már ez is tág értelmezése a pénzek felhasználásának –, hanem hogy a támogatások felhasználásánál gyaníthatóan szervezett bűnözés folyik.
A sajtóban megjelent információk alapján – ami egy Ernst & Youngnál megrendelt vizsgálaton alapul – szerinte az mondható el , hogy a Norvég Alap forrásainak elosztásánál nem biztosított a bírálóbizottságok függetlensége, hogy ugyanazon szervezetek és személyek döntenek a támogatási pénzek elosztásáról, mint akik felhasználják azokat, hogy utólag nyúltak bele a pályázók pontszámaiba, mindenféle indoklás nélkül, és hogy sok esetben az alacsonyabb pontszámot elért szervezetek nyertek a magasabb pontszámot elértekkel szemben.
Így az Ernst & Young kritikái megegyeznek a kormány feltételezéseivel. Ezért a magyar kormány ma levelet írt az Ernst & Youngnak, amiben elkérte ezt a 2008– 2010-es időszakra vonatkozó kutatást. Vagy a teljes kutatási anyagot, vagy a Norvég Alap magyarországi tevékenységével, illetve a pénz elosztásával foglalkozó részt – mondta Csepreghy.
A helyettes államtitkár szerint a nyilvánosságra került kutatás új helyzetet teremt, hiszen a magyar kormány és a norvég fél június 12-i brüsszeli tárgyalásán a norvégok azt állították, hogy a Norvég Alap forrásainak magyarországi felhasználásával kapcsolatban semmiféle vizsgálat nem folyt még, ők ősszel terveznek egy ilyet, ezért kérik a magyar kormányt, hogy addig a saját vizsgálataikat állítsák le. A sajtóból azonban kiderült, hogy volt már ilyen vizsgálat, amit a norvég állam felkérésére készített az Ernst & Young.

A kérdésre, hogy milyen bűncselekmény ügyében születhet feljelentés, Csepreghy azt válaszolta: amennyiben a vádak beigazolódnak, akkor adott esetben a sikkasztás gyanúja állhat fent. A kutatás birtokában azonnal kezdeményezi a kormány a norvég kormánnyal való tárgyalást.
Csepreghy szerint a Norvég Alapból érkező támogatások nem karitatív pénzek, azokra bármely magyarországi civil szervezet pályázhat, így tehát közérdek, hogy hozzáférhetőségüket ellenőrizze a magyar kormány, és adott esetben lépéseket tegyen.
Azokat a kritikákat, hogy a norvég kormány pénzének magyarországi elosztásához semmi köze a magyar kormánynak, stand-up komédiának nevezte, és ahhoz hasonlította, mintha egy norvég turistát a Balaton partján kirabolnának, és az ügyben nem a balatonfüredi rendőrök járnának el, hanem az oslóiak.