Németh Miklós szerint Moszkvában őrzik a magyar ügynöklistát
További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc: Írtam egy regényt, szerintem egészen jó lett
- Döntés született Strasbourgban, újabb tranzitzónás perben marasztalták el a magyar államot
- A Bese-ügyben kérdezték Semjén Zsoltot
- Gundel Takács Gábor: A világ közel sem olyan, amilyennek a politikusok beállították
- Elő a meleg kabátokkal, viharos szél és sok eső várható
Az MTI szerint meglepő dolgot jelentett ki Németh Miklós egykori miniszterelnök a Soltvadkerten megrendezett 10. Szélrózsa evangélikus ifjúsági találkozón, a pénteki a Határnyitás '89 című beszélgetésen, ugyanis szerinte
Az egyetlen hiteles ügynöklista Moszkvában van mind a mai napig. A magyar történészek is csak akkor ismerhetik meg a teljes igazságot, ha az orosz fővárosban feloldják a titkosítást.
Majd hozzátette:
Ami ezekkel a dokumentumokkal Magyarországon történt, szégyenteljes. Ebbe betettek, ebből kivettek, egy részét pedig megsemmisítették.
Németh Miklós a rendszerváltás hajnalán ezt javasolta:
Vagy semmisítsék meg az egészet, vagy azonnal hozzák nyilvánosságra, vagy az új kormány és parlament döntsön az ügynöklisták sorsáról. Az akkori politikai résztvevők ez utóbbit választották. Az 1990-ben megalakult Országgyűlést alkotó pártok mindegyikében ültek kommunista titkosszolgálati emberek, még az MSZP-ben is. Nagy kár, hogy nem néztünk ezzel szembe.
A rendszerváltás előtti utolsó magyar kormányfő a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelőjével, Prőhle Gergellyel, az Emberi Erőforrások Minisztériumának nemzetközi és európai uniós ügyekért felelős helyettes államtitkárával idézte fel a 25 évvel ezelőtti eseményeket.
Németh Miklós múltat idéz
- szerinte a rendszerváltásért meg kellett küzdeni,
- és a résztvevők érdeme, hogy képesek voltak szembenézni a kihívásokkal és válaszokat találni rájuk,
- büszke arra, hogy a rendszerváltás vér nélkül ment végbe Magyarországon.
Németh Miklós szerint ugyanis
- Miután Mihail Gorbacsov szovjet pártfőtitkár bejelentette a Brezsnyev-doktrína végét, Magyarországon 1989 márciusában már megállapodtak a pártfőtitkárral a szovjet csapatok és az atomtöltetek kivonásáról, kezet ráztak.
- Azt, hogy a határnyitást "az utolsó pillanatig ellenző" Horn Gyula aratta le ennek az egyezségnek a babérjait, a Gorbacsovnak ígért titoktartás és a köztük kialakult bizalmi viszony tiszteletben tartásának volt köszönhető,
- Így tehát amikor Orbán Viktor 1989. június 16-án a szovjet csapatok kivonását követelte Nagy Imre és mártírtársainak újratemetésén, "már régen le volt zsírozva minden".
Csak a kedvező csillagállás miatt egyesült a két Németország
A volt miniszterelnök szerint az 1989-es határnyitás után még nem lehetett tudni, hogy két év múlva egységes Németország lesz:
Martonyi 1989-ben jelentkezett az MSZMP-be
Németh Miklós arról is beszélt, hogy a '80-as évek elején az MSZMP-nek 860 ezer tagja volt, de ebből 150 ezer volt igazi kommunista, a többiek között nagyon sokféle ember volt. Ők aztán később érzésviláguktól, értékrendjüktől, felfogásuktól függően bementek a többi pártba, a kisgazdáktól az MDF-en át az SZDSZ-ig, a Fideszt is beleértve.
Felidézte azt is, hogy 1989 áprilisában Martonyi János személyesen közölte vele:
Látva, hogy jó irányba mennek a dolgok, kérte felvételét az MSZMP-be. Ő volt talán az utolsó újonnan felvett párttag, de ezért nem kell elítélni Martonyit. Bonyolultabb ez annál, hogy baltával kezdjük el vagdosni a forgácsot.