Elég nagy vita alakult ki a Keletinél pár magyar között. néhányan megérkeztek egy magyar címeres zászlóval, és az ATV adását is megzavarták. Ezután fehér Magyarországot követeltek, mire egy körülöttük álló magyar nő többször is lenácizta őket. Zsidózás, hazaárulózás és kurvaanyázás volt a válasz.
Megtelt a tranzitóna a Keletinél, itt már a legkisebb dologért is tucatnyian tolonganak. A gyerekek dulakodnak egy szem banánért.
(Ha segíteni szeretné, itt írtunk arról, hogy mire lenne szükség a pályaudvarokon.)
Erdő Péter visszautasítja azt az állítást, hogy a katolikus szervezetek „észrevétlenek” lennének a menekültek ellátásában. A bíboros a jelenlegi jogszabályokkal indokolja, hogy az egyházi intézmények Magyarországon nem fogadnak be menekülteket. (RTL Klub)
Miután összevesztek a szírek, skandálás kezdődött a Keletinél, a rigmus már ismerős:
Germany, Germany!
Ülősztrájk a kezdődött a lépcsőknél, a sajtó figyeli az eseményeket. Egyelőre kb. húszan vannak. Újdonság, hogy megfogják egymás kezét az ülő tüntetők és néha a magasba emelik. Egy rózsaszín pólós férfi a fő szervező, ő jár körbe és mondja azoknak, akik nem értik az ő nyelvüket, hogy sit down azaz üljenek le.
Rengeteg rendőr van, a migránsokat leszállították, négy-öt busszal vitték el őket Győrbe, a Szövetség utcába. Itt ellenőrzik az okmányaikat, és döntenek a sorsukról. A rendőrök többsége normálisan kezeli a helyzetet, de vannak köztük olyanok, akik nagy hangon terelgetik őket, és csak annyit beszélnek angolul, hogy „go, go!”.
Miután műveleti területté nyilvánította a rendőrség a bicskei állomáson azt a vonatot, amelyen menekültek vannak, kiküldték a sajtót az állomásra. A menekültek azt kiabálják, hogy
Journalist, journalist! No police, no police!
Az előbb megjelent egy rendőrségi helikopter is. Patt helyzet van, a vonaton a menekültek, a peronon a rendőrök vannak, várakoznak valamire, egyelőre nem tudjuk, hogy mire. A menekültek nem akarnak menekülttáborba menni, nem tudni, hogy fogják megoldani ezt a helyzetet.
Az előbb volt egy kis csetepaté a Keletiben, megjelent pár szír Aszad piros-fekete-zöld csillagos zászlajával, erre a felháborodott menekültek kitépték a kezükből a zászlót, és kidobták egy kukába. Kiabálás kezdődött, mire megjelentek a forgatócsoportok is, de rájuk szóltak, hogy no camera! Kb. 40 férfi van most a téren, az egyiknek teljesen megégett az arca, feltehetően a háborúban sérülhetett meg. Az emberek gondterhelt arccal politizálnak.
Tata, vonatablak. Szír menekültek, és a kormány által rendelt plakátok. Hogy mennyit értenek az üzenetből? Remélem, nem sokat.
14:41-es soproni vonat most ment el, menekültek nem voltak rajta. A 14:10-es Győr-Szombathely felé közlekedő vonat azonban még mindig a Keletiben van, az utasok elégedetlenkednek, hogy mikor mehetnek el, és mi sem értjük, hogy miért késik, hiszen menekültek ezen sincsenek. Közben kitakarították a Keleti pályaudvart, és fertőtlenítették a padokat is.
Az országos rendőrfőkapitány műveleti területté nyilvánította Bicskén azt a szakaszt és peront, ahol a menekültek vonata áll, ezért kiterelik onnan az újságírókat és fotósokat.
"Most nyugi van" legalábbis az egyik, a menekülteket a bicskei átverésről tájékoztató aktivista szerint. És valóban, a Győr-Szombathelyre tartó vonaton alig ül valaki, és ezek az utasok is magyarnak és európainak néznek ki. A rendőrök a kilences vágányon, illetve a vonat ajtajaiban leginkább csak unatkoznak.
A Keleti oldalában eközben több család is fekszik az árnyékban, és amikor arról érdeklődtem náluk, hallották-e, mi van Bicskével: bólogattak.
A korábbi fotók alapján nem volt egyértelmű, hogy került ez a menekült család a sínekre Bicskében. Ez a videó sok mindent megmagyaráz.
A vonat továbbra is az állomáson vesztegel, orvosok érkeztek, és valakit fent vizsgáltak meg a vonaton, miután rosszul lett. Megvizsgáltak egy kisgyereket, illetve egy másik kocsiból egy fiatal férfit hoztak le, akit a peronon látnak el. Próbálják hűteni a fejét, nyakát, a vérnyomását mérik.
Lengyelországnak erkölcsi kötelessége menekültekkel foglalkozni, de nem telik arra, hogy a gazdasági bevándorlókat fogadjon be, mondta Ewa Kopacz lengyel miniszterelnök az Európai Néppárt vezetőinek a sziléziai Katowicében tartott megbeszélésén. Szerinte a menedékkérőket aszerint kell elosztani, hogy „terror elől menekülnek-e, vagy gazdasági okokból érkeznek-e Európába".
Kopacz hétfőn a várakozásokat túllépő európai menekülthullámra hivatkozva bejelentette: a kormány felülvizsgálja a befogadandó menekültek számát. Utána Cezary Tomczyk, a lengyel kormány szóvivője úgy nyilatkozott a sajtónak: „egyelőre nincs szó semmiféle új kvótáról", először teljesíteni kell a már vállalt kötelezettséget. Lengyelország júliusban önkéntes alapon kétezer menekült befogadását vállalta. (MTI)
Aktivisták facebookos felhívásokban arról írnak, menjen ki minél több angolul tudó ember a Keletibe tájékoztatni a menekülteket, hogy a vonatuk nem Győrbe vagy Ausztriába, hanem Bicskére megy, ahonnan táborba szállítják őket. Egy önkéntes elmondta, azt tartja a legundorítóbbnak, hogy átverik a menekülteket, akik néha olyan tájékoztatást kapva szállnak fel a vonatra, hogy menjenek csak, mert az Ausztriába megy. (Megjegyzés: a nemrégiben befutott vonatra már nem engedik fel a rendőrök a menekülteket, erről itt írtunk.)
Egyetlen ország nem képes megoldani a jelenlegi bevándorlási helyzetet, ezért közös európai megoldást kell találni, mondta Áder János magyar és Borut Pahor szlovén köztársasági elnök csütörtöki találkozójuk utána budapesti Sándor-palotában. Áder szerint elsősorban humanitárius problémáról van szó, az emberekről még a tél beállta előtt gondoskodni kell. Másrészt büntetőjogi, bűnügyi gondot is jelent a helyzet, ugyanis az embercsempészek kíméletlenül kihasználják az Európa felé tartó migránsok százezreinek kiszolgáltatottságát. Végül nemzetbiztonsági problémával is szembe kell nézni is, mondta. Azt mondta Pahornak, fontolja meg, országa támogatná-e közös uniós pénzügyi alap létrehozását, vagyis azt, hogy uniós forrásból finanszírozzák menekülttáborok létesítését és fenntartását azokban az első országokban, amelyek biztonságot nyújtanak a menekülteknek. (MTI)
A Keletinél nemcsak a pályaudvaron bent, hanem kint a téren is nyugalom van most, a lépcsőkön több menekült ül, de az elmúlt napokhoz képest jóval kevesebben vannak már.
A győri vonaton a szerelvényeket elválasztó ajtót lezárták, miután a magyarokat és egyéb európaiakat a vonat elejére irányították. A hátsó két-három kocsiban menekültek és rendőrök utaznak, és egy-két újságíró. A rendőrt hallottam, ahogy a rádióban mondja, hogy kb. 100 migráns a hátsó kocsikban elszeparálva, minden rendben.
A GPS szerint már elhagytuk Bicskét, lassan Tatabánya környékére érünk, nem tudom, hova megyünk végül.
Az itt utazók is engem kérdezgetnek, hogy hova megyünk, és hogy biztonságban vannak-e. Szemmel láthatóan aggódnak, izgulnak, pedig a képen látható szír fiúnak érvényes jegye van Bécsig. Egy mellettem ülő családnak csak Hegyeshalomig, ők arról érdeklődtek nálam, hogy gyalog át tudnak-e menni a határon Ausztriába.
A Keletiben a menekültek között állítólag most az terjed, hogy ma már biztosan nem megy vonat Németországba. A korábbiakhoz képest látványosan kevesebben vannak a peronon is. Viszont többen azt mondták, úgy hallották, hogy pénteken indul majd vonat Németországba.
Videós tudósítónk tájékoztatása szerint a Keletiben a 9. vágányra bejött egy vonat, ami feltehetően Győr felé fog tovább menni, azonban a rendőrök minden ajtó elé odaálltak, hogy a menekültek ne szállhassanak fel rá. Feltehetően azért született ez a döntés, mert Bicskén patthelyzet alakult ki a vonatokra feljutott menekültek és a rendőrök között, akik menekülttáborba akarták volna vinni őket, de nagy ellenállásba ütköztek.
Mint ismert, a Sopronba és a Győrbe utazó vonatokkal korábban rengeteg menekült utazott el a Keletiből, előbbiről Bicskén leszállították a menekülteket. A győri vonat egyelőre még nem futott be Bicskére.
A záhonyi vonatra szállhattak fel, írja olvasónk.
Befutott egy harmadik vonat a Keletibe, a menekültek felszálltak rá. Arra a kérdésre, hogy mikor megy a vonat, a válasz meghallgatható a videóban: „No!” Legalább kétszer. Végül ez a vonat soha nem indult el, hanem ki is vontatták a vágányokról.
A török elnök szerint az uniós tagállamok migránsok temetőjévé változtatják a Földközi-tengert, írja az AFP.
Rendkívüli ülést tart a parlament, a hadsereg bevetéséről döntenek a képviselők. A Fidesznek az ellenzékre is szüksége van. Percről percre itt>>>
A Népszabadság kérdésére a MÁV-vezér, Dávid Ilona elmondja: a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal egyeztetnek a kormányzatból, hiszen az alá tartozik a vasút felügyelete.
Feldmann Márton értékesítési vezérigazgató-helyettes szerint nem a MÁV hatásköre, hogy kik tudnak bejutni a Keletibe és kik nem, és jelenleg sem látják azt a tömegeket, akik "lobogtatják" a visszaváltandó jegyeket. Nem tudják megmondani, hányan vannak a visszatérítést kérők közül a régi, rendszeres utasaik, és hányan a migránsok.
Dávid Ilona hozzáteszi, a többi állomáson és a központi menetirodában is lehetőség van a visszaváltásra, nem csak a Keletiben - a kérdés az újságírótól arra vonatkozott, hogyan válthatták volna vissza a jegyet a migránsok, ha egyszer készenléti rendőrök álltak a Keleti előtt.
Feldmann elmondja: rendkívüli kedvezményként vezették be, hogy 40 euró alatt visszatérítik a jegyeket. Az biztonsági kockázat lenne, készpénzbiztonsági kérdés, ha százeurós jegyeket visszaváltanának, és ennyi készpént kellene őrizniük a pénztárakban. Miért 40 euró a korlát a visszaváltásnál? - kérdezik. A legnagyobb számban a 19, 29, 39 eurós jegyek fogynak, normálisan ez a legnépszerűbb, azért ez a határ, mondja Feldmann.
40 euró felett az van, hogy a MÁV irodáiban visszatérítési igényt kell benyújtani névvel, címmel, a visszatérítési igény helyével együtt. Ezt három hónapon belül bírálják el. Igazolni kell azt is, hogy nem használták fel a jegyeket (ha nincs áthúzva, letépve, ráírva, akkor ez nem nehéz).
Ez magyarul azt jelenti, hogy a migránsoknak hosszú hetekig kellene várniuk a pénzükre, pedig néha az utolsó euróikból vették meg a jegyeiket, és hát a tartózkodási címük megadásával is mondjuk úgy, nehéz helyzetben vannak.
Bicskén már órák óta a tűző napon áll a menekültek vonata. A rendőrök hoztak vizet, de tőlük a legtöbben nem fogadták el, sajtósok és civilek segítettek beadni a vagonokba, de volt, aki tüntetőleg kidobta. „Germany, Germany" – skandálták.
A Migration Aid mai adománylistája szerint továbbra is szükség van polifoamokra, takarókra, hálózsákokra mindhárom pályaudvaron! Továbbá
Aki személyesen nem akar vagy nem tud kimenni a pályaudvarok tranzitzónáiba, azoknak megnyílt egy új adományközpont a Verseny utcában (itt akar a főváros egy egyesített tranzitzónát létrehozni). Ide is vár a civil szervezet a fent említetteken túl pénzadományt és gyógyszereket (lázcsillapító, antibiotikum, kötszerek stb.). Fontos: ruhaadományt már nem várnak sehova, mert egyelőre nincs hol tárolni.
A rendőrség kiadott egy két nyelven, magyarul és angolul is megjelent közleményt a honlapján, amiben azt írják, hogy a rendőrség intézkedéseinek, és rugalmas reagálásának köszönhetően nem történt jelentős fennakadás a vasúti közlekedésben, egyetlen vasútállomáson, vagy szerelvényen sem történt tragédia. „Magyarország egyetlen vasúti pályaudvarát sem dúlták fel illegális bevándorlók, nem keletkeztek jelentős károk" – írták. A közlemény szerint kísérik és ellenőrzik a vonatokat, az azokon utazó menekültekkel szemben pedig a schengeni előírásokat alkalmazzák.
Újságrói kérdés ismét: a jegypénztárakban nem tájékoztatták megfelelően a menekülteket, hogy hiába szórnak el száz és ezer eurókat, nem tudják majd használni a jegyüket. Az értékesítési vezető szerint "az utas felelőssége a szerződéskötés pillanatában, hogy az utazáshoz szükséges okmányokkal rendelkezzen". Szerinte nem a MÁV kötelessége megmondani a migránsoknak, hogy hogyan tudnak továbbutazni, ezt a hatóság teszi meg.
Miért nem tájékoztatták például a német turistákat, hogy hogyan tudnak hazajutni? Aki most érvényes okmánnyal akar hazajutni Németországba, honnan és hova induljon? - kérdezik. Az értékesítési igazgató megismétli: a belföldi vonatokkal tudnak Ausztrián keresztül utazni az emberek úgy, hogy Hegyeshalomnál kell átszállni.
Tömeges visszatérítési igénnyel a MÁV nem találkozott, mondja az értékesítési igazgató. A müncheni járatra több ezer jegyet adtak el, de ez normális, mert napi háromezren utaznak Ausztriába, Németországba, tehát a jegyeladás nem nőtt meg drasztikusan.
Bicskén a menekültek közül sokan maguktól menekültek vissza a vonatra, mert semmiképpen nem akarnak Bicskén maradni. Két kocsiban belülről tartják az ajtókat, és bezárkóztak, más kocsiknál viszont a nyitott ajtóban, a lépcsőn is ülnek. Rengeteg rendőr van az állomáson, kint pedig azok a buszok is ott állnak, amikkel feltehetően tovább akarták vinni a menekülteket a táborba. Most vizet próbálnak hozni a menekülteknek a vonatra.