Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMJárvány miatt kellett lezárni az Uzsoki neurológiai osztályát
További Belföld cikkek
- Iványi Gáborék bezárt Wesley iskolájának diákja akasztotta fel magát Szegeden
- Walter Katalin csatlakozott az Olimpiai Bizottsághoz
- A Püspöki Konferencia is reagált az egyházat érintő pedofilbotrányokra
- Menczer Tamás a Magyar Péterrel való vitájáról: Én voltam-e az, aki büdös köcsögözött?
- Szabálytalan előzés miatt okozott balesetet egy autós
Hasmenéses járvány miatt nem fogad neurológiai és stroke betegeket az Uzsoki Utcai Kórház Neurológiai Osztálya, ahol már korábban is szünetelt az ellátás éppen egy hasonló fertőzéssorozat miatt. A calicivírust azonosították az osztályon, amelyet idén már egyszer lezártak éppen emiatt. Tíz napja szüntették meg az izolációt, de egyre több új megbetegedést regisztráltak a betegek és az ellátószemélyzetnél, írja a Medicalonline.hu.
Múlt hét vasárnap nyolc betegnél és négy dolgozónál jelentkeztek a hasmenéses tünetek, hétfőre már huszonöten betegedtek meg. A zárt közösségekben könnyen terjedő calicivírus a higiénés szabályok szigorú betartásával előzhető meg a legkönnyebben. A fertőzöttek környezetében mindent fertőtleníteni kell, mivel a vírus akár napokig fertőzőképes marad. Az Uzsokiban ezek után sem sikerült izolálni a járványt.
Az eset érdekessége, hogy az 1001 orvos hálapénz nélkül nevű csoport éppen hétfőn adott ki közleményt arról, hogy a magyar kórházakban és egészségügyi intézményekben kifejezetten rosszak a higiéniás viszonyok. Azt írták:
Vannak kórházak, ahol még a sterilizáló is leállt, a WC-t nem lehet lehúzni, a beteget nem lehet elkülöníteni, nem jut tiszta pelenka, nincs fertőtlenítőszer, a vezetők visszamondják a takarítást, mert nincs rá forrás. Előfordul, hogy egy kéztörés ellátása után belehal a beteg a kórházi baktérium okozta bélgyulladásba, vagy lélegeztetőgépen végzi egy gyermek, mert a mandulaműtét során kórházi, terápiarezisztens kórokozók támadják meg.
Az ÁNTSZ kedden úgy reagált a csoport állításaira, hogy a magyar betegek biztonságban vannak. Az MTI-hez eljuttatott közleményében a szervezet közölte: „alig néhány ország van, ahol olyan átfogó képpel rendelkeznek az aktuális helyzetről, mint Magyarországon.”
Aggasztó látlelet a magyar egészségügyről
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) úgy becsüli, hogy az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések átlagosan minden huszadik kórházi beteget érintenek a kontinensen – írja a Medicalonline.hu. Az ECDC felmérése arra is kitért, hogy az ilyen jellegű megbetegedések fő oka a nem megfelelő antibiotikum-használat, az elmaradó fertőtlenítések és a kórházi infrastruktúra lerobbanása.
A szervezet adatai szerint Magyarország tök utolsó az EU-s országok között az egyágyas kórtermek átlagos, százalékos elosztását tekintve. Míg nálunk ez a szám 1,7 százalék, az első helyezett Franciaországban 51,6 százalék, az európai átlag pedig 11,1 százalék.
Ugyanígy Magyarország használja a legkevesebb alkoholos kézfertőtlenítőszert. Itthon ez az arány mindössze 6 liter/1000 betegnap, viszonyításképpen Svédországban 40 liter/1000 betegnap.