Rendőrkordon védi a Parlamentet
További Belföld cikkek
- Az egészségügyi államtitkár ígéretet tett: ebben a kormányzati ciklusban biztosan nem lesz államosítás
- Volt tanítványa szerint Bese Gergő diákjai fenekét csapkodta, amikor hittant tanított egy iskolában
- Eltemették Kupa Mihályt, a volt pénzügyminisztert
- Ötös karambol történt az M3-as bevezetőjén
- LMP: Pintér Sándor „önjelölt erkölcs-csőszként″ őrködik a sürgősségi fogamzásgátló tabletták felett
A Parlamentnél folytatódott az a tüntetés, amit a CEU Nádor utcai főépületéhez hirdettek meg kedd délutánra, néhány órával azután, hogy a parlament a kormánypárti képviselők szavazataival elfogadta a felsőoktatási törvény módosítását, vagyis a CEU-törvényt.
A néhány száz fős tömeg gyorsan 1-2 ezresre duzzadt, háromnegyed hét körül már annyian lettek a Kossuth téren, hogy a 2-es villamos egy időre leállt a Jászai Mari tér és a Széchenyi tér között. A forgalom azóta helyreállt.
Felolvasták azoknak a képviselőknek a nevét, akik igennel szavaztak délután, zengett a „hazaárulók, hazaárulók!”, később „ruszkik haza!” és a „diktátor, diktátor!” is felhangzott. Negyed nyolckor a tömeg elénekelte a Himnuszt.
A megafonba beszélő szónok már nem a felsőoktatási törvény visszavonását követelte, hanem a változást, amit „az egész ország akar”.
Néhány perccel később Kunhalmi Ágnes, az MSZP parlamenti képviselője teljesítette a tüntetők kérését, és a Parlament egyik ablakából kiterített egy uniós zászlót, majd onnan integetett. Kunhalmi szereplése ezzel nem ért véget: nyolc óra körül visszament a demonstrálókhoz, magához ragadta a megafont, rövid beszédében kormányváltást sürgetett. Felszólalása csak szórványos tapsot kapott, többeknek nem tetszett, hogy a szocialista politikus reflektorfénybe került.
A rendőrség 20.19-kor kiadott közleménye szerint a Kossuth téren nyugalom van,
Este kilenckor a legkitartóbbak jellemzően a földön ülve beszélgettek, újabb összetűzésről nem kaptunk hírt.
Elhangzott, hogy a tüntetések itt nem érnek véget: szerdán reggel nyolckor jelképesen lezárják a Szabadság hidat. Ez az akciót azonban nem az Oktatási Szabadságot nevű csoport szervezi (akik a mai és vasárnapi tüntetéseket), hanem tőlük függetlenül, valaki más.
Délután még csak vétót követeltek
Korábban a Nádor utcában 5-6 ezren lehettek. Az élőlánc laza rendben kialakult a háztömb körül, az egymás mellett állók beszélgettek. A Nádor utcát lezárták, már itt is nagy volt a rendőri készültség. Szórványosan lehetett hallani a vasárnapi tüntetés egyik mottóját: „Szabad ország, szabad egyetem!”
A szervezők (Oktatási Szabadságot / Freedom for Education) a köztársasági elnöknek is üzentek. Arra szólították fel Áder Jánost, hogy ne írja alá a jogszabályt, hanem küldje el azt megfontolásra az Alkotmánybíróságnak. Erre utalva sokan „vétó” és „ne írd alá!” feliratot tartottak.
Több szocialista parlamenti képviselő csatlakozott: itt volt Kunhalmi Ágnes, Demeter Márta, Hiller István, Korózs Lajos és Gőgös Zoltán. Bokros Lajos volt pénzügyminisztert és a Momentum Mozgalom több tagját is láttuk.
Semmit rólunk, nélkülünk! Ez a nép akarata, ha ők nem így gondolják, akkor ne kormányozzák ezt az országot!
– mondta az első szónok, aki a kormánypárti parlamenti képviselőknek üzent.
Vasárnap több becslés szerint tízezren, a szervezők szerint 15 ezren vonultak végig Budapest belvárosán a Corvinus Fővám téri épületétől a CEU érintésével a Parlamenthez, ahol az oktatás szabadságát követelték a felszólalók.
A Nádor utcai eseményeket is élőben közvetítettük a Facebookon, itt megnézheti utólag: