Népszavazást kezdeményez a Momentum a CEU megmentéséért, illetve Orbán és Gyurcsány ellen
További Belföld cikkek
- Befejezték a Kőröshegyi völgyhíd felújítását, a forgalom már szerdán újraindul
- Orbán Viktor hangolódik, ez csak egyet jelenthet
- Ötmilliárd forint értékű fűtési támogatást jelentett be a kormány
- Gyurcsány Ferenc páros lábbal szállt bele Magyar Péterbe: Ön pocsék ember
- Orbán Viktor Olaf Scholznak: Üdv a klubban
Több témában is népszavazást kezdeményez a Momentum - közölte a párt. A kezdeményezések a CEU megmentéséről szólnak, valamint arról, hogy ne lehessen miniszterelnöknek javasolható az a személy, akit korábban az Országgyűlés legalább két alkalommal miniszterelnöknek választott.
Fekete-Győr András, a Momentum elnöke közben a Corvinus Egyetemen tartott beszélgetésen ezt azzal indokolta, hogy , hogy többről szól ez az ügy, mint a CEU, az oktatás szabadságáról és a minőségről is, írta a Hvg.hu.
A Momentum kérdése elsőre elég bonyolultnak tűnik, de a keddi módosításról szól:
Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 9., 76., 77., 115., 117. §-ait a 2017. április 4-én hatályban volt szövegük szerinti tartalomra módosítsa?
A Momentum itt lépéshátrányban van, a DK alelnöke, Vadai Ágnes ugyanis már kedden azt ígérte, hogy a párt népszavazást kezdeményez, és a DK pártigazgatója, Sebián-Petrovszki László már le is adta a kérdést, amely így hangzik:
Egyetért-e Ön azzal, hogy a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetről (OECD) szóló szerződésben részes állam által elismert felsőoktatási intézmény Magyarországon bejelentés alapján folytathasson külföldi oklevelet adó képzési tevékenységet?
Hajnal Miklós, a Momentum szóvivője a DK kérdéséről azt mondta "bár a CEU kapcsán a DK vezetése is népszavazást kezdeményezett, láttuk, hogy az olimpiai népszavazást is adatgyűjtésre használták volna ki. A Momentum szerint azonban az elmúlt 27 év lejáratódott szereplői nem tudnak hitelesen az élére állni egy ilyen kezdeményezésnek – különösen, ha az egyik legelutasítottabb politikusról, Gyurcsány Ferencről van szó."
(Érdekesség, hogy cikkünk megjelenése után, szerda este egy Demokrata Párt nevű szervezet jelentkezett, hogy pártelnökök, bizonyos Kósa Sándor szintén népszavazást kezdeményez a CEU megmaradásáért, a törvény visszavonásáért. A népszavazási törvény szerint ha az ő kérdését is átengedik, ő is elkezdheti gyűjteni az aláírásokat.)
Ezen kívül a miniszterelnök újraválaszthatóságának korlátozásáról is szavaztatna a Momentum. Gyakorlatilag Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc személyére szabott kérdésekről van szó, ugyanis mindkettőjüket kétszer választotta már meg a parlament miniszterelnöknek.
- Egyetért-e Ön azzal, hogy a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény úgy módosuljon, hogy ne lehessen miniszterelnöknek javasolható és megválasztható az a személy, akit korábban az Országgyűlés legalább két alkalommal miniszterelnöknek megválasztott?
- Egyetért-e Ön azzal, hogy ne lehessen miniszterelnöknek javasolható az a személy, akit korábban az Országgyűlés legalább két alkalommal miniszterelnöknek megválasztott?
A kérdéseket előbb a NAIH-nak kell jóváhagynia, majd benyújtják a Nemzeti Választási Irodához. A Nemzeti Választási Bizottság ezután dönthet róla.