Vona Gábor rendhagyó fegyverrel támadja Áder Jánost
További Belföld cikkek
- Életmentés Borsodban: egy sziklán lógott a 85 éves nő, amikor megtalálták
- Karácsony Gergely: csütörtöktől megnyitják a Hajógyári-szigetet és a Római-partot
- Nemsokára döntés születhet a korrupciós üggyel vádolt államtitkár perében
- Keresi a rendőrség a nyíregyházi taperolót
- Tarjányi Péter: A Nyugat azt szeretné, hogy Izrael nyerjen, de Ukrajnánál már nem ez a helyzet
A Jobbik egy rendszerváltás óta nem látott eszközzel, az úgynevezett megfosztási eljárással mozdítaná el tisztségéből az államfőt. A meglepő bejelentést Vona Gábor, a Jobbik elnöke tette a HírTV Egyenesen című műsorában, szerda este.
A bejelentés több okból is meglepő: egyrészt nem szokványos, hogy egy párt az államfőt támadja ilyen durva eszközzel, másrészt a megfosztási eljárást úgy lengette be Vona, hogy a megvalósítás esélye szinte nulla százalék.
A Jobbik akkor kezdeményezné a megfosztási eljárást, ha Áder János aláírja a plakáttörvényként elhíresült módosításokat. Mi is írtunk arról, hogy kérdéses a törvény alkotmányossága, hiszen kétharmados szabályokat érintő kérdést feles többséggel fogadott el az Országgyűlés, ami az alkotmányellenesség tankönyvi esete.
Áder a törvényt vagy aláírja (erre még három napja van, kedden kapta kézhez az elfogadott jogszabályt), vagy Alkotmánybírósághoz küldi. Vona szerint ha Áder aláírja a törvényt, "akkor asszisztál egy alkotmánysértéshez, ezért indokolt a megfosztási eljárás kezdeményezése".
MSZP-s aláírások is kellenek a Jobbiknak
Önmagában az gyenge lábakon áll, hogy egy törvény aláírása vezethet-e megfosztáshoz, de magát az eljárást sem tudja a Jobbik egyedül megindítani. Az alaptörvény szerint az államfői tisztségtől való megfosztást
az alaptörvényt vagy tisztsége gyakorlásával összefüggésben valamely törvényt szándékosan megsértő, illetve a szándékos bűncselekményt elkövető köztársasági elnökkel szemben az országgyűlési képviselők egyötöde indítványozhatja.
Vagyis 40 képviselői aláírásra van szüksége a Jobbiknak ahhoz, hogy egyáltalán elinduljon az eljárás. Könnyen kiszámolhatjuk, hogy az MSZP-s képviselők támogatására is szüksége van a pártnak. Kerestük az MSZP-t, támogatnának-e egy ilyen eljárást, bár Nyakó István sajtófőnök szerint eddig hivatalos kérést nem kaptak.
A Jobbik és az MSZP annyiban már együttműködik, hogy a két párt képviselői közösen kezdeményezik, hogy a plakáttörvény mindenképp az Alkotmánybíróság elé kerüljön. Mindenesetre nem lenne meglepő, ha szocialisták támogatnák a jobbikos indítványt, mivel a CEU-törvény alkotmánybírósági felülvizsgálatáról szóló LMP-s indítványt a szocialisták a Jobbikkal együtt támogatták , és az MSZP-sek Áder eskütételéről is távol maradtak.
Ha össze is jön a kellő számú aláírás, aligha fog élesedni az eljárás. Ehhez ugyanis a képviselők kétharmada kell. Ugyan a szavazás titkos, de kizárt, hogy a Fidesz és a KDNP frakció nagy része Áder ellen szavazzon. Enélkül viszont nem kerülhet az Alkotmánybírósághoz a megfosztás kérdése.
Vona Gábor tehát nyilvánvalóan nem a megfosztás sikerében bízva jött elő ezzel a javaslattal, hanem hogy nyomást gyakoroljon a köztársasági elnökre. Három napon belül megtudjuk, hogy Áder hogy dönt.
(Borítókép: Áder János köztársasági elnöki eskütétele a parlamentben 2017. május 8-án. Fotó: Huszti István/Index)