A szocialista Ujhelyi István a köztévé épületéből ad élő közvetítést.
A vasárnapi tüntetés elején indított közvetítésfolyamunk most véget ér, a hétfő délutáni események innentől itt tudják követni.
A nemzetközi médiát tájékoztatják a kialakult helyzetről.
Nem tudni mi történt pontosan, a live-okat indító ellenzékiek sem tudják, Varju László a földön fekve indított élő adást, és állítólag nem engedik vissza a többiekhez.
A pártelnök azt mondta, hogy nem vitatja el azoknak a jogát, akik kormánypárti köztévét akarnak nézni, de az ország másik felének is lehetőséget kell biztosítani erre. Apró szépséghiba, hogy ezt nem most mondta, hanem 2002-ben miután elvesztette a választást:
Mi nem vitattuk el azoknak a jogát, akik ezt az új szeleknek hódoló, szocialista televíziót nézik szívesebben. Legyen ez az ő közszolgálati televíziójuk. De azoknak a millióknak is joguk van az ő szívükből beszélő, az ő lelkükhöz szóló közszolgálati televízióra, akiknek a képviseletére itt ma megjelentünk.
(via 444)
Tucatnyi ellenzéki képviselő van a köztévé székházában, őket csak egy bejátszásban, az MTVA feljelentésének kommentárjával mutatták be két Híradóban. Szóval, ha valaki pont nem látta azt a 2x másfél percet és csak kormánypárti médiából tájékozódik, fogalma sincs róla, hogy a vasárnap este még mindig nem ért véget. A komposztálásról, a háztáji csirkék táplálásáról és a napeneriáról jelen pillanatban annál többet.
Az Andy Vajna tulajdonában lévő Rádió1 reggeli műsorában is megemlékeztek a túlóratörvény miatt tegnapi tüntetésről és az MTVA székházánál történtekről. Erről itt olvashat bővebben.
Ellenzéki aktivisták 14 autóval megpróbálták lezárni a bánrévei határt Szlovákia felé, de a rendőrség nem engedte nekik, így csak egy sávot foglalhattak el. Rendőri irányítással gyakorlatilag azután is zavartalanul folytatódhatott a közlekedés. Vámos Edina DK-s aktivista, az egyik szervező azt mondta, szocialisták, DK-sok, momentumosok, és más ellenzéki pártok valamint a Borsodchem és a közmunkások szakszervezetei álltak bele a demonstrációba, amit a héten megismételnek, mert Borsodban elkeseredettek az emberek.
A demokratikus jogok legfontosabbika a véleménynyilvánítás szabadsága, Magyarországon ez adott, erre mindenkinek lehetősége van. Ugyanakkor az erőszakot, az erőszakra való felhívást, az agressziót a leghatározottabban elítélik
- ezt válaszolta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, amikor az ATV megkérdezte, mi a véleménye a rabszolgatörvény elleni tüntetésekről, arról, hogy parlamenti képviselők mentek be az MTVA székházába, hogy elérjék, hogy felolvassák az 5 pontos petíciójukat, de biztonsági emberek kidobták Hadházy Ákost és Szél Bernadettet a székházból.
Amikor a tudósító emlékezteti arra, hogy a képviselők pont hogy csitították a tüntetőket, illetve ellenük folyt éppen ma reggel erőszak, arra Szijjártó csak annyit felel, hogy az "álláspontomat elmondtam".
Egy kelet-magyarországi cégnél fogalmazzák a dolgozók új szerződését, 250 helyett 400 megengedett túlórával. Mindehhez öt százalékos pótlék járna. Bővebben itt olvashat erről.
Bangóné Borbély Ildikó szocialista és Potocskáné Kőrösi Anita jobbikos képviselők az élő közvetítésben próbálják meg elmondani, hogyan kéne működnie a köztévének. A köztévé egy Család-barát plakát előtt oktatják a közmédia újságíróit.
34. órája vagyunk ébren, eléggé elfáradtunk, mondta az élő közvetítésben Kunhalmi Ágnes, aki megkérte az embereket, hogy jöjjenek este 6 órára a Kunigunda utcában, mert ők kitartanak.
A rendőrséget továbbra sem engedik be az épületbe, egy kerületi járőr a zsilipes kapu és a sorompó között ragadt egy órára,
mondja Korózs Lajos. A szocialista képviselő szerint a kormány már a saját törvényeit sem tartja be.
A Párbeszéd politikusa arról beszélt a köztévében tartott sajtótájékoztatóján, hogy a különböző pártok képviselői egyfajta csapatépítő tréninget tartanak a köztévében, összekovácsolják őket az elmúlt napok eseményei. "Együtt van az ellenzék, a szakszervezetek és a civil szervezetek" - mondta.
A sajtótájékoztatót a pártok vezetői fogják tartani, ami azért lesz új pillanat, mert eddig a pártok képviselői mozogtak együtt, a vezetőik még nem.
Ezt posztolta ki a kormánypárt a hivatalos Facebook-oldalára:
Két szót is felfújtak az irodára, az egyik az, hogy "faszarcúak". (via 444)
A Nyomtass te is! elkészítette az ellenzék petícióját, amit innen lehet letölteni, kinyomtatni és osztogatni. Az öt pontot a köztévében éjszaka óta bent lévő képviselők még mindig nem olvashatták be. Az MTVA helyett Kálmán Olga azonban a saját Facebook-oldalán megtette azt.
Polgári engedetlenség keretében lezárná a magyar–szlovák határt Bánrévénél Komjáthi Imre. Az MSZP-s képviselő élő Facebook-közvetítésén az hallatszik éppen, hogy társaival együtt azt ordítják:
boldog karácsonyt, Miniszterelnök úr!
A politikus közölte azt is, tudja, hogy emiatt büntetés vár rá, de fel kell hívni a világ figyelmét arra, amit itt folyik.
A választások után visszavonult oligarcha plakáthelyeit kezelésbe vették a túlóratörvény ellen tüntetők a Margit hídi HÉV-megállóban.
Olvasónk szerint hétfő reggelre lefújták a miskolci Fidesz irodáját. Két üzenetet írtak fel a falra, miszerint
Független bíróságokat!
Elvtársak! Elég volt!
Ahogy ön is, mi is feltettük a kérdést, és kiderült, kb. mindenkinek lemerült a telefonja a nagy közös élőzésben, de a politikusok továbbra is bent vannak az épületben, és 15.00-kor sajtótájékoztatóval és újabb benti élőzéssel jelentkeznek.
Az ellenzéki oldal ugyanis most talált egy olyan identitásképző témát, ami összeköt minden szocialistát, DK-s, LMP-s, jobbikost és momentumost: "tiltakozni a rabszolgatörvény megalkotói, a rabszolgatartók ellen" - írtuk az elmúlt napok eseményeit elemző cikkünkben.
O1G Wien címmel demonstrálnak "a magyarországi kormányellenes tüntetések melletti szolidaritás jegyében".
A kampány címe azt, hogy Hazudni nem szabad. "A kampány célja, hogy megmutassa az állampolgároknak, hogy milyen eszközökkel léphetnek fel ők maguk az állami propagandagépezet zaja ellen" - írta közleményében a jogvédő szervezet.
A TASZ egy hónapos kampányának jelmondata Deák Ferenc híres mondása: “Ha tőlem függene, a sajtótörvénynek csak egy paragrafusa volna: hazudni nem szabad."
Miután a két független képviselőt kidobták a biztonsági őrök a közmédia épületéből, megtették a feljelentést a rendőrségen hivatalos személy elleni erőszak miatt, írja Szél Bernadett a Facebook-oldalán.
Miközben az ellenzéki képviselők a túlóratörvény és annak botrányos elfogadása ellen is tiltakoznak, Hadházy érdekes plakátot vett észre a rendőrség Teve utcai központjában:
A Mérték Médiaelemző Műhely és Magyar Újságírók Országos Szövetsége petíciót indított, amelyben azt foglalják össze, milyen átalakításokra lenne szükség a közmédiában. Ezt ide kattintva lehet elolvasni, eddig több mint 10 ezren írták alá, a szervezők 20 ezer aláírást akarnak összegyűjteni.
A jobbikos képviselő élő közvetítése itt követhető. Jakab közben a rendőrséggel próbál beszélni. A képviselők immár hatodszor próbálnak segítséget kérni a biztonsági őrök ellenük elkövetett atrocitása miatt. Jakab most nem tud kimenni az épületből, mert a biztonságiak akkor nem fogják visszaengedni. A rendőr a vonalban azt mondja, hogy ők sem tudnak bemenni az épületbe.
Kálmán Olga a hivatalos Facebook-oldalán megtette azt, amit a képviselők az MTVA-ban szerettek volna elérni:
A közmédia épületéből távozó Mesterházy Attila a Papp Dániel által kezdeményezett birtokvédelmi eljárásra reagálva azt mondta, hogy
nincs itt semmilyen birtoksértés, ez egy közintézmény, mi országgyűlési képviselők vagyunk, nem merítettünk ki semmi olyan tényállást, ami ezt lehetővé tenni. Valószínűleg ezt a bíróság fogja mérlegelni.
Mesterházy szerint a bent lévő képviselők mind arra várnak, hogy valaki a közmédiától álljon már végre velük szóba, nem a biztonsági őrök, hanem a vezetők. Szerinte burleszkbe illő jelenet volt, hogy egy üvegablakú teremben látták, ahogy a közmédia szerkesztői dolgoztak, az ajtókban biztonsági őrök álltak, ők pedig kívül várták, hogy valaki rájuk nézzen.