5,7 milliárdot kap az Orbán irodáját gondozó Várkapitányság
További Belföld cikkek
- Nyolc méter mély kútba esett egy 15 éves lány Erdőkertesen
- Jön a hidegfront, mutatjuk, mi várható a jövő héten
- Kifogták a Balatonból minden idők egyik legnagyobb pontyát
- Párbeszéd: védett növényeket pusztítottak ki a gödi Samsung-gyár miatt
- Szijjártó Péter nagyon örül a szlovák választások eredményének
A Nemzeti Hauszmann Program megvalósításáról és a végrehajtásához szükséges 2019. évi, 2020. évi és 2021. évi forrás biztosításáról döntött – vélhetően még a múlt héten – a kormány, a Magyar Közlöny szerdai számában pedig meg is jelent az idevágó, Orbán Viktor aláírásával ellátot határozat.
Eszerint csaknem 40 milliárd forintot fordít a következő két-három évben a költségvetésből arra a kormány, hogy „megvédje” a budai Várat. Egészen pontosan a kormány úgy érzi: „a Budai Várnegyed védelme, megőrzése, méltó bemutatása továbbra is kiemelt feladat, amelynek érdekében
a Budai Palotanegyed átfogó rekonstrukciója szükséges a Budai Várnegyed reprezentatív, kormányzati elhelyezési, kulturális és turisztikai funkcióinak erősítése céljából”
Ezzel az indoklással pedig Orbán:
- a teljes Budai Palotanegyedet érintő fejlesztésekre 10,21 milliárd forintot;
- a Csikós udvart és a Nyugati kertet érintő fejlesztésekre 13,83 milliárd forintot,
- a Budavári Palota fejlesztéseire 4,04 milliárd forintot;
- a Budai Palotanegyed épületeinek újjáépítésére 3,4 milliárd forintot;
- a Várkertek fejlesztése és a déli várszoknya helyreállítására 1,9 milliárd forintot;
- a „Halászó fiú” és a „Mátyás kút” elnevezésű szökőkutak helyreállítására 900 millió forintot;
- az I. kerületi Táncsics utca 9. szám alatti ingatlan felújítására 850 millió forintot;
- a XI. kerületi Talpas utcai telephely fejlesztésére 900 millió forintot
rendelt átcsoportosítani.
Időarányosan pedig ez úgy fog kinézni, hogy Varga Mihály pénzügyminiszternek a 2019-ben szükséges 10 milliárd 670 millió forintot három lépcsőben, legkésőbb júniusig kell előteremteni és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter rendelkezésére bocsátani, aztán jövőre további mintegy 12, a rá következő évben több mint 14 milliárd forintot különítenek el a palotanegyedre a költségvetésben.

Talán még ennél is érdekesebb azonban az, a szintén Orbán által jegyzet határozat, amely a Várkapitányság Integrált Területfejlesztési Központ Nonprofit Zrt. feladatainak ellátása érdekében szükséges forrás biztosításáról rendelkezik. Ebből ugyanis kiderül, hogy a kormány által az év elején létrehozott társaságnak már idén több mint ötmilliárd forintot adnak „kulturális fejlesztési, örökségvédelmi és egyéb feladatok ellátásának támogatása jogcímen”, mindezt közfeladattá is téve.
Így a Várkapitányság több mint ötmilliárd, egészen pontosan 2019-ben 5 milliárd 793 millió forintos állami keretet kap.
Ezen felül pedig még két további – állami, nonprofit – céget is megbízott a kormány, hogy a kulturális és örökségvédelmi feladatoknak eleget tegyenek. A Várgondnokság Közhasznú Nonprofit Kft. 524 millió, a Budavári Ingatlanfejlesztő és Üzemeltető Nonprofit Kft. pedig 676 millió forintot költhet el idén.
Korábban írtunk arról, hogy a Miniszterelnökség felügyelete alatt 2018. december 31-én megalakult a Várkapitányság Nonprofit Zrt., az új cég a budai várbeli kormányzati beruházásokat is felügyelő Budavári Ingatlanfejlesztő és Üzemeltető Nonprofit Kft., valamint a Várgondnokság Közhasznú Nonprofit Kft. összeolvadásából jött létre. A Várkapitányság igazgatóságának tagja 2023 végéig Fodor Gergely, akit 2018 nyarán Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter nevezett ki a budai Várnegyed területén megvalósuló kormányzati beruházások koordinálására.
A Várgondnokság és a Budavári Kft. egyaránt az Ybl Miklós tér 6. alatt üzemelt - a Várkapitányságnak is ez a központja -, mindkettőt a korábban botrányba keveredett Gyutai Csaba fideszes politikus, volt zalaegerszegi polgármester vezette - jelenleg nem tudni, hogy az összeolvadással miként alakult az ő sorsa.

Arról is beszámoltunk, hogy egy év eleji kormányinfón Gulyás Gergely kancelláriaminiszter már bejelentette: újabb nagyszabású építkezések várhatók a következő években a Budai Várban. Ez azt jelenti, hogy a Karmelita épületegyüttes felújításával és a miniszterelnök beköltözésével nem ér véget a Hauszmann Tervnek elkeresztelt rekonstrukciós program, amelynek jövője elég bizonytalannak látszott, amióta 2016 nyarán Lázár János váratlanul kirúgta a program eredeti gazdáját, L. Simon Lászlót. Sokáig egyáltalán nem is volt kormányzati felelőse az ügynek, aztán tavaly június 1-én kinevezték a Vár összes kormányzati beruházásáért felelős miniszteri biztosnak Fodor Gergelyt tíz hónapra. Ő korábban teljesen ismeretlen volt a nyilvánosság előtt, az olimpiai pályázatot menedzselő Budapest 2024 Zrt. végelszámolását irányította. Várügyi miniszteri biztosként sem nagyon kereste eddig a reflektorfényt.
Ehhez képest most az MTI-nek nyilatkozott arról hogy „a magyar embereknek kívánja visszaadni a Budai Várnegyedet a Nemzeti Hauszmann Program”, amely a következő három év új beruházásait fogalja keretbe. A miniszteri biztos hangsúlyozta: az elmúlt több mint hatvan évben a vár kiszakadt a város szövetéből, egyfajta díszletté vált.
A Várkapitányság Zrt. irányításával zajló program célja ezért az, hogy "a világ legszebb fővárosának legszebb városrészét" visszaadja a magyar embereknek.
A következő hároméves fejlesztési ciklusban megvalósul a várbeli utak, sétányok és parkok rendbetétele, illetve a Csikós udvar környékének akadálymentesítése, megindul az 1945 után lerombolt épületek újratervezése és a Budavári Palota teljes építészeti "átvilágítása", befejeződnek a folyamatban lévő beruházások, újranyílik a palota rekonstruált Szent István-terme – jelentette be a kormányhatározatok megjelenésével egyidőben Fodor Gergely.
További mintegy 40 milliárd forintot költenek 2021 végéig a budai várnegyed rekonstrukciójára.
1516 · Feb 13, 2019 03:08pm Tovább a kommentekhez