Német igazságügyi miniszter: A magyar kormány nem egyenlő a magyar emberekkel
További Belföld cikkek
Magyarországra utazott a német igazságügyi miniszter, Katarina Barley, hogy magyar civil szervezetekkel, kutatókkal, ellenzéki politikusokkal találkozzon, érdeklődjön a magyarországi helyzetről, jogállamiságról. A német szociáldemokraták európai parlamenti listavezetőjével a 444.hu készített interjút.
Barley már az interjú elején elmondta, hogy sok terület kifejezetten problémás Magyarországon, de azért olyasmiről nem érdemes beszélni, hogy elhamarkodott lett volna a 2004-es EU-bővítés, hiszen egyrészt az geopolitikai döntés is volt, mindenki tisztában volt vele, hogy minden ország más szinten van, és kiemelte, hogy
nem szabad egyenlőségjelet tenni az itt élő emberek és a kormány közé, hiszen a lakosság egyértelműen Európa-párti.
A német miniszter szerint tényleg ott van a lehetőségek között a jogállamiság alapelveit nem betartó államok megregulázására bizonyos támogatási összegek visszatartása, de ebben az esetben minden támogatásnál külön kell mérlegelni: azoknál, amik közvetlenül a lakosságot érintik nem szabad alkalmazni, meg kell találni azokat a területeket, ahol közvetlenül a kormányra lehet nyomást gyakorolni. Bár ennél pontosabban ezt nem határozta meg.
A lap a 7-es cikkely szerinti eljárás hatékonyságára is rákérdezett, hiszen jelenleg ha a magyar és lengyel kormány kiáll egymásért, nem lehet egyhangú szavazást összehozni a kérdésben. A német miniszter azt válaszolta,
Amikor az Európai Közösséget megalapították, senki sem gondolta, hogy egyszerre két tagállamban is jogállami problémák jelentkeznek. Ezért is van az egyhangúsági követelmény, illetve a vétójog lehetősége. Hogy ennek a folyamatnak mi lesz a kifutása, azt még meglátjuk, de az egyes kormányok nem maradnak hatalmon örökké, és biztos vagyok benne, hogy végül a jogállamiság érvényesíthető lesz.
A német gazdaság helyi beruházásainak, jelenlétének mérete miatt az a kérdés is felmerült, hogy lehet-e ez politikai kérdés is, hiszen a magyar kormány szerint is inkább kellene Németországnak a V4 országokkal egyeztetnie Franciaország helyett. Barley szerint a gazdaság és a politika érdekei nem mindig egyeznek, de a német kormány prioritásait politikai szempontok vezérlik elsősorban. Hozzátette:
A V4-államok kormányainak sajnos jelenleg más elképzeléseik vannak Európáról, mint Németországnak vagy Franciaországnak. Mi továbbra is reméljük, hogy ez változhat és ezek az országok is fontosnak fogják tartani az európai integrációt.
További részletek itt.