
A külső kerületek többségében maradtak a kormánypártok jelöltjei, és az V. kerületet is sikerült megtartania a Fidesznek, Budán viszont nagyot bukott a kormánypárt.
Nemcsak a belső pesti kerületeket veszítette el a Fidesz, hanem meglepetésre egy sor budait is. Még a Várban is buktak, ami 1990 óta mindig jobboldali volt.
Az ellenzéki összefogás 9 fővárosi kerületet hódított el a Fidesztől, a fővárosi közgyűlésben is stabil (18-15) baloldali többség lesz amellett, hogy Karácsony Gergely a főpolgármesteri posztot is elvette Tarlós Istvántól. Hogyan alakultak az eddigi választások Budapesten?
Főpolgármesteri poszt, a kerületek többsége, fővárosi közgyűlés, a képviselői posztok többsége: az ellenzék mindent vitt. Mi történt Budapesten?
Legyen szó a fideszes Szita Károlyról Kaposváron, az ellenzéki Lengyel Róbertről Siófokon, nem sok változást hozott a somogyi városok élén az idei önkormányzati választás.
Szinte minden városban nyert a regnáló plgármester, akár fideszes volt, akár nem.
A budai, konzervatív kerületek eltolódása okozhatja a legnagyobb aggodalmat a Fidesznek, de lehet-e Borkai Zsolt botrányával magyarázni a budai bukást? Elég a Fidesznek, hogy a kisebb településeken és a megyei közgyűlésekben erősített?
Az ellenzék a fővárosban jól szerepelt, a megyein jogú városokban várakozás felett teljesített, de a kistelepüléseken láthatatlan maradt.
Bár még mindig a Fidesz a legnépszerűbb párt Magyarországon, egyre látványosabb, ahogy teret veszít a városi szavazók körében és kezd visszaszorulni kistelepülésekre, falvakba. Elemzésünk a választások után kialakult friss helyzetképről.
A falusi pedig egyre inkább fideszest. Kistelepüléseken erősödött a kormánypárt, a nagyvárosokban viszont fontos pozíciókat szerzett az ellenzék.
A megye minden nagyobb városában a Fidesz adja majd a polgármestert, Szekszárdon viszont többségbe került az ellenzék a közgyűlésben.
A megyeszékhely fideszes polgármesterének ellenzéki többséggel kell majd szembenéznie, máshol megingathatatlan a kormánypárt többsége.
És szinte mindenki a Fideszre. A megyében sehol nem tört át az ellenzék.
Debrecenben minden a papírforma szerint alakult. Az ellenzéknek Nyírbátor és Püspökladány maradt.
Gödöllő polgármestere pedig menet közben fordított, és maradhat a posztján. Pest megyei összefoglalónk>>>
A Fidesz megtartotta Nyíregyházát, és a kisebb településeken se tudták megszorítani.
Az ellenzéknek Nyírbátor és Nagykálló jutott. Utóbbiban indult a botrányairól elhíresült volt érpataki polgármester is, de veszített.
Nagykanizsán ellenzéki többséggel néz szembe az új polgármester, Zalaegerszegen és Keszthelyen viszont tarolt a kormánypárt. Összefoglalónk>>>
Hosszú évek után megint baloldali lett Pécs. Mohácson az MSZP-s Csorbai Ferenc nem lépett vissza, pedig sokan követelték, mert a választás előtti hetekben meghalt a fideszes ellenfele. Összefoglalónk>>>
Kompenzációs listáról jutottak be négy budapesti kerületben a Magyar Kétfarkú Kutya Párt jelöltjei: Juhász Veronika Anna a II., Kovács Gergő a XII., Victora Zsolt a XIV., Pálmai Attila pedig a XV. kerület képviselő-testületében lesz önkormányzati képviselő.
A fideszesből ellenzékivé lett megyei jogú városok egyike Tatabánya. Minden más fontos várost a Fidesz nyert, kivéve Dorogot, ahol a függetlenként indult volt szocialista, Tittmann János győzött. Részletek:
Esztergomot viszont fölényesen megnyerte, ahogy a többi várost is.
A megye három legnagyobb városában, Szegeden, Hódmezővásárhelyen és Szentesen is ellenzéki győzelem született. Összefoglalónk>>>
A Nógrád megyei faluban ugyanannyi szavazatot kapott mind a független Ocskay Zoltán, mind a szintén független Hegedűs Pál: egyaránt 31-31 voksot szereztek. A szavazategyenlőség miatt így nem sikerült megválasztani a 125 fős település polgármesterét.
Bokor egyébként a Cserhát lábánál fekszik, nagyjából a Pásztó-Hollókő-Buják háromszög súlypontjában, a zsáktelepülésről pedig már az Árpád-korban is volt feljegyzés egy 1265-ös oklevélben.
Mezőhegyesen Lázár János embere nagyon elverte a fideszes jelöltet, Szarvason Babák Mihály maradt polgármester, Békéscsabán és Gyulán sem volt váltás. Összefoglalónk>>>
Salgótarján ellenzéki, Balassagyarmat fideszes maradt, Pásztón bukott Dömsödi Gábor, Szécsényben magát gáncsolta el a Fidesz. Részletek cikkünkben.
Salgótarján maradt ellenzéki, Balassagyarmat fideszes. Dömsödi csúnyán kikapott Pásztón, Szécsényben magát buktatta a Fidesz.
Gulyás Márton a Partizán élő műsorában azt kérdezte a következő főpolgármestertől, hogy nem fél-e attól, ami most következik, hogy nagyon kemény támadások érhetik, és eltérítik a főpolgármester politikáját.
„Jogos kérdés, de nem érzem ezt a veszélyt. Hál' istennek ez egy sokpárti szövetség, és mi kimondtunk nagyon világos vállalásokat a kampányban, és ha nem tartjuk be ezek a fiatalok kijönnek ellenünk tüntetni" – mondta, majd a közönségre mutatott.
Karácsony szerint az, hogy többsége lesz a fővárosi közgyűlésben megkönnyíti a helyzetét. Gulyás Márton nem hagyta ennyiben, arra is rákérdezett, hogyan garantálja, hogy nem fogják befolyásolni azok a politikai csoportok, amik az ellenzékhez tartoznak, de szóbeszéd szintjén sokat hallani arról, hogy összejátszanak a kormánypárti politikusokkal. „Gondolok itt például az MSZP budapesti csoportjaira” – mondta.
Karácsony azt állította, hogy még nincsenek meg a fővárosi pozíciók, mostantól indulnak meg a tárgyalások, de szerinte nincsen olyan nagy probléma az ellenzékkel, mint amit sokan vélelmeznek. Gulyás még itt sem adta fel:
Gergő, Az MSZP budapesti elnöke, Molnár Zsolt lesz-e a főpolgármester-helyettesed?
A válasz: „Nincsenek ilyen személyi javaslatok, nem szeretnék erről tárgyalni, mert akkor a következő kérdés az lesz, hogy egy másik lesz-e, harmadik lesz-e. Olyan csapattal fogunk dolgozni, akik garantálják, hogy végig tudjuk vinni azt a programot, amit letettünk az asztalra.”
Karácsony a kispesti MSZP-t érintő, kokainozós, korrupcióra utaló videófelvételről azt mondta, ő szerinte nem hiteles az, ami elhangzik a videón, de megígérte, hogy utánajárnak.
A fideszes Porga Gyula Veszprémben, a baloldali Schwartz Béla Ajkán maradt polgármester. Összefoglalónk>>>
Kecskeméten simán újrázott Magyarország egyik legbefolyásosabb asszonya, Kalocsát visszavette a Fidesz, Baját viszont elbukta. A megyegyűlésben hatalmas a többségük, a 23 helyből 16-ot szereztek.
De megnyerte Kalocsát, ahol eddig független polgármester volt. A megyegyűlést uralják: 16 helyük van a 23-ból.
Vas megyében volt a legmagasabb a választói aktivitás. A megye nagyobb települései és a megyegyűlés fideszes maradt, a megyeszékhelyen azonban a brutális kampány végén az ellenzék győzött.
Az ország legaktívabb megyéjében zajlott az egyik legforróbb helyi kampány, Czeglédy Zsoltból is képviselő lett, megyei szinten viszont javított is a Fidesz.
„Óriási a felelősségünk, hogy ne rontsuk el. Hogy képviseljük a nyitottságot, közösségi tervezéssel, az átláthatóság erősítésével, részvételiséggel, az összes olyan dologgal, ami nincs kipróbálva, még kicsit gyerekcipőben jár nálunk, és kicsit bénán fogjuk csinálni” – mondta a Partizán élő show-jában a politikus, és hozzátette, hogy hárman is beszóltak neki, hogy most majd rajta tartják a szemüket.
„Akik hatalomra kerülnek, már nem civilek, hanem döntéshozók, akiket számon kell kérni. És ez így helyes” – mondta.
Azt gondolta, hogy mindenképp ő lesz a főpolgármester, de arra nem számított, hogy a közgyűlésben többsége lesz. „Most úgy néz ki, a Fidesz nélkül is tudunk politikát csinálni, basszus. És köztünk szólva, ha valaki tudja milyen az, amikor a Fidesz szavazatai is kellenek egy döntéshez, az én vagyok” – mondta a leköszönő zuglói polgármester, aki öt éven át irányította az önkormányzatot többség nélkül.
Kivizsgálják a bűncselekményeket és klímavészhelyzetet hirdetnek, ígérte. A Fidesznek nem érdeke, hogy rosszban legyen a budapestiekkel.
Váradiné Naszályi Márta a Várnegyed és Víziváros polgármestere. A fővárosi kerületek közül utolsóként futott be az eredmény, ami nagyon sokáig kétséges volt, mivel az ellenzéki jelölt és Nagy Gábor Tamás eddigi polgármester fej fej mellett állt, hol Naszályi Márta, hol Nagy Gábor Tamás vette át a vezetést. Most azonban megérkezett a végeredmény 100 százalékos feldolgozás mellett: V. Naszályi Márta 48,3 százalék, Nagy Gábor Tamás 47,3 százalék. Egy harmadik jelölt, az ismeretlen civil Jakab-Novák Eszter 4,4 százalékot kapott.
Gulyás Márton felidézte, hogy Karácsony Gergely a Partizán című műsorában jelentette be, hogy indul a főpolgármesteri címért.
„És most itt ülünk tíz hónappal később, és most Karácsony Gergely Budapest következő főpolgármestere” – mondta.
Ezután megkérdezte, Karácsony mikor érezte először, hogy megnyerheti a választást. Karácsony azt állította, hogy mindig úgy gondolta, hogy meg tudja nyerni. Úgy érezte, papírforma az ő győzelme, ezért bizonyos szempontból jobban örül Pikó VIII. kerületi sikerének, amire sokkal kisebb volt az esély. De nagyon örül, hogy a pártpolitikán kívüli világból érkező emberek is belépnek a politikába:
Pontosan tudom, hogy mi az a többlet, amit be kell hozni a budapesti politikába, és hogy ez hol van. A civileknél.
Ünneplés és az első sajtótájékoztató, ahol az új főpolgármester megígéri, hogy átviszik Budapestet a huszadikból a huszonegyedik századba.
„Győztünk!” – mondta az Indexnek Rokker Zsoltti, azaz Erdei Sándor, akinek tavaly – szerinte méltatlan csalások miatt – nem sikerült megnyernie körzetét az időközi önkormányzati választáson. Idén viszont igen, így mostantól ő fogja képviselni Bodótetőt és Bábonyibércet a miskolci közgyűlésben.
A Rokker Zsolttiként híressé vált humorista mögött tavaly összeállt a teljes miskolci ellenzék, a választás előtt viszont felbukkant egy újabb jelölt, szintén Erdei Sándor néven. A történetét részletesen ebben a videóban dolgoztuk fel:
Pikó András, a VIII. kerületi győztes, ellenzéki polgármesterjelölt, valamint az új főpolgármester, Karácsony Gergely, és Pikó kampányfőnöke, Udvarhelyi Tessza adott interjút a Partizán csatornájának.
„Bocsánat, technikai megjegyzéssel kell kezdenem, kérem a kollégáimat, hogy még egy mikrofont hozzanak a főpolgármester úrnak!” – kezdte Gulyás Márton az interjút. Hatalmas ujjongás, taps fogadta.
Pikó Andrásnál már volt mikrofont, ő azzal kezdett, hogy nem hisz az egyszemélyes politikában, akkor lesz jó politikus, ha nem egyedül dolgozik a kerületért, hanem bevonja a helyieket, civileket. „Nem fogok nélkülük csinálni semmit sem, csak velük” – mondta, és ehhez kért segítséget a józsefvárosiaktól.
„Azt pedig, hogy mi legyen majd a fővárosi közgyűlésben, majd még megbeszéljük Gergővel” – mondta.
23 óra után elkezdtek elszállingózni a szorosra zárt kapus fideszes eredményváróról is. Úgy tűnt, hogy a slusszkulcsot szorongató Puskás Tivadart még sikerül elkapni pár kérdésre, de az egészből csak egy újabb lehangoló fideszes interjú kerekedett, amiben nem válaszolt arra, mit szól a félreállításával folytatott kampányhoz, illetve egyet ért-e volt alpolgármesterével abban, hogy nagyrészt Hende Csaba felelőssége a helyi Fidesz (most már választási eredményekben is megmutatkozó) szétesése. Ellenben gratulált az Indexnek (?) a választásokhoz, majd úgy általában a szombathelyieknek, hogy sokan elmentek szavazni.
Nem sikerült konstruktív beszélgetést kezdeményezni az egykori kaszárnya előtt cigiző, poétikusan ifjú Fidelitas-aktivistákkal sem (akik közül az egyik annyira eltanulta a „nem kívánok nyilatkozni“ frázist a Nagyoktól, hogy még arról sem kívánt nyilatkozni, hány éves). A beszélgetés ott rekedt meg, hogy kategorikusan tagadták, hogy a migránsozás főszerepet kapott a mostani kampányban, hiszen „Magyarország meg van védve“.
Minden nagyobb településen és a megyegyűlésben is sima fideszes többség lett a megyében. Részletek cikkünkben.
Minden nagyvárosban és a megyegyűlésben is maradt a kormánypárti többség.