Az Óbudát 2006 óta irányító fideszes Bús Balázs szoros versenyben kapott ki az ellenzéki Kiss Lászlótól, hétfő reggel ő is közösségi oldalán búcsúzott el, és sok sikert kívánt utódjának.
Török Gábor politológus a választási eredményeket értelmező rövid posztot közölt Facebook-oldalán, amelyben azt írja, hogy a szembetűnő Budapest-vidék különbség mellett fontos látni azt is, hogy az ellenzék amellett, hogy a 23-ból 10 megyei jogú város polgármesteri posztját is megnyerte, több meglepő helyen – ahol a Fideszé maradt a polgármesteri pozíció – közgyűlési többséget szerzett. Majd hangsúlyozza, hogy szerinte a kormánypártnak változtatnia kell a politikáján:
Miközben a kistelepüléseken stabil, ötven százalék feletti a Fidesz eredménye, a nagyvárosokban az ellenzéki összefogás messze a várakozások felett szerepelt. Néhány erős fideszes bázist (Debrecen, Kaposvár, Sopron, Székesfehérvár, Zalaegerszeg) leszámítva a Fidesz ebben a (polgári) világban vagy nagy küzdelemre kényszerült, vagy simán alulmaradt. Számukra ez ennek a választásnak a világos üzenete, ha nem értik meg, hogy itt megreccsent az ág, és valamit változtatni kell, akkor 2022-ben le is zuhanhatnak a földre
– írja az elemző.
Gratulált Erzsébetváros megválasztott polgármesterének és képviselőinek Hunvald György, a VII. kerület korábbi MSZP-s polgármestere. Hunvald a ferencvárosi lokálpatrióták jelöltjeként két kerülettel arrébb, Erzsébetvárosban indult a polgármesteri címért.
A VII kerületben Niedermüller Péter DK-s összellenzéki jelölt annak ellenére tudott győzni Vattamány Zsolt fideszes polgármesterrel szemben, hogy a két független induló (Hunvald mellett Moldován László ex-LMP-s is indult ) behúzott több mint 5-5 százalékot.
A végeredmény:
Niedermüller 8 ellenzéki, 3 fideszes, és 3 független jelölttel dolgozhat együtt a testületben.
Hunvald Györgyre - régóta húzódó perében - egyébként börtönt kért az ügyész hűtlen kezelés miatt, a védőbeszéd és az elsőfokú ítélet ősszel várható a Pesti Központi Kerületi Bíróságon.
Kósa Lajos, a Fidesz önkormányzati választásokért felelős kampányfőnöke volt az M1 vendége ma reggel, és egyebek mellett azt mondta, hogy a főpolgármester-választást a Budapesten élő külföldiek döntötték el, vette észre a 444.
Szerinte ugyanis van 90 ezer olyan külföldi (európai) állampolgár, aki Budapesten lakik, és van bejelentett lakcíme.
"Ők mondjuk kevésbé fogékonyak a nemzeti politizálására."
- mondta a Fidesz alelnöke.
Kósa szerint ez a 90 ezer szavazat éppen a főpolgármester személyét döntötte el, mert 50 ezer volt a különbség Karácsony és Tarlós között. Azt nem tudni, hogy Kósa honnan veszi, hogy az itt élő külföldiek többsége elment szavazni, és, hogy Karácsonyra szavaztak. Kérdéses például, hogy a Budapesten élő Nikola Gruevszki vajon Karácsonyra szavazott-e.
(A videóban 2:21-nél kezdődik a budapesti külföldiekre vonatkozó rész.)
Ahogy korábban is jeleztük, több településen is szavazategyenlőség alakult ki vasárnap. A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint összesen tizenkét ilyen település van, így ezeken a helyeken feltehetően időközi választást kell tartani.
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében Cserépváralján, Hidvégardón és Irotán alakult ki szavazategyenlőség az első két helyen végzett jelöltek között. Ugyanez a helyzet a Győr-Moson-Sopron megyei Szakonyban, a Komárom-Esztergom megyei Banán, a Nógrád megyei Bokorban és Patakon és a Pest megyei Inárcson. Tolna megyében Gyulajon, Vas megyében Döröskén, Zala megyében Esztergályhorvátiban és Kisbucsán alakult ki a polgármesterjelöltek között szavazategyenlőség. Ezeken a településeken még elképzelhető, hogy a jogorvoslatok miatt mégis eldől, melyik jelölt kapott több voksot, de ha a jogorvoslatok lezárulta után is egyenlő lesz az állás, időközi választást kell tartani.
Szavazategyenlőség miatt nem volt eredményes a választás a Békés megyei Orosháza 1. számú egyéni választókerületében, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Sajószentpéter 5. számú egyéni választókerületében, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Törökszentmiklós 1. számú választókerületében és a Zala megyei Keszthely 6. számú választókerületében. Amennyiben a jogorvoslatok lezárulta után is marad a jelöltek közötti szavazategyenlőség, ezeken a helyeken is időközi választást kell majd tartani 120 napon belül.
(MTI)
Iborfia, egy igazán apró Zala megyei falu a legrendesebb szavazókörzetek egyike, évről évre itt mennek el a legtöbben szavazni. Idén a falu lakosainak 100%-a elment szavazni, ami 12 embert jelent.
Öt éve, az EP-választáskor is itt mentek el a legtöbben szavazni: akkor elmentünk forgatni a pici faluba, és összehasonlítottuk azzal a hellyel, ahol akkor a legkevesebben adták le a szavazatukat:
Békés hangnemben búcsúzik Újpest fideszes polgármestere. Wintermantel Zsolt a 34 éves Déri Tiborral szemben maradt alul.
Szeretem Újpestet! (...) A többség most úgy döntött másokkal képzeli el a jövőt. Mi megfelelő alapot adtunk hozzá, előkészített projekteket, stabil költségvetést adunk át. Sok sikert, hajrá Újpest!
– írja Wintermantel. A IV. kerületben az ellenzék eleve jó esélyekkel indult, hiszen Újpest 2010-ig inkább baloldali beállítottságú volt, akkor nyert először Wintermantel.
A végeredmény:
A képviselő-testületben pedig 14 ellenzéki és 6, a Fidesz által támogatott jelölt ül majd.
A MIÉP elnöke hiába fogott össze a Mi Hazánkkal, nem sikerült újból megszereznie a tiszaeszlári polgármesteri címet. A tiszaeszlári polgármesterrel már riportban is foglalkoztunk, hiszen ez volt az utolsó település, ahol a MIÉP sikert ért el, ráadásul pont a magyarországi antiszemitizmus egyik legismertebb helyszínén.
A tiszaeszlári vérvád volt az a per 1882 és 1883 között, amikor a tiszaeszlári zsidókat egy keresztény lány, Solymosi Eszter rituális meggyilkolásával gyanúsították meg az alapján a középkori babona alapján, ami szerint a zsidók keresztény gyerekek vérével készítik a maceszt. Végül felmentettek a gyanúsítottakat.
Most a Mi Hazánk–MIÉP jelöltjeként Nagy Tibor 40,34 százalékot, 595 szavazatot szerzett, a független Vajda László 634 szavazattal, 42,98 százalékkal nyert.
Dunaújváros új polgármestere, a jobikkos Pintér Tamás lemond parlamenti helyéről. Már egyeztet is az ellenzéki összefogás az új jelöltről.
Az Óbudát 2006 óta irányító fideszes Bús Balázs szoros versenyben kapott ki az ellenzéki Kiss Lászlótól, hétfő reggel ő is közösségi oldalán búcsúzott el, és sok sikert kívánt utódjának.
A Komárom-Esztergom megyei Bana településen is döntetlenre jött ki a polgármester-választás: Toma Richárd és Horváth Márta egyaránt 232 szavazatot gyűjtött be, mellettük még ketten szálltak versenybe.
Ugyanez a helyzet Cserépváralján: Dávid Zoltán és Tóth Tamás 133-mal zárt. A zalai megyei Esztergályhorvátiban sincs polgármester egyelőre: Farkas Tibor és Brunner Tibor Kálmán egyaránt 87 szavazatot kapott.
A tavalyi tüntetéseken országos ismertségre szert tett Nagy Blanka a Momentum színeiben indult Kiskunfélegyháza 8-as egyéni választókerületében, és összesen 47 szavazatot kapott. Ez bőven elmaradt ellenfele, a Nemzeti Front színeiben induló Ónodi Izabellára adott szavazatoktól. Ónodit 166 szavazat 77,93 százalékos győzelemhez segítette.
A dél-békési egykori szocialista fellegvárban – Vastagh Pál személyében még későbbi igazságügyi minisztert is választottak itt képviselővé – a fideszes Dávid Zoltán 42,55 százalékkal lett polgármester, 154 szavazattal, épp csak megelőzve a jobbikos, de helyi civilek által is támogatott Szabó Ervint. Dávid Zoltán győzelmében valószínűleg igen komoly szerepe volt az MSZP-s Fetser Jánosnak (volt polgármester és parlamenti képviselő), aki 16,45 százalékot szerzett, amivel simán harmadik lett, de a rá adott 1631 szavazattal sikeresen megosztotta az ellenzéket.
Tizenkét éven át volt az MDF parlamenti képviselője Csáky András, aki 2009-ben hagyta el a pártot, amikor az EP-választási listájukra felvették Bokros Lajost. Csáky most a ceglédi polgármester-választáson indult el a fideszes Takáts László ellen, és 52,25 százalékkal meg is nyerte a választást.
A fideszes kampányfőnök, Kósa Lajos a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország című műsorában beszélt arról, hogy országosan 1,8 millió ember szavazott a Fidesz-KDNP-re, az ellenzékre pedig 1,36 millió, "a kormánypártoknak tehát kényelmes többsége van, és ezzel az eredménnyel bármikor kiegyeznének egy országgyűlési választáson is. Ugyanakkor világossá vált, hogy Magyarországon demokrácia van"
A Karácsony Gergellyel történő együttműködésről azt mondta, kíváncsian várják a programját, mivel a kampányban Karácsony csupa olyan dologról - például a kórházi ellátásról és "klímaerdő" telepítéséről - beszélt, amelyben a fővárosnak nincs hatásköre, ugyanakkor nem szólt olyan fontos témákról, mint a dugódíj, a városüzemeltetés vagy a szemétszállítás.
(MTI)
A Ma Reggel című műsorban Kósa Lajos megszólalásán kívül nem igen volt belpolitikai tartalom eddig.
Helyette a bőséges soproni gombatermésről, a Temzében elpusztult bálnáról, és a szibériai barna füzike magyarországi felbukkanásáról beszélnek.
Michael Ludwig, Bécs polgármestere közösségi oldalán gratulált Karácsony Gergelynek, Budapest új polgármesterének.
A posztjában arról ír, hogy már várja a közös munkát, mert Budapest és Bécs amúgy is mindig szoros kapcsolatban állt egymással, és közösen határokon túlmutató, baráti együttműködést hozhatnak össze.
Az MSZP-s politikus is a Facebookon értékelte a vasárnapi önkormányzati választás eredményeit, azt írta, hogy törtek egyet az állampárti Fidesz rendszerén, és tíz év óta először felmentek a versenypályára, de nem dőlhetnek hátra.
Az évtized legnagyobb ellenzéki győzelmeként számol be a tegnapi eredményekről például a Reuters. A Bloomberg pedig arról ír, hogy Budapest elvesztése intő jel lehet Orbán számára.
Külföldi lapszemlénk itt.
A „biztonságpolitikai” „szakértő” Szentesen indult, de nagyon alulmaradt. Mégis volt annyi ereje, hogy „drága Főpolgármester úrnak” megköszönje.
A XI. kerületet 2010 óta vezető Hoffmann Tamás hétfő reggeli Facebook-posztjában gratulált az őt legyőző László Imre egykori kórházigazgatónak.
A vasárnapi választáson László Imre 50,5 százalékot kapott, míg Hoffmann Tamás 43,3 százalékot, vagyis viszonylag sima ellenzéki győzelem született a kerületben. Elég erős volt a kampány ott is, még tüntetés is volt, miután Lászlót szexuális zaklatással vádolt meg egy TV2-n megjelent riport.
Mohácson a választások előtt meghalt a toronymagas esélye, Szekó József, kormánypárti polgármester, így nem maradt kihívója a helyi szocoalista Csorbai Ferenc, aki nem lépett vissza, egyedüli indulóként megnyerte a választást. A kormánypárti Magyar Nemzet "Joghézag vezetett a legújabb mohácsi vészhez" címmel írt cikket a helyi választás eredményről.
A fideszes politikus Facebookon osztotta meg véleményét az eredményekről.
A főpolgármester-választást elveszítő Tarlós Istvánt hétfőn még nem találtuk a városházán, de úgy tudjuk, hogy várhatóan bemegy ma dolgozni. Egyelőre senkit nem találtunk, aki beszélt volna arról, hogy mi a programja, a városháza egyébként is eléggé kihalt volt hétfő reggel.
Két településen, a Győr-Moson-Sopron megyei Szakonyban, valamint Nógrád megyei Bokorban szavazategyenlőség alakult ki, azaz nem dőlt el, ki a polgármester, írja a hvg.
Szakonyban a két független, Csenár Mátyás József és Farkas Gyula István is 129-129 szavazatot kapott, míg Bokorban a független Ocskay Zoltán és Hegedűs Pál is 31-31 szavazattal zárt, vagyis ott is megismételt választásra lesz szükség.
Több olvasónk is jelezte, hogy a Pest megyei Inárcson is döntetlen lett a polgármester-választás, ott ráadásul 1878 fő részvételével zárult szavazáson jött ez ki: két független, Turcsány Andrea és Dr. Gál Imre László is 852 szavazattal zárt.
2006 októbere óta a vasárnapi az első választás, amit a Fidesz nem nyert meg. Hogy egy önkormányzati választáson mi számít győzelemnek, az összetett kérdés, de vasárnap este az élő adásban az eredményváró végén Orbán Viktor, Kövér László, Gulyás Gergely és a többi fideszes vezető arcáról nem épp a győzelmi mámor sugárzott.
Nem a Borkai-videó számított, hanem hogy az ellenzék dolgozni kezdett. A kínkeservesen összehozott ellenzéki összefogás megmutatta, mennyire ingatag Orbán centrális erőtere.
Alföldi Róbert a Facebookon nagyon örül az eredménynek és gratulált Karácsonynak. Szerinte ezúttal más világ jön.
Több jelzést kaptunk arról, hogy nagytakarítás kezdődik - mondta Ferencváros újonnan megválasztott polgármestere, Baranyi Krisztina, arra utalva, hogy az önkormányzatnál dokumentumokat igyekeznek eltüntetni a fideszesek. Baranyi azt is mondta, hogy a hivatalból mostantól nem tűnhet el semmi.
Mark Ruffalo, a Marvel-filmekben Hulkot alakító amerikai színész ismét a magyar politikai helyzetről posztolt Facebook-oldalán: a Washington Post budapesti eredményekkel foglalkozó cikkét rakta ki, és azt írta hozzá, gratulál, új fejezet kezdődik Magyarországon.
A kormánypárt hétfő reggeli Facebook-posztjában mondott köszönetet a főpolgármesteri választáson vereséget szenvedő Tarlós Istvánnak az elmúlt kilenc évért.
Idézik Orbán Viktor vasárnap esti beszédét, hogy "Tarlós István kirángatta a várost a csődhelyzetből, és neki köszönhető, hogy ma ilyen szép fővárosunk van".
Ezek voltak a közvélemény-kutatók utolsó budapesti tétjei:
És ez lett az eredmény:
Karácsony Gergely 50,78
Tarlós István 44,19
Puzsér Róbert 4,4
Berki Krisztián 0,59
Látható, hogy a legjobban a két kormánypárti cég, a Századvég és a Nézőpont lőtt mellé. De az is figyelemreméltó, hogy a többi cégnek sem jöttek be a jóslatai.