- Belföld
- voksturizmus
- önkormányzati választás 2019
- kispalád
- kettős állampolgárság
- szabolcs-szatmár-bereg megye
40-50 ezer forintot érhettek a voksturisták szavazatai Kispaládon
További Belföld cikkek
- Óbudán és Veszprémben is a fideszes jelölt nyerte az időközi önkormányzati választást
- Összerúgta a port a Belügyminisztérium és a Magyar Orvosi Kamara, a szaktárca szerint szándékosan lázítják az embereket
- Fehérbe borult Dunaújváros, de nem a megszokott módon
- Lázár János döntése miatt nehezebb felkutatni az őseit, de legalább ott vannak a mormonok
- Elgázolt egy embert a HÉV a III. kerületben
A kispaládiak korábban sosem látták azokat az embereket, akiket több esetben ukrán rendszámú autókkal hoztak szavazni a falujukba, mondták el közülük többen is a Házon kívül című műsor stábjának az idei önkormányzati választás hétvégéjén.
Vasárnap az Index is beszámolt róla, hogy Kispaládon a helybeliek összeszólalkoztak azokkal a nem ott lakó, vélhetően ukrán–magyar kettős állampolgárságú emberekkel, akik a választás napján szavazni érkeztek a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei településre.
Az RTL Klub műsorából kiderül: a nyilvántartás szerint Kispaládon mintegy 600 választásra jogosult ember él, a helyiek azonban magabiztosan állítják, hogy 380-nál több ember biztosan nem lakik a faluban.
A Házon kívül stábja egy olyan helybelivel is beszélt, akinek a házába állítása szerint nemrég még közel kétszáz ember volt bejelentve. Cserébe az akkori polgármester, Magyar Sándorné, valamint a fia, Magyar Barnabás "állandó közmunkát" ígért neki.
Az egyik helyi nő szerint a voksturistáknak 40-50 ezer forintnyi összegeket fizetnek a szavazatokért. Ugyanez a nő mondja el azt is, hogy az ő házában papír szerint úgy éltek sokkal többen, mint amennyi a tényleges szám, hogy ő soha senkit nem jelentett oda be.
"Aki többet fizet, az nyer!" – mondta egy büszke voksturista a Házon kívül stábjának Kispaládon. Az ukrán határ menti magyar falvakban élők szerint a korábban sosem látott "falubeliek" között olykor olyan is akad, aki alig beszél magyarul.
A falu korábbi polgármestere, Magyar Sándorné több mint két évtizedig vezette a falut, idén már a fia, Magyar Barnabás indult a címért (anyjához hasonlóan szintén a Fidesz színeiben), és meg is nyerte a választást – kétszer annyi szavazatot kapott, mint az ellene induló független jelölt, Ábri Norbert.
Kispalád ráadásul nincsen egyedül a voksturizmus problémájával, az MSZP Vásárosnaményi Választókerületi Társulásának elnöke, Szabados József azt mondja: a voksturizmus problémája többek között Záhony, Tiszabecs, Sonkád és Kispalád településeket is érinti.
A hétvégén készült riportot itt lehet megnézni: