Duplájára emelik az érsebészeti osztályok támogatását

2020.01.02. 14:15 Módosítva: 2020.01.02. 15:32

Az eddigi súlyos alulfinanszírozottság beismeréseként januártól duplájára emelik az érsebészetet adó osztályok havi állami támogatását:

  • A megyei és fővárosi kórházak érsebészetei (II. progresszivitási szint) az eddigi 8 millió forint helyett havi 14 millió forintos fix összegű állami támogatást kapnak. 
  • A  regionális vagy országos szinten ellátást nyújtó intézetek és egyetemi klinikák érsebészetei (III. progresszivitási szint) fix támogatási összege havi 10 millió forintról 20 millió forintra emelkedik.

Az egészségbiztosító (NEAK) korábbi közleménye szerint a megemelt összeget az érsebészeti osztályok „személyi és tárgyi feltételeinek” javítására kell fordítani. Ez nagyrészt az ügyeleti díjak kifizetését jelenti, legalábbis ez olvasható ki abból, hogy „a finanszírozás emelése a szakmában dolgozók leterheltségét, folyamatos rendelkezésére állását és a nem tervezhető ellátásokban való helytállását kompenzálja”. A hatóságok ellenőrizni fogják, hogy ezt a pénzt valóban erre a célra költik-e el a kórházak. 

Ez csak egy elem a súlyos kórházi adósságok rendezéséből. Mint megírtuk, az év végén folyamatosan elszálló kórházi adósságokat jelentős részben az okozza, hogy az állami támogatás régóta nem fedezi az orvosi ellátás valódi költségeit: a dráguló eszközök, gyógyszerek vagy a leterhelt ügyeleteken dolgozók túlóradíjainak árát. Nemrég arról írtunk, hogy a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház hét ügyeletvezetésre alkalmas sebész szakorvosa közül hatan nyújtották be felmondásukat az alacsony ügyeleti díjak miatt. Az osztályon a rezidensekkel és a szakorvos-jelöltekkel együtt 23 sebész dolgozik, de a vezető orvosok kilátásba helyezett távozása gondot okozhat az ügyeletek ellátásában. Az orvosok tárgyalásban állnak a vezetéssel. 

Egy december 25-én megjelent kormányhatározat alapján megírtuk: a kormány 2020-ban több eszközzel akar fellépni a folyamatosan újratermelődő kórházi adósságok ellen.  A kormányhatározat szerint a szakemberhiány miatt megyei és országos centrumokban akarják koncentrálni az érsebészeti és a traumatológiai ellátást, illetve a laborszolgáltatásokat. 

Az érsebészeti ellátás központja az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet, valamint a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet. Ezekhez hét regionális centrum kapcsolódik, míg a harmadik, úgynevezett progresszivitási szint általában a megyei kórházakban alakul ki.  Miután érsebészből hiány van, pályázatot is meghirdettek orvosok átképzésére. A Bakay Lajos átképzési ösztöndíjra jelentkező orvosok havi 300 ezer forintos ösztöndíjat kapnak. 

2018-ban komoly botrány tört ki a magyar egészségügy csúcsintézményében, miután a Honvédkórház sürgősségi osztályán is komoly problémák jelentkeztek az alaulfinanszírozottság, a szakemberhiány, a túlterheltség és az elavult műszerek miatt. A sürgősségi centrumot vezető Zacher Gábor felmondott, több ott dolgozó orvos távozott, majd a Honvédkórház orvosigazgatója is lemondott. 

A mostani lépéshez hasonlóan 2019 szeptemberében már megemelték a traumatológiai ellátást végző intézmények fix díját. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának közleménye január elsejei közleménye szerint „2020. januártól megtörténik a traumatológia szakma finanszírozásának a valós költségekhez való igazítása is”.