- Belföld
- koronavírus
- covid-19
- operatív törzs
- müller cecília
- orbán viktor
- egészségügy
- maszkviselés
- koronavírus magyarországon
- oktatás
- iskola
- óvoda
- vendéglátás
- szórakozás
- szórakozóhely
Koronavírus: nincs javulás, 84 ember meghalt
További Belföld cikkek
- Felfüggeszti a Róma és Debrecen közötti járatát a Wizz Air
- Halálos lakástűz volt Győr-Moson-Sopron vármegyében
- Egy férfi kipattant autójából, hogy egy biciklis után eredjen, de elfelejtette behúzni a kéziféket
- David Pressman számonkérte Orbán Viktort
- Hamarosan kikapcsolhatják a gázt Iványi Gábor egyházának iskoláiban
Csütörtökre 3928 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (Covid–19), ezzel 94 916 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 84 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 2147 főre emelkedett, 22 823-an pedig már meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 69 946 fő. Az aktív fertőzöttek 25 százaléka, az elhunytak 30 százaléka, a gyógyultak 27 százaléka budapesti. Kórházban 5183 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 378 ember van lélegeztetőgépen.
Egyre sokkolóbb számok: 90 halott, 4219 új fertőzött
Csaknem ötezren vannak kórházban a koronavírus miatt.
A járvány második hullámának meredeken emelkedő szakasza zajlik egész Európában és Magyarországon is, a fertőzöttek és az elhunytak száma folyamatosan emelkedik. A kormány keddi ülésén ezért újabb védelmi intézkedésekről döntött, amelyeket Orbán Viktor miniszterelnök jelentett be kedden. A kormány az állampolgárok együttműködését kéri a veszélyhelyzettel összefüggő rendkívüli intézkedések végrehajtásában – olvasható a koronavirus.gov.hu oldalán. Mint írják:
A kormány visszaállította a rendkívüli jogrendet, a Magyar Közlönyben már kihirdette a veszélyhelyzetet. Ez azért fontos, mert a rendkívüli jogrend – ahogy az első hullám idején, úgy most is – gyors cselekvést tesz lehetővé a kormány számára.
Életbe lépett a veszélyhelyzet, amit Orbán Viktor este bejelentett
A Magyar Közlönyben már meg is jelent a kormány rendelete.
A veszélyhelyzet idejére életbe lépett az éjszakai kijárási korlátozás. Éjfél és reggel öt óra között mindenki köteles a lakóhelyén, a tartózkodási helyén vagy a szálláshelyén tartózkodni. Ez alól kivétel:
- ha valaki munkavégzés céljából,
- a munkavégzés helyére történő közlekedés céljából,
- a munkavégzés helyéről a lakóhelyre, a tartózkodási helyre, illetve a szálláshelyre történő közlekedés céljából,
- vagy egészségkárosodással, életveszéllyel vagy súlyos kárral fenyegető helyzet esetén,
- valamint életvédelmi céllal hagyja el lakóhelyét.
A járvány terjedésének csökkentése érdekében újra életbe lépett az ingyenes parkolás, és Budapesten, valamint a megyei jogú városokban a helyi tömegközlekedési szolgáltatást végző gazdasági társaság köteles járatsűrítési tervet készíteni a munkanapokon reggel hét óra és délelőtt kilenc óra közötti, valamint délután három óra és este hét óra közötti időszakokra.
Karácsony: Százezer tesztet szerez be a főváros
A főpolgármester szerint közlekedési káoszt idézhet elő az ingyenes parkolás.
A kormány arról is döntött, hogy be kell zárni a szórakozóhelyeket, és mostantól a rendezvényeken, sportrendezvényeken, mozikban és színházakban csak minden harmadik széken lehet majd ülni, és kötelező a maszkviselés. Emellett továbbra is kötelező a maszkviselés az üzletekben, a tömegközlekedési eszközökön, a szociális és az egészségügyi intézményekben, valamint a vendéglátóhelyeken.
Operatív törzs: mindenkinek nőtt a felelőssége, a rendőrség is szigorúbb lesz
Gál Kristóf arról beszélt, a kormány kéri a lakosság együttműködését. De a rendőrök is szigorúbban bírságolnak.
A rendőrség szigorúan ellenőrzi a szabályok betartását, pénzbírságot szabhat ki, és azokat a helyeket, ahol nem tartják be az előírásokat, bezárja.
- A koronavirus.gov.hu tájékoztatása szerint a rendőrség 3411 esetben intézkedett a hatósági házi karantén megszegése miatt, 60 esetben figyelmeztettek, 64 esetben helyszíni bírságot szabtak ki és 3287 szabálysértési feljelentést tettek.
- A maszkviselés szabályainak megszegése miatt 2625 esetben intézkedtek a rendőrök, 784 esetben a tömegközlekedésben, 1841 esetben üzletekben és egyéb kötelező helyeken.
- Rendezvények megtartásával, üzletek nyitva tartásával kapcsolatos szabályok megszegése miatt 86 intézkedésre volt szükség, kilenc esetben figyelmeztettek, ötször vetettek ki helyszíni bírságot és 72 szabálysértési feljelentést tettek.
- Utazási korlátozások megszegése miatt 5426 rendőri intézkedés történt, 1340 esetben figyelmeztettek, 2698 esetben bírságoltak a helyszínen és 1388 szabálysértési feljelentést tettek.
- Üzletekkel, vendéglátóhelyekkel és szórakozóhelyekkel szemben tíz esetben jártak el a rendőrök, hatszor figyelmeztettek, háromszor bírságoltak és három helyet zártak be.
Müller Cecília: Nincs olyan intézmény, ahol ne lenne potenciálisan jelen a vírus
Nincs olyan intézmény, ahol ne lenne potenciálisan jelen a vírus.
Aki nem tartja a szabályokat, nem hordja a maszkot, nem tartja a védőtávolságot, az nemcsak a saját, de mások életét is veszélybe sodorhatja
– fogalmazott a kormányfő.
A magyar emberek védelme érdekében a kormány több fronton is tárgyal a koronavírus elleni vakcináról annak érdekében, hogy a magyar emberek mielőbb hozzájuthassanak majd az oltóanyaghoz – emelték ki a koronavirus.gov.hu oldalán.
Nem tud elég készülni az orosz vakcinából
Visszaesett a gyártás, pedig a magyar kormány is nagy reményeket fűzött az orosz oltóanyaghoz.
A közösségi terjedés megfékezése érdekében továbbra is
- kerüljük azokat a helyeket, ahol zárt térben sokan vannak,
- lehetőleg tartsuk a szociális távolságot,
- gyakran és alaposan mossunk kezet,
- akinél külföldi tartózkodás vagy egyéb ok miatt hatósági házi karantént rendeltek el, az szigorúan tartsa be,
- bárki, akinek tünetei vannak, az ne menjen közösségbe, hanem maradjon otthon, és telefonon értesítse háziorvosát.
Emmi: van elég kórházi ágy és lélegeztetőgép
Csaknem háromszor annyi kórházi ágy áll rendelkezésre covidos betegek kezelésére, mint ahányat most leköt az ellátás.
A kórházak fel vannak készülve a fokozott terhelésre, minden kórházi ellátást igénylő betegnek jut kórházi ágy és ellátás. A védekezés mostani szakaszában különösen fontos a kórházak teljesítőképességének védelme, ezért fontos a védelmi intézkedések szigorú betartása
– írják, hozzátéve, hogy az egészségügyi védekezés részeként már zajlik az ingyenes influenza elleni oltások beadása, valamint folyamatos a háziorvosi praxisok ellátása az influenza elleni védőoltással.
Kiemelten fontos az idősek és krónikus betegek védelme. Az időseket is kérik, hogy fokozottan figyeljenek magukra és az általános óvintézkedések betartására. A kórházakban és az idősotthonokban látogatási tilalom van érvényben. Az idősotthonok fenntartóinak pedig mindent meg kell tenni a fertőzések elkerüléséért. Ha egy szociális intézményben vagy bárhol más közösségben gócpont alakul ki, akkor a járványügyi bevetési egység megteszi a szükséges intézkedéseket.
A szülők életét kevésbé fenyegeti a koronavírus
Szakértők kilencmillió felnőtt adatait elemezték, hogy kiderítsék: veszélyeztetettebbek-e, akiknek a háztartásában gyermek él.
AZ OPERATÍV TÖRZS JELENLEG 83 ÓVODÁBAN ÉS 7 ISKOLÁBAN RENDELT EL RENDKÍVÜLI SZÜNETET, 59 OSZTÁLYBAN ÉS 18 ISKOLÁBAN DIGITÁLIS MUNKARENDET.
PDSZ: eddig legkevesebb hat tanár életébe került a koronavírus
A PDSZ szerint nincsenek meg a biztonságos munkavégzés feltételei az iskolákban.
A kormány az egészségügyi védekezés fenntartása mellett, további gazdaságvédelmi és családvédelmi intézkedéseken is dolgozik.
Illusztráció: Átló Koronamonitor
(Borítókép: Védőfelszerelést viselő orvosok és ápolók vizitelnek a koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított Covid Ortopéd-Traumatológiai Osztályon a fővárosi Szent János Kórházban 2020. május 14-én. Fotó: Balogh Zoltán / MTI )