Jövőre felpörgetnék a napenergiás beruházásokat
Hat gigawatt naperőmű-kapacitást szeretne elérni Magyarország 2030-ra az ipari és a háztartási szektorokban együttvéve, erről Palkovics László innovációs és technológiai miniszter beszélt az Ecosolifer Kft. napelemcella-gyárának átadóján. Jelenleg az ország két gigawatt naperőmű-kapacitással rendelkezik, ezeknek a többségét a családi házak, társasházak háztetőire telepített naperőmű-kapacitás adja, ezért a kormány a fejlesztéseket vissza nem térítendő támogatásokkal szeretné segíteni 2021-től.
Palkovics szerint az ország adottságai lehetővé teszik, hogy
a naperőművek és a nukleáris energia használatával 2030-ra az energiatermelés kilencven százalék fölötti részét szén-dioxid-kibocsátás nélkül érje el,
ami fontos eleme a klímavédelmi akciótervnek. "Magyarország jövője magyar, zöld és high-tech, és ez a mostani beruházás megfelel ezeknek a prioritásoknak" – mondta a politikus.
A miniszter emlékeztetett rá, hogy az Európa Tanács tárgyalja az Európai Unió megemelt szén-dioxid-kibocsátási céljait, és
ismét cáfolta, hogy Magyarország szeretné megvétózni az uniós célszámot.
Szerinte a kormány csak azt szeretné, hogy a célt azonos mértékben támogassa az EU minden tagországa.
Közölte, hogy Magyarország a nyolcadik helyen szerepel az 1990 óta elért szén-dioxid-csökkentésben, és a 2030-as célérték negyven százalékát teljesítette tavaly.
Palkovics László szerint a napelemcella-gyár iparpolitikai kérdés, hiszen a napelemek többségét Kínában gyártják, mert 15-20 évvel ezelőtt az EU feladta azt a törekvését, hogy versenyképessé váljon az ázsiai országokkal szemben. Az üzem száz megawattos folyamatos gyártásnál 112 embert fog foglalkoztatni. A beruházás összértéke 53 millió euró (18,9 milliárd forint) volt, amelyet a kormány hatmilliárd forinttal támogatott, ami a Magyar Fejlesztési Bank finanszírozásával valósult meg.
Palkovics László: Szó sincs vétóról klímaügyben
A miniszter szerint Magyarország fair megállapodásra törekszik a közös európai klímacélok elérésében.