Nehéz helyzetben vannak az edzőtermek, sok helyen csak a csoda segíthet

További Belföld cikkek
-
Menczer Tamás szerint Szentkirályi Alexandra helyesen tette, hogy kirakta az emberrablós videót
- Orbán Viktor megjelent a parlament ülésén, súlyos vádakkal estek neki
- Akár a jövő évi választást is eldöntheti az, amit ma megszavazott az Országgyűlés
- A törvényszék döntött, Budapest megkapja a jogvédelmet és visszakapja az inkasszált 10 milliárdot
- Ukrajna helyett egy másik ország EU-csatlakozásával egyetértene Szijjártó Péter
A sportolói igazolást, mint könnyen teljesíthető feltételt, sokan veszélyes kiskapuként értékelték, de Kiss József, a Magyar Fitnesztermek Országos Szövetségének (MAFORSZ) főtitkára az Indexnek kifejtette, hogy ők miért gondolják máshogy.
Érvelését azzal kezdte, hogy a más sportágakban aktívak is végeznek kiegészítő erősítő edzéseket a fitnesztermekben. Hozzájuk jön az a kisebb csoport, akik tényleg testépítők, és rendszeresen indulnak versenyeken, „ennek a sportnak nagy hagyományai vannak itthon, világ- és Európa-bajnokaink vannak, csak nincs akkora terünk a médiában” – mondja Kiss József.

A harmadik csoportot azok jelentik, akik nem versenyeznek, de fontos nekik az egészséges életmód és a rendszeres testmozgás, ők éltek azzal a lehetőséggel, hogy kiváltsák az igazolást, a sportorvosi engedéllyel együtt.
Magyarországon nagyjából 800 ezer főre tehető azoknak a száma, akik rendszeresen vagy legalább időszakosan sportolnak fitnesztermekben. Maximum egy százalékuk élt ezzel a lehetőséggel, betartva a szabályokat. Persze a kétmilliós Budapesten könnyen összegyűlik száz ember egy terembe, amikor egyébként is kevesebb helyre lehet menni edzeni.
A sportolói igazolással érkezők fogadása is csak veszteségcsökkentésre volt elég, akadtak olyan termek, ahol egy-egy hónapot sikerült nulla közeli költségvetésre kihozni. A járvány magyarországi kezdete óta amúgy is kevesebben mernek zárt térben együtt mozogni.
A 708 edzőtermet képviselő MAFORSZ főtitkára hangsúlyozta, hogy fájdalmasan nehéz helyzetbe kerültek, többen be is csődöltek.
50-100 között van azoknak a száma, akik már nem tudnak újra kinyitni, vagy csodára van szükségük, és tőkeinjekció nélkül lehúzhatják a rolót. Az út szélén hagytak minket, bértámogatást ugyan kaptunk, de a nagy termek milliós rezsiköltséggel működnek havonta, sok helyen bérelni kell az ingatlant, valahol a gépeket is, miközben személyzet és takarítás is van. Katasztrófahelyzetbe kerültünk.
Igazolt sportolók és védettek
Először úgy tűnt, hogy edzőterembe, uszodába és jégpályára négymillió oltott után kizárólag a védettségi igazolvánnyal rendelkezők, valamint a versenyszerűen sportoló 18 év alattiak mehetnek. Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón a felsorolást kiegészítette a következő kategóriával is: „a versenyre vagy mérkőzésre készülő 18 év feletti igazolt sportolók”.
A MAFORSZ a saját lehetőségei mentén lobbizott a sportolói igazolással történő edzéslehetőség megmaradásáért, ezért örülnek ennek a döntésnek. Kiss József hozzátette, hogy a nem igazoltak körére vonatkozó védettségi igazolványos előírással is egyetértenek, támogatják az oltakozást és fontosnak tartják a védekezést.

Nincsenek meggyőződve róla, hogy tényleg azokat a helyeket kellett bezárni, amelyek az egészséges életvitelt segítik, miközben nem létfontosságú üzletek általában látogathatók voltak.
Az immunerősítésben hangsúlyos az aktív életmód és a sport is. Akik pedig sportolnak, egészségesebben táplálkoznak, magasabb a tápanyagbevitelük, zöldségeket, vitaminokat esznek, erősebb az immunrendszerük. Szerintünk ez is fontos részét képezi a járvány elleni védekezésnek.
Az edzőtermekben elképzelhetőnek tartja az áremelkedést, és dolgoznak egy olyan szakmai minimumár megállapításán, amellyel kisebb létszám mellett is fenntartható marad az üzemeltetés.
Lassú lesz a kilábalás
Attól tartanak, hogy a járvány a fogyasztói szokásokat is megváltoztatja, és vagy félelemből, vagy kényelemből kevesebben fognak sportolni.
Lakosságarányosan Nyugat-Európától eddig is le voltunk maradva, a fent említett 800 ezres tömegből körülbelül félmillió ember szokott rendszeresen edzeni.
Támogatják az egészségügyi dolgozókat
Fel sem foghatjuk, hogy milyen egész nap a betegágyak mellett teljesen beöltözve dolgozni, ezért mi is próbáljuk kifejezni hálánkat a frontvonalban életekért küzdőknek.
A MAFORSZ kötelékéből összességében százmillió forintos nagyságrendben több terem is felajánlotta, hogy két hónapig ingyen sportolhatnak náluk az egészségügyi dolgozók.
(Borítókép: Fertőtlenítik a sporteszközöket az egyik edzőközpontban Nyíregyházán 2020. november 11-én. Fotó: Balázs Attila / MTI)