Karácsony Gergely elárulta, hogyan számolná fel Orbán Viktor rendszerét

További Belföld cikkek
Az Európai Bíróság nemsokára megszülető döntésétől vár segítséget Karácsony Gergely ahhoz, hogy kétharmados ellenzéki győzelem nélkül is lebontsa az Orbán Viktor által meghirdetett Nemzeti Együttműködés Rendszerét – derül ki abból az interjúból, amelyet Budapest főpolgármestere, ellenzéki miniszterelnök-jelölt adott az InfoRádió Aréna című műsorának.
Az Európai Bíróság október 11–12-re tűzte ki a tárgyalást a magyar és a lengyel ügyről, vagyis arról, összeegyeztethető-e az uniós joggal, ha a brüsszeli pénzügyi támogatás kifizetését jogállamisági feltételek teljesítéséhez kötik.
Bár az eljárás hét–kilenc hónapig is tarthat, Karácsony Gergely azt reméli, hogy döntés születik még a 2022 áprilisi parlamenti választás előtt. Szerinte a luxemburgi testület azt fogja megállapítani, hogy Orbán Viktor kormánya szisztematikusan leépítette a jogállamiságot, illetve a fékek és ellensúlyok rendszerét, ezért Magyarországnak rendeznie kell a viszonyát az Európai Unióval, vagyis
népszavazásra kell bocsátani, hogy marad-e az Európai Unió tagja, és megváltoztatja a közjogi rendszerét,
vagy kilép az Európai Unióból.
Az utóbbi – fejtegette Budapest főpolgármestere – nem alternatíva, így a magyarok népszavazáson tehetnek hitet arról, hogy meg akarják változtatni az alkotmányos rendszert, és Magyarország maradjon az Európai Unió tagja. Saját bevallása szerint Karácsony Gergely ebben hisz, sokkal fontosabb kérdésnek tartja, a parlament önmagában milyen döntéseket hoz bizonyos kétharmados ügyekben.
Azt gondolom, hogy olyan módon kell a magyar alkotmányosság kérdését rendezni, amiben a magyar társadalom jogos igényét, a parlamenti többség jogos igényét és az Európai Unió jogos igényét hozzuk egy platformra
– fogalmazott, hozzáfűzve, ha elkezdenek kormányozni, elzárják a pénzcsapokat, amelyek a NER-t működtetik.
Ironikus, de a Karácsony Gergely által vázolt forgatókönyv azt jelentené, hogy a népszavazás kiírásával az Orbán-kormány és a Fidesz közvetve maga számolja fel a saját rendszerét. A felvetésre, hogy az Európai Unió semmilyen módon nem része a magyar törvényhozásnak, a kormánypárti többséget pedig hogyan lehet rávenni, hogy olyasmit szavazzon meg, amit nem akar, Karácsony Gergely azt mondta, úgy lehet, hogy máskülönben Magyarország kikerül az Európai Unióból.
Szerinte a parlament önmagában kevés ahhoz, hogy a jogszabályokon változtasson,
ennek az alkotmányossági folyamatnak vagy válsághelyzetnek
a végére egy népszavazással lehet pontot tenni, és ebben meg kell várni az Európai Bíróság és aztán az Európai Bizottság döntését arról, milyen a jogállamiság helyzete Magyarországon.
A budapesti főpolgármester fő ellenzéki előválasztási vetélytársa, a DK-s Dobrev Klára nemrég úgy nyilatkozott, ő egyszerű feles többséggel is szembemenne a kétharmados törvényekkel.
Amúgy békét akar
Ami a népszavazási kérdést illeti, Karácsony Gergely szerint azt a kérdést kell feltenni Magyarországnak, hogy akar-e az Európai Unió tagja maradni, és ennek érdekében megváltoztatja azokat a közjogi kereteket, amelyek között Magyarország ma nem is lehetne az Európai Unió tagja, és amely egyébként „megfojtotta” a magyar demokráciát. Megismételte, hogy nem tartja legitimnek a jelenlegi Alaptörvényt, azután viszont, hogy megvívta a „kőkemény” politikai küzdelmeit a jelenlegi hatalom kiváltságos rétegével,
és kell elszámoltatás és igazságtétel,
utána a békét szeretné elhozni Magyarországnak. Tudom, hogy ez nem fog egyik pillanatról a másikra bekövetkezni – fűzte hozzá.
(Borítókép: Karácsony Gergely. Fotó: Bodnár Patrícia / Index)