- Belföld
- gyerekek
- havasi katalin
- fertőzöttek
- házi gyermekorvosok egyesülete
- koronavírus
- koronavírus magyarországon
- járvány
- kórház
- egészségügy
- oltás
- gyermekorvos
Rekordszintre emelkedett a koronavírusos gyerekek száma Magyarországon
További Belföld cikkek
- Hajléktalan lett Vitézy Dávid nagybátyja, aki egykor milliárdos volt
- Valami történik: elképesztően nő a fiatal rákos betegek száma
- Eltűntként keresi a rendőrség Jenő település polgármesterét
- Ismert emberek üzentek Sallai Nóra kisfiának halála ügyében
- Szeles idővel folytatódik az októberi indián nyár
Rekordszinten van a 15 év alatti koronavírusos betegek száma Magyarországon az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ adatai szerint. A Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke, Havasi Katalin szerint is sokkal több a beteg, mint az előző járványhullámokban, ráadásul egyre több gyerek szorul kórházi ellátásra.
Havasi Katalin elmondta, hogy a koronavírus delta-variánsa más lefolyású betegséget okoz a gyerekeknél. Nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi szinten is az a tapasztalat, hogy gyakrabban kerülnek kórházba a gyerekek.
Igyekszünk minden egyes gyereknél nagyon pontosan elhatárolni, hogy ki az, aki kockázati csoportba tartozik, és elvégeztetni a teszteket, és valóban azt találjuk, hogy egyre több tünetes gyerekkel találkozunk
– mondta az Infostartnak Havasi Katalin.
A szakember szerint a fertőzés gyerekek közötti gyors terjedése részben azzal magyarázható, hogy az idősebbek közül már sokan felvették a koronavírus elleni védőoltást.
A gyerekek ilyen szempontból védtelenebbek, illetve önmagában az, hogy a delta-variáns sokkal nagyobb vírusszámot produkál a betegek torkában, sokkal fertőzőbb egyetlen beteg, többeket fertőz meg. Maga a vírus is több tünetet okoz, mint a korábbiak
– magyarázta a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke. Kifejtette, hogy a gyerekeknél a leggyakoribb tünet
- a hasmenés,
- a hányás,
- a láz,
- a gyengeség,
- a felső légúti tünetek,
- a nátha és
- a köhögés.
A szakember elmondta, hogy szerencsére nagyon ritkán fordul elő, hogy egy gyerek légzési elégtelenséggel küzdjön és lélegeztetőgépre kerüljön, azonban az intenzív osztályos kezelést sokan igénylik.
Havasi Katalin kitért arra is, hogy a hivatalos adatok szerint 38 százalékos a 12 és 15 év közöttiek átoltottsága, ami alacsony egy ilyen erősen terjedő vírusnál.
Biztos, hogy kilencven százalék fölötti átoltottságra lenne szükség, úgyhogy én nagyon biztatnék minden gyereket, minden édesanyát, hogy gondolja meg, hogy igazán a vírustól kell félni, és nem az ellene védő oltástól
– mondta a szakember, aki kitért arra is, hogy a háziorvosok egyelőre nem kaptak eljárásrendet és pontos kezdési időpontot az 5 és 12 év közötti gyerekek vakcinálásáról.