- Belföld
- koronavírus
- koronavírus magyarországon
- járványügyi adatok
- oltás
- vakcina
- egészségügy
- covid-19
- kórház
- fertőzöttek
Erőre kapott a járvány, emelkedett a halottak és a fertőzöttek száma

További Belföld cikkek
- Két vonat is kisiklott a Vác-Balassagyarmat vonalon, hosszabb eljutási időre kell számítani
- A világ egyik legmodernebb harckocsiját hozta a Magyar Honvédségnek a Mikulás
- David Pressman: A Putyint ölelgető Magyarország figyelmen kívül hagyja a NATO érdekeit
- Újabb fordulat a hármas metró perében
- Nem a matekkal van gondjuk a magyar diákoknak, máshol kell keresnünk a bajok forrását
A hétvégi összesített adatok szerint 21 219 új fertőzöttet regisztráltak az elmúlt három napban, meghalt 270 koronavírusos beteg. Kórházban kevesebben vannak, mint egy héttel ezelőtt, közzétették továbbá a következő oltási akciónapokat a kormányzati tájékoztató oldalon.
- A beoltottak száma 6 319 434 fő, közülük 6 059 382 fő már a második, 3 417 089 fő pedig már a megerősítő harmadik oltását is felvette.
- Az elmúlt három napban 21 219 új fertőzöttet igazoltak, ezzel a járvány kezdete óta összesen 1 348 233 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma.
- Meghalt 270 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 40 507 főre emelkedett.
- A gyógyultak száma jelenleg 1 169 775 fő.
- Az aktív fertőzöttek száma 137 951 főre emelkedett.
- Kórházban 2630 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 228-an vannak lélegeztetőgépen.
Az egy héttel ezelőtti összesített adatokban 14 655 új fertőzöttről számoltak be, ez a szám az azt megelőző héten 8790-nel kevesebb volt. Egy héttel ezelőtt 167 ember halt meg három nap alatt a koronavírus vagy annak szövődményei miatt, kórházban pedig 2931 beteget ápoltak, akik közül 281-en voltak lélegeztetőgépen.
Felhívják a figyelmet, hogy február 15-től a védettségi igazolvány oltási igazolvánnyá alakul, csak azoknak lesz érvényes, akik oltottak, illetve harmadik oltásukat is 6 hónapon belül felvették. Aki szeretné minél előbb felvenni az első vagy a megerősítő harmadik oltását, az előzetes időpontfoglalás nélkül megteheti a januári oltási akciónapokon, írják, majd felsorolják a következő oltási akciónapokat, melyek a kórházi és járásközponti oltópontokon a következők:
- 2022. január 20–21. (csütörtök–péntek) 14–18 óra között;
- 2022. január 22. (szombat) 10–18 óra között;
- 2022. január 27–28. (csütörtök–péntek) 14–18 óra között;
- 2022. január 29. (szombat) 10–18 óra között.
Az ötödik hullámról és az omikron-variánsról
Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa elmondta: tudomásul kell venni, hogy az omikron esetében három oltás abszolút megvéd attól, hogy súlyos állapotba, netán intenzív osztályra vagy lélegeztetőgépre kerüljünk. A negyedik oltással kapcsolatban ismertette, hogy már kidolgozás alatt áll, pontosan kiknek javasolják a második emlékeztető oltást. Hozzátette azonban, hogy ahol már bevezették, ott elsősorban
- a hatvan éven felülieknek,
- a krónikus betegeknek,
- a daganatos betegeknek és
- az immunhiányosoknak adják.
Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere az Életközelben című műsorban beszélt a koronavírus mutációjáról, a negyedik oltásról, a gyógyszerellátásról, valamint a szociális szféra támogatásáról. Hangsúlyozta, hogy egyre több olyan szakirodalmi adat jut el hozzánk, amely arra utal, hogy az omikron-variáns klinikai lefolyása lényegesen enyhébb. Hozzátette: a negyedik járványhullám január végére, február elejére gyakorlatilag lenullázódott volna, ha nincs az omikron.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora hangsúlyozta: az ötödik hullám az omikron-variáns terjedésével indult el; valamennyi oltatlan meg fog fertőződni; az omikron miatt pedig nagyon gyorsan nagyon magas járványügyi adatok jelennek meg napról napra.
Müller Cecília, az országos tiszti főorvos elmondta, hogy az omikron-variáns enyhébb lefolyású betegséget, náthaszerű megbetegedést okoz. Az oltottság, az egyén egészségi állapota, immunstátusza is befolyásolhatja, hogy enyhén vagy súlyosabban fog lezajlani a betegség. Az adatok szerint Magyarországon még nincs jelen túlnyomó többségben a vírus e mutációja. Az eddigi megbetegedések 29 százalékáért felelős az új variáns.
Eközben Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) virológusprofesszora, a Koronavírus-kutatási Akciócsoport vezetője kiemelte: nem ért egyet azokkal a hírekkel, hogy az omikron-variáns miatt a jelenlegi hullám lecsengésével véget érhet a világjárvány. Mint mondta, az nem kérdés, hogy nagyon sokan el fogják kapni, és ez valószínűleg populációszintű immunizálást is eredményez, de ne gondoljuk, hogy ezzel vége a történetnek.
Falus Ferenc, korábbi tiszti főorvos azt emelte ki: a koronavírus omikron-variánsának a lappangási ideje és a fertőzőképessége is rövidebb, mint a korábbi változatoké; aszakember szerint öt nap után kell elvégezni egy antigéntesztet, ami után – ha negatív – öt napig kell orrot és szájat eltakaró maszkot viselni. Megjegyezte, meglátása szerint ahatóságok által közölt adatoknál minimum tízszer több fertőzött található az országban.
(Borítókép: Vasvári Tamás / MTI)