- Belföld
- pedagógusok demokratikus szakszervezete
- sztrájkbizottság
- szakképzés
- pdsz
- oktatás
- pedagógusok
- szakszervezet
Újabb sztrájkbizottságot alakított a PDSZ, ezúttal a szakképzőkben dolgozókat képviselik
További Belföld cikkek
- Baleset a XI. kerületben, személyautóval ütközött egy menetrend szerinti villamos
- Ítélet született a Volvo-per két vádlottjának ügyében, öt év börtönbüntetést kaptak mindketten
- Radikális szélsőjobboldali szervezet foglalta le a Pride állítólagos útvonalát
- Életfogytiglani börtönre ítéltek két borsodi férfit, akik megerőszakoltak és kiraboltak egy 94 éves nőt
- Breaking Bad Budapesten: Erzsébetvárosi droglabort számolt fel a rendőrség
A PDSZ országos választmányi tagja, Nagy Erzsébet az Indexnek elmondta: már régóta szerették volna a szakképzőkben dolgozók érdekeit is képviselni, arra számítanak, hogy a kormány az Innovációs és Technológiai Minisztériumtól (ITM) jelöl ki valakit tárgyalópartnernek.
Ősz óta tervben volt, hogy legyenek szakképzéses követeléseink, ugyanis az oktatási problémák alól ők sem mentesülnek. Az itt tanító kollégák is szeretnének március 16-án szolidaritási sztrájkban részt venni, ám érthetően ebbe csak akkor mennek bele, ha értük is harcolunk. Két lehetséges út állt előttünk: vagy felvesszük az ő követeléseiket is a korábbi, az Emberi Erőforrások Minisztériumával már sokszor átrágott követeléseink közé, vagy új sztrájkbizottságot alakítunk, és külön tárgyalások keretében próbáljuk az érdekeiket képviselni. Végül az utóbbi lett
– avatta be az Indexet a részletekbe Nagy Erzsébet, kiemelve, hogy ezúttal a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) nélkül fognak tárgyalni a kormány által kijelölt partnerrel. Hozzátette: mivel a legtöbb szakképző intézmény az ITM-hez tartozik, arra számítanak, hogy velük kell majd asztalhoz ülni.
Követeléseik:
- A szakképzésben foglalkoztatottak garantált alapilletménye ne legyen kevesebb a módosított közalkalmazotti illetménytábla szerinti illetményeknél, a nem pedagógus munkakörben foglalkoztatott munkavállalók garantált illetménye pedig a minimálbérre, illetve a garantált bérminimumra emelkedjen.
- Követelik továbbá, hogy az „oktató” elnevezés helyett ismét a „pedagógus” kerüljön bevezetésre, a szakképzésben dolgozók tanítási évre vetített munkaidőkerete pedig szűnjön meg, helyette vezessék vissza a korábbi, közoktatási törvény szerinti, heti 22 óra kötelező óraszámot, a többletórákat pedig rendkívüli munkaidőként fizessék ki.
- Szintén követelik, hogy a pedagógus munkakörben dolgozókra terjedjen ki a húszszázalékos szakmai ágazati pótlék, a továbbképzési kötelezettség korhatára pedig az az év legyen, amikor a pedagógus eléri az 55. életévét.
Az esetleges sztrájk időpontjáról a sztrájkbizottság a későbbiekben, az egyeztetések eredményének függvényében ad majd tájékoztatást.