Tippek, hogy ne bukjunk sokat az inflációval

További Belföld cikkek
-
Ennyi idő alatt értek ki a mentők a sürgős esetekhez 2023 első negyedévében
- A Központi Nyomozó Főügyészségre került Böröndi Gábor ügye
- Szijjártó Péter: Az ukrán politikusok nekiestek a miniszterelnöknek
- Orbán Viktor elutazik, fontos eseményen vesz részt
- Változásra kell készülni a röszkei autópálya-határátkelőhelyen
Műsorunk első részében Paku Dénessel, az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő online értékesítési és ügyfélszolgálati menedzserével vettük végig, hogy milyen mértékű inflációra számíthatunk idehaza. Mi az, amit semmiképpen ne csináljunk a pénzünkkel, mert csak rosszul járhatunk vele, és mik azok a lehetőségek, amelyekkel csökkenthetjük veszteségeinket.
A szakember hangsúlyozza:
a legrosszabb az, ha otthon a párnacihában vagy lekötés nélkül, banki folyószámlánkon tartjuk a pénzünket. Aki nem lép, nem fektet be, és idén év végére 10 százalék közelébe érhet az infláció, akkor annak – ha van mondjuk egymillió forint megtakarítása – az akár 90-100 ezer forinttal is kevesebbet érhet jövő év elején.

Másik vendégünk, Pataki Gábor, a coinbroker.hu alapítója a digitális pénzek szakértője. Ő azt mondja el közérthetően, hogy miért tart a világ a digitális pénzeszközök felé, miért és hogyan nő gomba módra a kriptovaluták száma, és miként lehet velük pénzt keresni, ha okosan és időben lépünk be erre a piacra.
Mindenki azt mondja, hogy kriptovaluta, vagyis bitcoin. Miközben a bitcoin mára már egy elavult kriptovaluta lett, de jó a PR-ja. Nagyon drága üzemeltetni, és lassúk a tranzakciói, ha az újabbakkal hasonlítjuk össze. Ettől függetlenül jelenleg ez ér a legtöbbet.

A műsorban beszélgettünk arról is, hogy
- mit csináljunk, ha egymilliós, ha tízmilliós vagy afölötti megtakarításunk van, és nem szeretnénk, ha egy részét elvinné az infláció;
- merre érdemes menekülni az infláció elől: befektetési alapokhoz, részvénybe, kötvénybe, ingatlanba vagy esetleg fizikai aranyba?;
- ha a megtakarításainkat különböző eszközökbe helyezzük el, akkor milyen hosszú időszakra tervezzünk előre;
- hogyan tudunk akár 1000 forintért is kriptovalutát venni;
- tudunk-e mi magunk is saját kriptovalutát piacra dobni;
- mennyit lehet keresni ezekkel a digitális pénzekkel;
- hol vannak a buktatók, és mire kell nagyon figyelni a digitális pénzeknél.
Pataki Gábor azt is elmagyarázza, hogy miért kell sűrűn kivenni a profitot, ha nyereségre tettünk szert egy-egy kriptovaluta-befektetésünknél. Miért kell tisztázni magunkban, hogy mi a fontosabb: a profit vagy az élmény? Miért szeretnek az emberek inkább játszani, mint ténylegesen tenni azért, hogy profitjuk legyen? És mit jelez a kapzsisági index?
A teljes videót a fenti lejátszóra kattintva nézhetik meg, a beszélgetés podcastverzióját pedig alább érhetik el:
(Borítókép: Kaszás Tamás / Index)