Az államtitkár elárulta, miért késik a pedagógusok bérrendezése
További Belföld cikkek
-
Orbán Viktor: Hogyha elüt a villamos, a gépezet, ami az országot működteti, ugyanúgy működne, mint velem
- Csaknem nyolc évtizedes melegrekord dőlt meg csütörtökön
- Szemeteszsákba csomagolt betegek fotói robbantották ki a politikai vitát, összecsapott a Tisza és a kormány
- Alig láttunk ilyet az elmúlt harminc évben a magyar politikában, de még minden borulhat
- Telkekkel trükközött Újbuda volt főépítésze, több 10 milliós kár miatt tettek feljelentést
A késő délután véget ért egyeztetésről közösségi oldalán számolt be a PDSZ. Országos választmányuk tagja, Nagy Erzsébet elmondta, hogy Maruzsa Zoltán államtitkár ült le velük egyeztetni, aki megismételte, tisztában vannak a pedagógusok helyzetével és problémáival.
Ugyanakkor mivel ezeket elesősorban uniós pénzekből akarja rendezni a kormányzat, azonban ezeket az összegeket még nem hagyták jóvá Magyarország számára, ezért késik a pedagógus bérrendezés is.
Az érdekvédők mindezt tudomásul véve továbbra is azonnali beavatkozást sürgettek, úgy, hogy a költségeket előlegezze meg a kormányzat és ezt tegye együtt a fix, kötelező óraszámokra történő visszaállással.
Szabó Zsuzsa, a PSZ elnöke hozzátette, nem állnak le a nyáron a tárgyalásokkal, legközelebb június 28-án ülnek le egyeztetni ismét a kormányzattal.
Hogyan jutottak idáig a pedagógusok?
Mint ismert, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) még októberben alakított sztrájkbizottságot, majd hónapokon át tárgyalt a kormánnyal. Mivel az egyeztetések nem vezettek eredményre, a szakszervezetek januárra figyelmeztető sztrájkot, márciusra pedig határozatlan ideig tartó sztrájkot hirdettek. Utóbbit a választások miatt kellett felfüggeszteni, de a szakszervezetek jelezték, hogy amint megalakul új kormány, tárgyalásokat kezdeményeznek.
A PSZ és a PDSZ bő két héttel ezelőtt levelet is írt Orbán Viktornak, ebben azt kérték, hogy jelölje ki a tárgyalópartnert a sztrájkbizottsági tárgyalások folytatásához. Ezekben a napokban Novák Katalinnak is levelet írtak a szakszervezetek, a köztársasági elnöktől azt kérték, hogy ne írja alá a pedagógusok sztrájkjogát korlátozó törvénymódosítást, de hiába, a még elégséges szolgáltatásokra vonatkozó szabályok már a május 26-ai Magyar Közlönyben megjelentek. Mindezek ellenére az érdekvédők a sztrájkjog visszaszerzésén túl a korábban megfogalmazott követelésekről sem mondtak le, kéréseik a következők:
- A pedagógus-előmeneteli rendszer szerint besoroltak garantált illetménye 2022. január 1-jétől – a kormány által ajánlott 10 százalékon felül – további 45 százalékkal emelkedjen!
- Az oktatási ágazatban nem pedagógus munkakörben foglalkoztatott munkavállalók garantált illetménye a költségvetési törvényben meghatározott közalkalmazotti fizetési osztályok első fokozatának összege – a fizetési fokozathoz tartozó legkisebb szorzószámok megtartásával – 2021. szeptember 1. napjával emelkedjen a következők szerint: A1-nél a minimálbérre, B1-nél a garantált bérminimumra, F1-nél a garantált bérminimum 130%-ára!
- A pedagógus munkakörben foglalkoztatottak neveléssel-oktatással lekötött munkaideje 2021.szeptember 1-jétől heti 22 óra legyen!
- A pedagógiai és gyógypedagógiai asszisztensek heti 40 órás munkaidején belül a kötött munkaidő legfeljebb heti 35 óra legyen. A kötött munkaidejükben lehessen őket beosztani tanulócsoportba, egyéni megsegítésre, valamint gyermekfelügyeletre. Heti 5 órát adminisztrációval, illetve felkészüléssel tölthessenek.