Célzott terápiákkal egyre hatékonyabban kezelhető a rák
További Belföld cikkek
- „Meglegyintett a halál szele” – megszólalt a késes taxirablás áldozata
- Tüntetést szerveznek a budapesti antifasiszta támadások nembináris résztvevője mellett
- „Legyetek annyira liberálisok, hogy az én véleményemet is elfogadjátok” – üzent a Pesti Srácok munkatársa
- Beindult a gyermekbetegségek szezonja, így vizsgáztak a Kréta-igazolások
- Sulyok Tamás több bíra sorsáról is döntött
Az American Society of Clinical Oncology (ASCO) éves konferenciájára évente negyvenezer orvos érkezik. Az eseményen mutatják be azokat a tudományos eredményeket, amelyek a gyakorlatban is hamarosan alkalmazhatók lesznek. „Egyre inkább a perszonalizált terápia felé mozdulunk el, mert a tapasztalatok is azt mutatják, hogy a gyógyszerek hatékonysága egyénenként eltérő, azaz valaki jobban reagál az adott kezelésre, más viszont alig. A megfelelő kezelés kiválasztásához nyújt új segítséget az Oncompass szoftvere, amely segítheti az orvos döntését olyan esetekben, amikor komplex molekuláris elváltozásai vannak az adott betegnek” – emelte ki Peták István.
100 százalékos is lehet a célzott immunterápia
Az onkológusok múlt heti amerikai szimpóziumán a leginkább forradalminak nevezhető áttörés a vastagbél- és végbéldaganat új célzott immunterápiás kezelésében volt. Az eredményeket a Memorial Sloan Kettering Cancer Center (New York) munkatársai mutatták be.
„Eddig a diagnózist minden esetben műtét, majd kemoterápia követte, most azonban az új immunterápiának köszönhetően 18 betegből 18-nál bizonyult olyannyira hatékonynak a kezelés, hogy nem volt szükség további beavatkozásra. A módszert alkalmazó orvoscsoport és mi magunk sem hittünk a szemünknek, amikor a páciensek laboreredményei bemutatásra kerültek, és látható volt, hogy a rákos elváltozás teljesen eltűnt – ismertette a kutatóorvos. – Ilyenre eddig nem volt példa, mi onkológusok, rákkutatók már annak is örülünk, ha a daganat növekedését és terjedését meg tudjuk akadályozni.”
A rákos betegek akkor tekinthetők végleg gyógyultnak, ha 5 évig nem alakul ki újabb daganat, a bemutatott módszerrel kezelt első betegek már két éve tünetmentesek. A terápia eddig 100 százalékos hatékonyságot mutat. „Ezt az eredményt a betegek egy olyan kis, 5-10 százaléknyi alcsoportjában lehetett elérni, akik speciális molekuláris elváltozást hordoznak. De a jó hír az, hogy ennek az elváltozásnak a vizsgálata már ma is elérhető” – tette hozzá Peták István.
Magyar találmány segíthet
A szakember a munkatársaival együtt csaknem 20 éve azon dolgozik, hogy olyan eszközöket hozzanak létre, amelyekkel a daganatos betegek számára kiválasztható a legsikeresebb személyre szabott kezelés. A 2003-ban alakult Human Genome projekt az emberi génállomány teljes feltérképezését tűzte ki célul.
„Ma már ott tartunk, hogy a 25 ezer emberi gén közül ismerjük azt a 723-at, amelynek hatmillióféle mutációja közül egymillió felelős a daganatok kialakulásáért. Egy emberben akár 4-5 génhiba is lehet egyszerre. A molekuláris feltérképezés után a munkacsoport által fejlesztett szoftver több ezer tudományos publikáció felhasználásával elemzést készít, kiválasztja a daganat növekedéséért a leginkább felelős gént. A gép az elmúlt öt év alatt beletáplált 26 ezer tudományos bizonyítékon alapuló összefüggésekből mindössze 20 ezred másodperc alatt képes rangsorolni a kapcsolatok száma és fontossága alapján a lehetséges terápiás célpontokat és célzott terápiákat. Ezután a világ összes törzskönyvezett gyógyszeréből segíthet a kezelést tervező orvoscsoportnak kiválasztani az egyén számára a személyre szabott kezelést. A folyamat során az adott országban elérhető legeredményesebb terápiák közüli döntést tudjuk segíteni” – magyarázta a módszer működését a tudományos igazgató, aki szerint az egészségügyben világszerte digitális forradalom zajlik. A genomikai évtizedek után az orvosbiológiai, matematikai módszerek alkalmazása kerül előtérbe a sikeres egyénre szabott gyógyítás érdekében.
Megelőzésre is alkalmazható a genetikai információ
A génhibák feltérképezése rákmegelőzésre is alkalmazható, mivel genetikai betegségről van szó, a módszerrel kimutatható az erre való hajlam, amit többségében nem szüleinktől, nagyszüleinktől örököljünk. „Azt tudni kell, hogy a daganatos betegségek kialakulásáért elsősorban szerzett életmódbeli szokások tehetők felelőssé, amik a sejtek örökítőanyagában, a DNS-ben mutációt okozhatnak. Például a dohányzás nagyban felelős ezért, ugyanis blokkolja a figyelmeztető gén működését” – részletezte a rákkutató.
Molekuláris diagnosztikai vizsgálatokkal meg lehet határozni az egyes tumoros megbetegedések kialakulására való kockázatot, ami odafigyeléssel, rendszeres szűréssel, az egészséges életmód kialakításával, a rossz szokások elhagyásával jó eséllyel megelőzhető. „Egyes ráktípusok korai stádiumban felismerve pedig akár 90 százalékban gyógyíthatók, például az emlőrák, amelynél a felelős génhibát régóta ismerjük. A daganatszövet vizsgálatának célja elsősorban a terápiaválasztás támogatása, de amennyiben örökletes génhibára derül fény, akkor genetikai tanácsadást javaslunk” – tette hozzá Peták István.
Egészségügyi szolgáltatásként igénybe vehető
Az Egyesült Államokban a tudományos kongresszusok által prezentált eredmények miatt felismerték, hogy a rákgyógyításban a célzott gyógyszeres vagy immunterápia jelenti az egyik leghatékonyabb gyógymódot, ezért a leginkább rizikócsoportba tartozó, 65 év feletti lakosságnak az államilag finanszírozott ellátásba nemcsak a szűrés, hanem a célzott terápiákhoz szükséges részletes molekuláris vizsgálat is régóta beletartozik. Ebben szerencsére Magyarországon is történt előrelépés.
„A tavaly az ASCO-n bemutatott magyar bioinformatikai eszközig az elérhető szoftverekkel a különféle célzott gyógyszereket egyesével lehetett a célpontgénekhez kapcsolni – mondta el Peták István. – Most az új hazai fejlesztés segítségével a komplex, egyedi génhiba kombinációt is figyelembe lehet venni a személyre szabott gyógyszer kiválasztásánál egy adott betegnél, akár több száz célzott gyógymód közül a tudományos eredmények hipergyors, standardizált átfuttatásával. Augusztustól a magyar orvosbiológiai eszköz használata elindul az amerikai onkológiai ellátásban. Reményeink szerint a jövőben Magyarországon is integrálódik majd az eljárás a tb-finanszírozott ellátási rendszerbe, addig itthon ez magánegészségügyi szolgáltatás keretében vehető igénybe”.
(Borítókép: Peták István. Fotó: Karip Tímea / Index)