Rohamosan csökken a vendéglátó üzletek száma
További Belföld cikkek
- Tíz kilót fogyott a Weiss Manfréd Technikum megkínzott diákja
- Orbán Viktor megmagyarázta vétóját, ha Zelenszkij a „feje tetejére” áll, sem támogatja a közös nyilatkozatot
- Meghalt Budai Miklós, a Nemzeti Sport újságírója
- Szalmonella miatt napraforgómagot és mézes szeletet hívtak vissza a forgalomból
- Több záporra is számíthatunk a tavaszi felmelegedés előtt
Az MVI elnöki tanácsadója, Zerényi Károly által készített 2021-es helyzetjelentés a hazai és nemzetközi statisztikai adatok alapján elemzi a vendéglátás ágazatát, kiemelt szerepkörbe helyezve a koronavírus-járvány időszakát.
A Turizmus.com azt írja, a jelentésből megismerhető a vendéglátás ágazat előző évi teljesítménye:
- a hálózat jellemzői,
- a forgalom alakulása,
- a foglalkoztatási és kereseti adatok,
- továbbá európai összehasonlításban a vendéglátásra és a szálláshely-szolgáltatásra érvényes áfakulcsok is.
Többezer üzlettel van kevesebb
Az adatokból kiderült, a tavalyi év végére 3400 üzlettel lett kevesebb 2019-hez képest. Ezzel a vendéglátóhelyek száma 48 ezer alá csökkent. A bezárt üzletek közül 1200 volt budapesti és hasonlóan fogyatkozott az üzletek száma Békés, Tolna és Baranya megyében.
Kiemelik: leginkább az italüzletek és a zenés szórakozóhelyek száma csökkent, de nagyot zuhant az éttermek száma is. Ezzel szemben növekvő tendenciát mutatott ebben az intervallumban a cukrászdák és munkahelyi vendéglátóhelyek száma.
Több százezren dolgoznak a vendéglátásban
Minden harmadik munkavállaló (420 ezer ember) dolgozik a turizmusban foglalkoztatottak közül a vendéglátásban. Azonban a jelentésből kiderül, hogy a foglalkoztatottak száma a tavalyi év első negyedében 142 ezer alá csökkent, ami 50 ezerrel kevesebb a két évvel ezelőtti adathoz képest. Az újranyitást követően pedig az üres munkahelyek száma és aránya újra a pandémia előtti szinthez került, ami miatt az ágazat munkaerőhiánnyal küzd.
Mint írták, az ezen a területen dolgozók bruttó átlagkeresete 2021-ben 250 ezer forint volt, ami nettó 166 ezernek felel meg. Ezzel a vendéglátásban dolgozók keresete az egyik legalacsonyabb. Még a nemzetgazdasági átlag 60 százalékát sem éri el.