A rendőrség részletesen beszámolt róla, miért kellett bevetni a sokkolót a hétfői tüntetésen
További Belföld cikkek
- Kihúzták az ötös lottó nyerőszámait, több mint egymilliárd forint volt a tét
- „Fekália”, „Trafikcsaló Rozsdaminiszter” – Hadházy Ákos újra nekiment Lázár Jánosnak
- Újabb fejlemény Lakatos Márk ügyében: kiderült, miért nyomoznak a stylist ellen
- Tűz ütött ki egy budapesti lakóházban szombat délután
- Előkerült egy videó a Budapesten megölt amerikai nőről és feltételezett gyilkosáról
Az esetről először a hétfői tüntetésről szóló percről percre közvetítésünkben számoltunk be, amelyet követően a rendőrség hétfő délután már kiadott egy közleményt. Abban viszont még csak arról írtak, hogy milyen jogszabályi háttér alapján használták az eszközt.
A keddi közleményben azt is leírták, milyen körülmények között használták a sokkolót. Azt írták, hogy egy 42 éves férfit sokkoltak, akit „a szervező részéről befejezettnek nyilvánított fővárosi gyűlést követően” sem hagyta el az úttestet.
A rendőrök többször is felszólították, hogy menjen fel a járdára, majd – miután a férfi erre nem reagált – testi kényszert alkalmaztak ellene, de a férfi „úgy összekapaszkodott egy szintén az aszfalton ülő nővel, hogy a további testi kényszer (kezeik szétfeszítése) sérülés veszélyével járt volna”.
Ekkor, a jogszerű rendőri intézkedéssel szembeni ellenszegülés megtörésére a helyszínbiztosítás parancsnoka kilövőfej nélküli elektromos sokkoló eszköz alkalmazására adott utasítást
– írta a rendőrség.
Hozzátették azt is, hogy a sokkoló bevetése előtt „az intézkedő rendőr két alkalommal figyelmeztette a földön ülő férfit az eszköz használatára”, és azt „a test érintése nélkül a levegőbe szikráztatta”.
A figyelmeztetések nem vezettek eredményre, ezért a rendőr a sokkolót két másodperc időtartamig a férfi ruházatán keresztül annak combjához érintette
– áll a közleményben, amelyben azt is hozzátették, hogy „az eszköz alkalmazásának hatására a férfi elengedte a nőt, a rendőrök mindkettőjüket felkísérték a járdára. A férfi a szabálysértés tényét elismerte, a szabálysértési nyilatkozatot kitöltötte és aláírta”.
Később a férfi a rendőrök kérdésére elmondta, hogy zsibbadást érez a combján, illetve enyhe bőrpír keletkezett a kontaktus helyén, de nem kért egészségügyi ellátást. Előállítását követően a rendőrkapitányságon a mentőszolgálat munkatársai megvizsgálták, és megállapították, hogy nem igényel orvosi ellátást.
A rendőrség szerint a kényszerítőeszköz használatát parancsnoki kivizsgálás követte, amelyben megállapították, hogy
a sokkoló alkalmazása jogszerű, szakszerű és arányos volt.
A rendőrség a közlemény végén emlékeztetett arra, hogy hatályos jogszabályi előírások szerint jogszerűen alkalmazhattak sokkolót „az ellenszegülés megtörésére, többszöri figyelmeztetést követően” a tüntetővel szemben. A sokkoló ügye azóta a magyar parlamentben is előkerült már.
(Borítókép: Katatüntetés a Sándor-palotában 2022. július 18-án. Fotó: Kaszás Tamás / Index)