Mit sem ért a kampányidőszak, 39 embert érdekelt az új tanár szak
További Belföld cikkek
- Négy év börtönre ítéltek egy orvost 23 rendbeli bűntette miatt
- Régi recepttel próbálhat túlélni a baloldal egy része?
- Schadl–Völner-per: az egyik végrehajtó elárulta, hogyan vette fel a pénzt Schadl Györgynek
- The Telegraph: Amerikai vadászgépek érkezhetnek Kecskemétre, fejleszthetik is a légibázist
- A nap kérdése: akkor most van Magyar Péternek testőre, vagy nincs?
Az idei általános és pótfelvételi- statisztikák szerint az osztatlan, tíz féléves képzésre tizenhárman, az ennél jóval rövidebb mesterképzésre pedig huszonhatan jutottak be – írja az eduline.hu
A természettudomány-környezettan tanári szakot meghirdető egyetemek azzal népszerűsítették a képzést, hogy a Z generációra szabott (innen a szak beceneve) módszerekkel, gyakorlatorientáltan oktatnak majd, a hallgatók sokat tanulhatnak olyan fontos témákról, mint az ökológiai fenntarthatóság, és rendszeresen kimennek majd a természetbe, hogy így ismerjék meg a működését.
Az ötéves tanárképzést elvégzők a felső tagozatosoknak biológiát, fizikát, kémiát és természettudományt taníthatnak, a középiskola kilencedik és tizedik évfolyamán pedig természettudományt.
A felvételi feltételek is barátiak voltak, bármilyen emelt szintű érettségit elfogadtak, és külön kiemelték, hogy humán beállítottságú diákokat is várnak.
Hiába a sok reklám
A felvételi időszakot megelőzően komoly reklámokkal próbálták felhívni az újonnan induló szakra a diákok figyelmét, hiszen külön oldalt, Instagram-fiókot és Facebook-profilt is kapott. A közösségi médiában zee szak néven futó egyetemi képzésnek lett két kabalafigurája is, akiknek a nevét Insta-sztoriban szavazhatták meg az emberek: Zoé és Zénó.
A Z szakot több budapesti és vidéki egyetem is meghirdette, végül
- a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen (tizenhat jelentkezőből öten kerültek be),
- a Szegedi Tudományegyetemen (kilenc emberből egyet vettek fel),
- az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen (hat jelentkezőből három nyert felvételt)
- és a Nyíregyházi Egyetemen (egy hallgatóval) indul majd a képzés.
A szakot mesterképzésként is meghirdették az egyetemek két vagy négy féléves formában (ezekre azok jelentkezhettek, akiknek például már van tanári végzettségük), ezt az országban összesen – általános és pótfelvételivel együtt – huszonhatan kezdik majd el. A pótfelvételin egyébként az ELTE és az SZTE Z szakjára még egy-egy, a Nyíregyházi Egyetemére három, az egri egyetemére öt hallgató jutott be.
Már most tizenhatezer tanár hiányzik a közoktatásból, de számítások szerint tizenkét év múlva a pedagógusok ötven százaléka fog nyugdíjba menni. Az idei tanévre 4800 pedagógussal lett kevesebb, ami jól mutatja, mennyire nem vonzó a pedagógusi pálya a fiatalok számára.