- Belföld
- Zöld Index
- klímaváltozás
- magyar természetvédők szövetsége
- energia-veszélyhelyzet
- energia
- globális felmelegedés
- környezetvédelem
- orbán viktor
- eu
- klímavédelem
- éghajlatváltozás
Nyílt levélben fordult Orbán Viktorhoz a Magyar Természetvédők Szövetsége

További Belföld cikkek
-
Jégesővel és viharos széllel csap le az országra a hidegfront
- Felül lehet-e írni feljelentési kötelezettséggel a gyónási titkot?
- Leleplezték a magyar fotóst, aki csalással szerzett elismerést egy nemzetközi versenyen
- Nem húzta be a sofőr a kéziféket, a tóban kötött ki egy autó Budapesten
- Lett egy tucat új milliomosa az országnak, de valószínűleg nem teljes az örömük
A Magyar Természetvédők Szövetsége, a cseh Közlekedési és Energetikai Központ (CDE), a lengyel Fenntartható Fejlődés Intézet (ISD) és az európai Klíma Akcióhálózat (CAN Europe) kezdeményezésére 26 közép- és kelet-európai, köztük 8 magyarországi, éghajlatvédelmi és energetikai szakmai szervezet kéri nyílt levélben az Európai Unió elnökségét betöltő Csehország felelős vezetőit, hogy az uniós és nemzeti energia- és klímapolitikai vitákon ne engedjék aláásni a korábban kitűzött éghajlatvédelmi célokat és a fosszilisfüggőség felszámolását az energiabiztonság ürügyén.
Keresztbe tett
Az Európát sújtó összetett válságból – ukrajnai háború, energiaárak emelkedése, éghajlati és környezeti veszélyhelyzet – csak akkor állhat fel megerősödve a térség, ha a problémákat egyidejűleg kezelni képes intézkedéseket hoznak.
Már az uniós állampolgárok 85 százaléka vallja, hogy az energiahatékonyság közelebb visz az energetikai önellátáshoz, sürgős szükség van az energiafogyasztás csökkentését, az energiahatékonyság javítását és a megújuló energiaforrásokra való tömeges váltást támogató jogi keretekre és támogatási rendszerekre. Ezek egyúttal lehetővé teszik a klímasemlegesebb és biztonságosabb energiaellátást és az energiaszegénység visszaszorítását rövid és hosszú távon egyaránt
– mondta Botár Alexa, a Magyar Természetvédők Szövetsége éghajlatvédelem- és energia-programigazgatója.
Tekintve, hogy az uniós célok és szakpolitikák kidolgozásához a tagállamok hozzájárulása is szükséges, a nyílt levelet elküldtük Orbán Viktor miniszterelnöknek és az energiaügyekért felelős Palkovics László miniszternek is.
Elfogadhatatlan, hogy a magát korábban klímabajnokként beállító Magyarország most az EU-s együttműködésnek is keresztbe téve, többek között egy rekarbonizáló energia-veszélyhelyzeti akciótervvel feláldozná eddig is gyenge energiaátmeneti eredményeit, kibocsátáscsökkentési céljait az energiabiztonság ürügyén. Ezzel kiterjeszti, súlyosbítja a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségünket és az azokból eredő egészségi és környezeti kockázatokat, károkat
– nyilatkozta Dönsz-Kovács Teodóra, az MTVSZ-éghajlatvédelem és EU-alapok programvezetője.
(Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök, miután aláírta esküje szövegét az Országgyűlés plenáris ülésén 2022. május 16-án. Fotó: Papajcsik Péter / Index)