Varga Judit mérlegre tette a kommunizmus és a nácizmus bűneit

2022.10.26. 10:46
Nagyon fontos hiányt pótol az Egyesült Államokban a Kommunizmus Áldozatainak Emlékalapítványa, hiszen emlékezteti a felnövekvő generációkat arra itt is, hogy mi történt sok-sok évtizeddel ezelőtt, és hogy a kommunizmus bűneit ugyanolyan szinten kellene kezelni, mint a nácizmus bűneit – mondta Varga Judit igazságügyi miniszter a Kommunizmus Áldozatainak Múzeumában Washingtonban.

Az emlékezéssel és folyamatos emlékeztetéssel, a történelem megismerésével nemcsak az áldozatoknak és hősöknek tartozunk, hanem fontos a tanulságokat is levonni a jelen számára – mondta Varga Judit. Hozzátette: éppen ezért nagyon fontos nemzetközi szinten is, hogy értsék, mi történt 1956-ban és mi történt Közép-Európában.

A kiállítás amerikai és magyar kezdeményezésre jött létre, mely interaktív módon tudja érzékeltetni a kommunizmus szörnyűségeit – mondta a miniszter a múzeum megtekintése után, ami Washington belvárosában a kormányzati negyedben, a Fehér Háztól néhány száz méterre működik.

A Washingtonban látható kiállítás ugyanazon az elven, mint a budapesti Terror Háza, mutatja be őszintén azt, hogy mi történt Közép-Európában és szerte a világban a kommunizmus alatt. 

Akik nem éltek a kommunizmusban, azok közül sokan és sokszor félreértelmezik azt, hiszen teljesen más papíron olvasgatni, jó életkörülmények között a kommunizmusról, és teljesen más volt, amikor egy országnak azt sajnos a gyakorlatban is ki kellett próbálnia

– hangsúlyozta Varga Judit az MTI szerint.

1956 évfordulóján történelemleckét adott

A magyar forradalom évfordulójának alkalmából tartott panelbeszélgetésen részt vettek egykori 56-osok, akik az Egyesült Államokban találtak otthonra.

A miniszter beszélt jelenkori párhuzamokról, amelyek szerinte abból az értetlenségből fakadnak, hogy Magyarország kritikusai sokszor nem ismerik a magyar és közép-európai történelmet. Mint mondta, „az összes jogállamisági vitát is érdemes lenne egy történelemórával kezdeni, hogy a partnereink értsék, milyen történelmi tapasztalatból tagadunk meg bizonyos politikai megoldásokat és módszereket, mert mi már megtanultuk, hogy azok nem vezetnek jóra”.

Megjegyezte, hogy nagyon fontos lenne ezeket a múzeumokat – mint a Washingtonban működő – Európa-szerte felállítani és emlékeztetni folyamatosan a kortársakat, hogy kik a magyarok, és mit tettek a szabadságért. Rámutatott, hogy évekkel ezelőtt

az Európai Parlamentben is hosszú vitát kellett folytatni annak érdekében, hogy legalább egy határozatot fogadjanak el, amely elítéli a kommunizmus bűneit.

Varga Judit Washingtonban felkeresett több, konzervatív elvek mentén működő intézményt, a tárgyalások tapasztalatait úgy foglalta össze, „jó látni, hogy szinte ugyanazok a mondatok hagyják el az amerikai partnerek száját, amelyeket mi is szoktunk mondani, a család, szuverenitás védelme a hagyományos értékek tiszteletben tartása”.

Az utazás célja volt a kapcsolatépítés és tapasztalatcsere is, az amerikai konzervatív politikai közegben pedig egy optimista hangulatot érzékelt a közelgő november 8-i félidős törvényhozási választásokat megelőzően.