Szakszervezetek: a pedagógusbérek emelésének nem feltétele az uniós támogatás

2023.05.06. 16:25
Cáfolja Rétvári Bence állításait a PSZ, illetve a PDSZ. A pedagógusok érdekeit képviselő szervezetek szerint a bérek emelésének nem feltétele az uniós támogatás. A pedagógustüntetésekkel kapcsolatban kijelentették: az erőszakos cselekményekért a kormány a felelős.

A pedagógusbérek emelésének nem feltétele az uniós támogatás – írta közös közleményében a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ).

A közleményben megtévesztőnek nevezték Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára állításait, és úgy fogalmaztak:

normális esetben az Európai Uniótól ilyen célra támogatásokat egyetlen ország sem kap. Amiért az Európai Unió kivételt tett Magyarországgal, az a közoktatás és azon belül az e területen dolgozók nemzetközi statisztikákban is kiugróan rossz helyzete.

A szakszervezetek szerint a magyar kormány az EFOP Plusz programon keresztül a legmagasabb összegeket a pedagógus-életpálya címsoron hívhatja le, aminek feltétele, hogy olyan jogszabályt kell alkotni, amely a pedagóguspályát vonzóvá teszi, nem vonhat el szerzett jogokat, és nem jár az autonómia csökkentésével. Szerintük azonban a tervezett új jogállási törvény még az egyeztetéseken szóban előadott változtatásokkal sem felel meg ennek a hármas feltételnek.

Hangsúlyozták: a kormány nem mást, hanem saját magát hibáztathatja, ha a támogatást nem tudja megszerezni, vagy azt netán vissza kell fizetni. A kormány vállalásai között szerepel ugyanis a pedagóguslétszám markáns, 140 ezer főre történő növelése, ami ha nem valósul meg, a már felvett támogatást vissza kell fizetni.

Jelezték: a státusztörvény bevezetése nem szerepel a kormány vállalásai között. Erre figyelmeztetett az EU-nak tett vállalások teljesítését monitorozó bizottság alakuló ülésén a Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatóságának Magyarországért felelős egységvezetője is.

A magyar kormány felelőssége, hogy olyan törvényt akar keresztülerőltetni, mely nemcsak hogy nem felel meg az Európai Uniónak tett vállalásainak, de semmilyen módon nem szolgálja a közoktatás helyzetének javítását

– írták. Hozzátették: ha a kabinet ennek a munkának nekilátna, „minden szakmai segítséget” megkapna a szakszervezetektől és a szakmai szervezetektől.

Szerintük a kormány felelős az erőszakos cselekményekért

Úgy fogalmaztak: nem lehet a tüntetők, köztük diákok, kiskorú középiskolások elleni agresszív akciókkal, a diákok kriminalizálásával, a szakszervezetek elleni lejárató kampányokkal tartósan célt érni.

Egyértelművé tették, hogy a szakszervezetek az erőszakos fellépést nem támogatják. Úgy vélik, az elmúlt évek békés tüntetései után az utóbbi hetekben kialakult erőszakos cselekményekért minden felelősség a kormányt terheli, hiszen nem vette figyelembe a pedagógusok, a diákok és a szülők közös követeléseit, és nem kezdődött meg a párbeszéd az oktatás egyre sürgetőbb átfogó reformjáról.

Rétvári Bence ne adjon a szakszervezeteknek utasításokat, hanem azon dolgozzon, hogy végre érdemi egyeztetések legyenek a kormány és a szakszervezetek, valamint a tőle független szakmai szervezetek között annak érdekében, hogy kormány eleget tegyen az Európai Uniónak tett vállalásainak, és az uniós források révén meginduljon a pedagógusok béremelése, függetlenül a státusztörvénytől – áll a két szakszervezet közös közleményében.