Az olcsó kínai őrlemény veszélyt jelent a magyar fűszerpaprikára
További Belföld cikkek
- A NAV fokozottan ellenőrzi a játékokat az ünnepek előtt
- Átalakítják a Fudan Alapítványt, hogy felépülhessen a Diákváros
- Emelkedett a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja a szennyvízben
- Eltűnése után 24 évvel eltemették Till Tamást
- Bár továbbra sem kötelező, jelentősen növeli az egyetemre való bejutás esélyét ez dokumentum
Az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a fűszerpaprika szakmai napon a jelen lévő termelőket arra biztatta, hogy a legalább másfél évtizede változatlan termékleírásokat frissítsék, módosítsák az előállítási szabályokat a minőségi termelés érdekében – áll a tárca közleményében.
Feldman Zsolt hangsúlyozta:
Európa piacát mára elöntötte az olcsó kínai őrlemény, a magyar fűszerpaprikának a minőségével, a meglévő oltalom alatt álló elnevezéseivel kell megkülönböztetnie magát a tömegárutól.
Nem a 20 évvel ezelőtti állapotokat kell visszasírni, mivel a piac megváltozott, a tömegtermelés kora lejárt, a fogyasztói szokások megváltoztak. A piaci igényeknek való megfelelést segítheti az új eredetvédelmi szabályozás, a saját termékfeldolgozás és post harvest beruházások erősítése, a termelési kockázatokat csökkentő fejlesztések támogatása, a közvetlen értékesítés és a kistermelői értékesítés lehetőségeinek erősítése – adott lehetséges megoldási irányokat az államtitkár.
Feldman Zsolt arról is beszélt, hogy az új eredetvédelmi szabályozás lehetőséget ad arra is, hogy
a szakma az előállítási szabályokat tartalmazó termékleírást kezelő szervezetet hozzon létre.
Ez összefogást igényel, amelyhez támogatást ígért az államtitkár. Egy ilyen, a fűszerpaprika-őrlemények előállítási szabályait kézbe vevő termelői együttműködés garantálhatja a még jobb minőségű termékeket, és egyúttal fellépési lehetőséget ad azokkal szemben, akik visszaélnek a kalocsai vagy szegedi elnevezéssel.
Az elmúlt 10-20 évben átalakult az európai és a magyar paprikaőrlemény-piac az unión kívüli import miatt, így aki ma nem képes szervezetten termelni és értékesíteni és a termelési hatékonyságát megerősíteni, annak igen nehéz a talpon maradás
– fogalmazott Feldman Zsolt. A tömegárutól való megkülönböztetés egyik eszköze az eredetvédelmi szabályok alkalmazása lehet a sikeres európai példák alapján. Az agrártárca abban érdekelt, hogy azok a termelők, akik megfelelő hatékonysággal, profi módon és szervezetten termelnek, minden segítséget megkapjanak a következő időszakban is.
Az Agrárminisztérium ez év őszén hozza nyilvánosságra a következő egy-másfél év pályázati menetrendjét. Jó hír a kertészeti ágazatnak, hogy egészen az alapanyag-termeléstől a feldolgozásig – az őrleménykészítés, szárítás technológiai hátteréhez, a csomagolástechnológia megújításához – a szükséges beruházásokhoz segítséget tudunk adni – emelte ki Feldman Zsolt.