Kiderült, hány tanár mondott fel a státusztörvény miatt
További Belföld cikkek
- Egy szerencsés magyar több mint 40 millió forinttal gazdagodott
- Itt a friss Michelin-lista, ezek a legjobb magyar éttermek
- Till Tamás édesanyja: A fiunk halálát elfogadtuk, de hogy nem lehet felelősségre vonni a gyilkosát, képtelenek vagyunk
- Magyar Péter: Lázár János bejelentkezett Orbán Viktor helyére
- Szalay Dániel: Magyar Pétert nagyon tolta a Telex
Korábban mi is írtunk róla, hogy számos becslés, felmérés és jóslat jelent meg arra vonatkozóan, vajon hányan hagyják el a közoktatást a státusztörvény miatt. Ebben a cikkünkben összeszedtük az elmúlt hónap eseményeit ezzel kapcsolatban.
A határidő, ameddig nyilatkozni kellett, szeptember 29. volt, és nem sokkal később a Belügyminisztérium közölte, hogy e hét csütörtökön lehet nyilvánosságra hozni a konkrét számot.
Rétvári Bence a Magyar Nemzetnek adott interjújában most közölte is a számot:
1205 pedagógus, vagyis nagyjából egy százalék nyilatkozott úgy, hogy nem lép át az új életpályatörvény hatálya alá.
Viszont szeptember 16. óta 460 új pedagógus kezdte meg a tanítást állami iskolában, akik már az új életpályatörvény szerint létesítettek új jogviszonyt. „A pedagógusok 99 százaléka az új jogállást választotta. Elmaradt tehát a felmondási hullám, amire a baloldal és a szakszervezetek hónapok óta biztatták a tanárokat” – fogalmazott.
Az államtitkár legfontosabb mondatai, megállapításai az alábbiak voltak még az interjúból:
- „Zökkenőmentesen folytatódhat a tanév” azáltal, hogy a pedagógusok többsége maradt.
- „Most már a pedagógus nemcsak egy a számtalan közalkalmazott közül, hanem ők a nagybetűs Pedagógusok”. A tanárok óraszáma a korábbi 22-26 tanóráról fix heti 24 tanórára csökkent, míg a szabadságaik száma 46-ról 50-re nőtt.
- „Az elmúlt hónapok sokszor erőszakos akciói mögött baloldali politikai aktivisták álltak és nem pedagógusok”.
- Az EU és az OECD kimutatásait alapján is meglepően jól áll Magyarország nemzetközi összehasonlításban. Az Eurostat rangsora szerint a 8. legjobb a magyar diák-tanár arány.
- „A pedagógus-utánpótlás szempontjából biztató, hogy húsz éve nem vettek fel annyi hallgatót pedagógusképzésre, mint idén”.
- „Ha végre nem blokkolják tovább az EU-s forrásokat, akkor azonnal 561 ezer forintra emelkedik a pedagógus átlagbér, 2025-re pedig nyolcszázezer forintot fognak keresni átlagosan a pedagógusok”.
- „Ha a baloldal nem akadályozná a pedagógus béremelést, bizonyára még többen maradnának a pályán vagy választanák ezt a hivatást”.
Fontos változás még az oktatásban, hogy az idei tanévtől elsősorban az állami iskolafenntartó Klebelsberg Központ (KK) dönt a tankerületi fenntartású iskoláknak szánt magánadományok elfogadásáról, egyes esetekben pedig azok felhasználásáról is.