IDEA: A kegyelmi ügy épp akkor érte a Fideszt, amikor elkezdett túljutni a népszerűségvesztésén
További Belföld cikkek
- Ittas ámokfutásáért emeltek vádat egy budaörsi sofőr ellen
- A rendőrség szerint nem történt bűncselekmény a Mi Hazánk eseményén, ahol náci jelképek is feltűntek
- Kocsis Máté szerint felmosták a padlót a tiszás politikussal, de Magyar Péter elégedettnek tűnik
- Népszava: elbukott a túlélőcsomag, Budapest már júliusban fizetésképtelenné válhat
- Gázolt a vonat Mezőpeterd és Berettyóújfalu között
Az IDEA hangsúlyozta, hogy február eleji számaik a Novák Katalin köztársasági elnök, valamint Varga Judit volt igazságügyi miniszter, országgyűlési képviselő lemondásához vezető kegyelmi botrány eszkalációját közvetlenül megelőző időszakra vonatkoznak. Ez alapján a pártpreferenciákban minimális mértékű elmozdulások történtek az elmúlt egy hónapban, de az IDEA Intézet vizsgálatai szerint a kormánypártok támogatottsága hónapok óta most mozdult el először felfelé.
Február elején a felnőtt népesség tagjainak 27 százaléka szimpatizált a Fidesz–KDNP-vel, ez az arány legutóbb 26 százalék volt. A biztos szavazó, pártot választani tudó felnőttek között 44 százalék volt a kormánypártok támogatottsága a legutóbbi mérés 43 százaléka után.
A legerősebb ellenzéki párt, a Demokratikus Koalíció támogatottsága szintén hónapok óta először mozdult felfelé, de a változás itt is hibahatáron belüli: február elején 13 százalék volt a DK támogatóinak aránya a hazai felnőtt népességben. A biztos szavazó, pártot választani tudók 20 százaléka volt DK-szavazó.
Az IDEA eredményei azt mutatják, hogy egy parlamenti választáson nagy valószínűséggel további három párt tudta volna átlépni az 5 százalékos küszöböt: a Momentum, a Mi Hazánk és a Kétfarkú Kutya Párt – közülük az MKKP erősödhetett valamelyest az utóbbi hetekben.
A biztos szavazó, pártot választani tudók alapján a sorrend:
- Fidesz–KDNP – 44 százalék
- Demokratikus Koalíció – 20 százalék
- Mi Hazánk Mozgalom – 9 százalék
- Momentum Mozgalom – 7 százalék
- Magyar Kétfarkú Kutya Párt – 6 százalék
- MSZP – 3 százalék
- Nép Pártján Mozgalom – 3 százalék
- LMP – 2 százalék
- Jobbik – Konzervatívok – 1 százalék
- Párbeszéd – Zöldek – 1 százalék
Az „egyéb” kategória 4 százalékkal szerepel az adatok között. A minimális elmozdulások annak köszönhetők, hogy februárban csökkent a bizonytalan preferenciával jellemezhetők aránya: 37 százalékról 34 százalékra. Az IDEA Intézet a kutatás adatait a kegyelmi ügy kirobbanása előtt, 2024. január 31. és 2024. február 9. között vette fel közösségimédia-alapú kérdőív segítségével, 1500 fős mintán.