Bóka János szerint nem érthető, hogy Ukrajna a védelmi klauzuláját miért használja arra, hogy diszkriminatív intézkedéseket hozzon más államokkal szemben. Jelenleg a magyar kormány arra vár, hogy kérésére mit mond Brüsszel, ennek fényében várhatók a magyar kabinet további lépései.
Gulyás Gergely szerint a menekültügyben hozott bírósági döntés ügyében valóban kaptunk felszólítást, hogy fizessünk, de ezt vagy kifizeti az ország, vagy levonják tőlünk. A fizetési felszólítás határideje augusztus végén jár le, tehát addig még eleget is tehetünk neki. A miniszter szerint csak az ítélet meghozatala után számítva kell 1 millió eurót naponta fizetnünk – késedelem esetén –, és emellett 200 milliós bírságot megfizetnünk.
Annak lehetőségét, hogy lesznek-e, lehetnek-e még további uniós pénzbüntetések, a Miniszterelnökséget vezető miniszter nem zárta ki.
Amíg az olajzárlat nem szűnik meg, addig blokkoljuk-e az ukrán csatlakozási folyamatot? – hangzott a kérdés. Bóka miniszter felhívta a figyelmet, hogy Ukrajna vállalt bizonyos magatartást és bizonyos szabályok betartását a csatlakozási folyamat során. Ha ezeket Kijev megsérti, annak bizony lehetnek következményei.
Szintén csütörtöki hír volt, hogy egymilliárd euró hitelt vett fel kínai bankoktól a magyar állam tavasszal. Mindez az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) oldalán megjelent adatokból derült ki, ahogyan az is, hogy a kormány április 19-én már le is hívta a teljes összeget.
A devizahitelt a Kínai Fejlesztési Banktól, a Kínai Eximbanktól, valamint a Bank of China magyar ágától vették fel hároméves futamidőre. A kamat, a törlesztés ütemezése és az egyéb részletek azonban egyelőre nem ismertek.
Egyelőre nem tudni, hogy milyen bejelentésre készül a Miniszterelnökséget vezető miniszter és a kormányszóvivő. Az azonban szűkíti a lehetséges témák körét, hogy ezúttal jelen lesz Bóka János, az európai uniós ügyekért felelős miniszter is.
Elképzelhető, hogy a mostani Kormányinfón ez is szóba kerül. Az viszont biztos, hogy Orbán Viktor politikai igazgatója az egyik tusványosi panelbeszélgetésen elárulta, hogy miért csatlakozott a Fidesz végül az Európai Parlamentben újonnan alakult frakcióhoz, a Patrióták Európáért nevű formációhoz.