Csaknem 200 milliós bírsággal sújtott egy szlovák céget a GVH

2024.08.08. 13:40
A Gazdasági Versenyhivatal a legmagasabb, 198 millió forintos bírságot szabta ki az Airbox nevű szlovák céggel szemben, amely azt állította, legálisan forgalmaz Magyarországon tiltott dohánytermékeket.

Az Airbox nevű szlovák cég 189 millió forintos bírságot kapott, és a honlapját is letiltották, mert azt a hamis benyomást keltette a fogyasztókban, hogy weboldalán az elektronikus cigarettákat, valamint a dohányzást imitáló elektronikus eszközöket a hazai távértékesítési tilalom ellenére jogszerűen forgalmazta – közölte a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint a nemzeti versenyhatóság nyomatékosan felhívja a fogyasztók figyelmét, hogy az interneten, külföldi oldalakról rendelt, illegálisan forgalmazott dohánytermékeknek egészségkárosító hatása is lehet. A GVH arra kéri a fogyasztókat, hogy legyenek mindig körültekintők, és csak engedéllyel rendelkező kereskedelmi egységekben vásároljanak dohánytermékeket – írták.

Kifejtették, hogy a Gazdasági Versenyhivatal február elején indított versenyfelügyeleti eljárást az Airbox s.r.o.-val szemben, mivel a szlovák székhelyű vállalkozás a magyar nyelvű honlapján valószínűsíthetően megtévesztő kommunikációs gyakorlatot folytat a termékek Magyarországi forgalmazhatóságáról.

Hangsúlyozták, hogy a Magyarországon a hatályos jogszabályok értelmében az ízesített elektronikus cigaretták, valamint a dohányzást imitáló elektronikus eszközök forgalmazási tilalom alatt állnak, emellett pedig tilos az érintett dohánytermékek online távértékesítése is.

A GVH a feltártak alapján megállapította, hogy az Airbox tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytatott; a hivatal versenytanácsa a maximálisan kiszabható,

189 millió forintos bírságot rótt ki a szlovák cégre.

Emlékeztettek, hogy a GVH már korábban is szigorúan járt el két, szintén szlovák céggel szemben, amelyek elektromos cigarettákat, illetve a kiskorúak körében népszerű – így kiemelten veszélyes – Elf Bar termékeket forgalmaztak magyar nyelvű weboldalaikon.

A korábbi vizsgálatok feltárták, hogy a vállalkozások megtévesztően keltették a magyar fogyasztókban azt a benyomást, hogy termékeik jogszerűen forgalmazhatók, az eljárások mindkét esetben a kiszabható legmagasabb bírsággal zárultak.