Házkutatás után őrizetbe vették Óbuda polgármesterét
További Belföld cikkek
- A Fővárosi Törvényszék helyt adott Iványi Gáborék kérvényének, de a kormányhivatalt ez nem nagyon érdekli
- Meghalt a 29 éves férfi, aki Kalocsa környékén tűnt el
- Orbán Balázs szerint Magyar Péter angolnákat meghazudtoló módon igyekszik kibújni a vita alól
- Döbbenetes látvány Magyarországon, a házaktól méterekre hömpölyög a víz
- A terézvárosi Airbnb-tiltás gyorsan átragadhat a többi kerületre is
Lapunk szerda délután telefonon elérte Zamecsnik Péter ügyvédet, Kiss László védőjét. Az ügyvéd kérdésünkre elárulta:
nem találkozott a polgármesterrel, de az ügyészi tájékoztatás alapján őrizetbe vételre került sor.
Az ügyvéd ennél több információval egyelőre nem tudott szolgálni. Délután derülhet ki, hogy milyen ügyben vették őrizetbe a polgármestert.
Először a házkutatásról jelent meg egy hír
Korábban azt írtuk: Házkutatást tartottak Kiss László óbudai polgármesternél, a kerületvezetőt be is vihették a nyomozók – értesült a 24.hu egy „fővároshoz közeli forrásból”.
A Demokratikus Koalíció politikusa a június 9-i választáson a Momentum, az MSZP, a Párbeszéd – Zöldek, az LMP és a Jobbik támogatásával nyerte el újra a polgármesteri pozíciót. A lap kereste a Központi Nyomozó Főügyészséget, ahonnan sikerült megtudni, hogy arról az óbudai korrupciós ügyről van szó, amellyel kapcsolatban korábban őrizetbe vették Czeglédy Gergőt, Óbuda MSZP-s alpolgármesterét.
Júniusban arról számoltunk be, hogy a nyomozó főügyészség összehangolt eljárási cselekményeket hajtott végre az ügyben, amelynek keretében számos helyszínen – köztük a Budapest Főváros III. Kerület Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat épületében – végzett kutatást és lefoglalást, valamint hallgatott ki több személyt gyanúsítottként.
A megalapozott gyanú szerint egy férfi – két, reklámtevékenységet folytató gazdasági társaság ügyvezetőjeként – cégei felhasználásával több mint százmillió forintot fizetett az alpolgármesternek azért, hogy hivatali helyzetét felhasználva közbenjárjon a reklámberendezések fennmaradásához, további reklámcélú használatához, illetve hasznosításához szükséges engedélyek és hozzájárulás megadása érdekében – közölte akkor az ügyészség.
Az önkormányzat erre válaszul leszögezte, hogy minden egyes szerződés szabályos és valós teljesítésen alapul, ez kizárja a jogszerűtlenséget és a fiktivitást.
A Főügyészség szerint összehangolt nyomozási cselekményeket hajtanak végre
A Központi Nyomozó Főügyészség vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés bűntette és más bűncselekmények miatt folyamatban lévő nyomozásában a mai napon összehangolt nyomozási cselekményeket hajt végre – olvasható a közleményben.
A nyomozó főügyészség korrupciós bűncselekmények miatt folytat nyomozást, amely ügyben jelenleg több helyszínen – köztük a Budapest Főváros III. Kerület Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatnál – zajlanak eljárási cselekmények.
A nyomozó főügyészség által szervezett összehangolt akcióban közel 50 hivatalos személy vesz részt, abban – az ügyészség felkérésére – a Nemzeti Védelmi Szolgálat és a Készenléti Rendőrség állománya is közreműködik. Az ügyről a főügyészség részletesebb tájékoztatást az elsődleges nyomozati cselekmények elvégzését követően, várhatóan holnap tud adni.
Az önkormányzat sem tudja még, hogy mi történt Kiss Lászlónál
Szerda délelőtt az önkormányzat is kiadott egy közleményt az ügyről:
A korábbi nyomozati cselekményeket folytatva a Központi Nyomozó Főügyészség jelenleg ismét házkutatást tart Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatnál. Négy nyomozó tartózkodik a hivatal épületében, akikkel mindenben együttműködünk, a kért szkennelt iratokat hiánytalanul átadjuk. A kora reggeli órákban dr. Kiss László polgármesternél is házkutatás volt, ezzel kapcsolatban további információ nem áll rendelkezésünkre.
A közleményben kitértek arra is, hogy „a mostani nyomozati cselekmények a márciusban, az önkormányzati választási kampányban zajlott kutatások folytatásai, amelyek egy 2022-es, az akkori országgyűlési kampányban indított ügyhöz kötődtek. Ismét megerősítjük, hogy az önkormányzat valamennyi szerződése szabályos és valós teljesítésen alapul, ami kizárja a jogszerűtlenséget vagy a fiktivitást”.
Az önkormányzat megjegyezte: „Az ügyészségi nyomozást a kezdetektől a kormánypárthoz kötődő sajtó »jólértesültsége« jellemzi, rendszeresen tettek közzé állítólagos részleteket állítólagos vallomásokból, miközben például Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat semmilyen tájékoztatást nem kapott a nyomozó hatóságtól. A szivárogtatások miatt dr. Kiss László korábban feljelentést tett, hogy derüljön ki, az ügyészségtől származnak-e a propagandasajtóban megjelent állítások. Ebben az ügyben feljelentőként éppen a múlt héten hallgatta meg a polgármestert a rendőrség.”
Gyurcsány Ferenc megszólalt az őrizetbe vételről: Orbán rendszerében nincsenek véletlenek
„Őrizetbe venni egy kerület polgármesterét egy sok-sok hónapja tartó, sok-sok évvel ezelőtti ügyben zajló nyomozás során nyilvánvaló politikai provokáció és aljasság. Miért? Mert ugye ebben az esetben szó sincs tettenérésről, ami az őrizetbe vétel alapindoka. Jogban jártas kollégák persze most megjegyezhetik, hogy igen ám, de akkor is őrizetbe lehet valakit venni, ha valószínűsíthető, hogy a bíróság majd el fogja rendelni a szóban forgó személy előzetes letartóztatását. Ez tényleg így van” – reagált a hírre Gyurcsány Ferenc.
De most tényleg, fel lehet tételezni ebben az esetben, hogy megállna az előzetes letartóztatás akár csak egyetlen feltétele is?
– tette fel a kérdés Gyurcsány Ferenc, hozzátéve: „Hiszen ha el akart volna szökni, akkor már megtette volna, hiszen tudta, hogy zajlik a nyomozás. Ha bizonyítékot akarna eltüntetni, azt is rég megtehette volna. Ha pedig attól tartana a hatóság, hogy összebeszélnek a gyanúsítottak, akkor arra is volt elég idejük. Marad a bűnismétlés lehetősége. Tényleg azt gondolja valaki, hogy egy ilyen helyzetben bárki azzal próbálkozna, hogy mondjuk a hivatal takarítónőjével mosatja fel saját lakásának előszobáját, és ezzel közpénzt magáncélra használjon? Ja, hogy az egy másik, egy fideszes polgármester volt? Ilyen esetben a kényszerintézkedés valójában arra szolgál, hogy megtörje, megfélemlítse, megalázza a gyanúsítottat.”
A Demokratikus Koalíció elnöke szerint „Orbán rendszerében nincsenek véletlenek, és biztosan nincs szakmai függetlenség. Ha Kiss Lacit, Óbuda polgármesterét őrizetbe vették, akkor annak politikai oka volt. Mert ugye, ahogy fent láttuk, szakmai oka nincs. Mint ahogy nyilvánvalóan nem egy kerületi rendőrkapitány döntött arról se, hogy egy politikával átitatott ügyben börtönbüntetéssel fenyegetett eljárást kezdeményez Donáth Anna, Gurmai Zita és Herényi Károly ellen. Ugyan kérem”.
Gyurcsány Ferenc végül megjegyezte: „Esetleg szeretne valaki arról beszélgetni, hogy mi a NER valóságos természete, vagy mondjuk a kék Fideszről? Egymásra rakódó gazemberségek mocskolnak össze mindent és teszik tönkre egyre jobban ezt az országot. Benne emberi életeket, családokat, közösségeket.”
Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció alelnöke, EP-képviselője is megszólalt az ügyben, amikor úgy fogalmazott: „Orbán pribékjei letartóztatták Óbuda népszerű, frissen újraválasztott DK-s polgármesterét. Veled vagyunk, Kiss Laci!”
(Borítókép: Kiss László 2024. február 28-án. Fotó: Papajcsik Péter / Index )