
Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEM
Hét éve született az első publikáció az akkoriban úttörőnek számító kutatásról, amellyel a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának szakemberei – a Semmelweis Egyetemen és a Manchesteri Egyetemen dolgozó kollégáikkal közösen – Magyarországon hozták létre a 250 leggyakoribb betegség egymásra hatásának első térképét. Az Antal Péter által vezetett kutatásban egy elektronikusan elérhető, kereshető, a különböző betegségek egymásra hatását bemutató térképet alkottak.
A betegségek közötti rendszerszintű kapcsolatok vizsgálata azóta is halad, a UK Biobank mellett további nemzetközi adatbázisokat is felhasználva. Most az eredeti elemzést továbbfejlesztve elkészült egy olyan módszertan, amely már a betegségek időbeli dinamikáját is képes kihasználni a közös molekuláris biológiai háttér felismerésére és a több betegségben szerepet játszó molekuláris mechanizmusok felfedezésére.
A rendszerrel sikerült kiemelni a depresszió releváns társbetegségeit és így felfedezni olyan közös, a depresszióval és társbetegségeivel is kapcsolatban lévő faktorokat – genetikai hátteret, környezeti és életmódbeli sajátosságokat, molekuláris útvonalakat –, amelyek az egyes betegségekre külön-külön fókuszáló elemzések esetén rejtve maradtak volna.
A fejlesztés jelentősége, hogy a depresszió és közvetlen társbetegségei közös hátterét megértve elkülöníthetők lehetnek a depresszió fontosabb altípusai, a pontosabb kórkép pedig értelemszerűen hatékonyabb kezelést tesz lehetővé
– mondta Antal Péter, a VIK Mesterséges Intelligencia és Rendszertervezés Tanszékének docense.
Hozzátette, ez egy igazán hosszú kutatás, hiszen még 2013-ban pályáztak először a UK Biobank adatainak használatára. Jelenleg is van egy futó projektjük, az Alzheimer-kór, illetve általában a demencia területén, ausztrál–kanadai–német–holland–magyar együttműködésben.
A Unique genetic and risk-factor profiles in clusters of major depressive disorder-related multimorbidity trajectories című tanulmány a Nature Communicationsben jelent meg, a szerzők között a tanszék Bioinformatikai Laborjának négy munkatársa szerepel: Gézsi András (a két első szerző közül az egyik), Millinghoffer András, Hullám Gábor és Antal Péter.
Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEM