Fordulat jöhet a XII. kerületben, a MIÉP fizetne a hegyvidéki Turul-szoborért

2024.09.09. 06:53
Állná a sokat vitatott XII. kerületi Turul-szobor elbontásának és elszállításának költségeit a MIÉP. A párt elnöke hivatalos levélben kereste meg Kovács Gergelyt, Hegyvidék leendő polgármesterét, aki szerint ez eddigi a legkreatívabb ötlet, pedig állítása szerint már vagy 6 millió javaslat futott be hozzá.

Kovács Gergely, Hegyvidék leendő polgármestere a Facebookon közölte, hogy befutott hozzá egy „kreatív” ötlet a XII. kerületi Turul-szobor sorsát illetően. 

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) elnöke posztolta a MIÉP hivatalos levelét, amelyet a pártelnök, Perdiák János jegyzett.

Mivel párttörténetünk, rendezvényeink fő megemlékezési helyéről van szó, azzal a kérelemmel szeretnénk fordulni az Ön által októbertől vezetett helyi önkormányzati képviselő-testülethez, hogy tegye a MIÉP számára lehetővé saját költségünkön az emlékmű elbontását és elszállítását

– írta a párt vezetője Kovács Gergelynek, aki szerint legalább 6 millió érdekes ötlet érkezett hozzá az elmúlt hónapokban azzal kapcsolatban, hogy mi legyen a kerületi turullal.

Az MKKP elnöke ugyan csak októbertől lép hivatalba, de már megválasztásának estéjén ígéretet tett a szobor elszállítására. Nemrég az Indexnek nyilatkozott a kérdéses emlékműről, akkor azt mondta:

Az biztos, hogy a Turul-szobor ebben a formában nem áll ott öt év múlva, de meg kell kérdeznünk a kerület lakosait.

A leendő polgármesternek azonban nagyon megtetszett a MIÉP ötlete, vagyis az, hogy a bontási és szállítási költségeken túl a kerület képviselő-testülete által megállapított méltányos és reális összegű megváltási díjat is hajlandóak kifizetni a szoborért.  

A levelet jegyző Perdiák János pártelnök a MIÉP színeiben indult a kisvárdai polgármesteri címért, amelyet végül a Fidesz–KDNP jelöltje nyert el. A Turul-szoborért fizetni is hajlandó párt egyébként nem azonos a Csurka István által alapított Magyar Igazság és Élet Pártjával (MIÉP), amely 2021-ben jogerősen megszűnt, a jelenlegi szervezetet pár hónappal később jegyezték be, de jogilag nem az eredeti MIÉP utódja.

A szobrot még Mitnyan György korábbi fideszes polgármester kezdeményezésére állították fel 2005-ben, de a kezdettől heves viták övezték. 2019-ben Rab László  tárta fel a Mozgó Világban, hogy a szobron nyilas gyilkosok neve szerepelt az áldozatok között. A Hegyvidék éléről leköszönő polgármester, Pokorni Zoltán nagyapja, Pokorni József neve például úgy került az áldozatok közé, hogy részt vett a nyilas tömeggyilkosságokban. 

Pokorni Zoltán a gyilkosok nevét leszedette az emlékműről, majd azt ígérte, hogy rendet tesz az ügyben. Végül az általa vezetett önkormányzat a szobor maradása mellett döntött, a leköszönő polgármester nem szavazott a kérdésben.