- Belföld
- bóka jános
- tárgyalás
- bírság
- migráció
- ítélet
- európai unió
- európai bíróság
- bevándorlás
- strasbourg
Tárgyalások kezdődtek a migrációs ítélet végrehajtásáról, Magyarország nem tágít
További Belföld cikkek
- Energiaválság jöhet a télen? – Megszólalt a szakértő
- Úgy megrúgták egy mérkőzésen, hogy kis híján belehalt egy 17 éves magyar válogatott
- Újabb vármegyében mutatták ki a madárinfluenzát
- „Tarthatatlan a helyzet” – Karácsony Gergely levelet írt Orbán Viktornak
- Gyerekgyilkosság történt Somogyban, saját apja végezhetett a kétéves kisfiúval
Azzal összefüggésben, hogy az Európai Unió Bírósága június közepén 200 millió euró, valamint további napi egymillió euró megfizetésére kötelezte Magyarországot arra hivatkozva, hogy nem teljesítette a befogadási feltételekről szóló irányelv és a visszatérési irányelv rendelkezéseit, Bóka János magyar újságíróknak nyilatkozva azt mondta:
megkezdődtek a tárgyalások Ylva Johansson belügyi biztossal a migrációs ítélet végrehajtásáról, és egyértelművé tette, hogy Magyarország a kiszabott bírságot nem fogja befizetni.
„Megállapodtunk abban, hogy milyen csatornákon keresztül zajlanak az ítélet végrehajtásával kapcsolatos további megbeszélések. Fölállítottunk egy menetrendet, a megbeszélések ennek megfelelően fognak folytatódni a továbbiakban” – fogalmazott.
Mint mondta, Magyarország törekszik arra, hogy megoldja a kérdést, és a napi egymillió eurós bírság megszűnjön. „Magyarország pozícióját a migrációs ítélet végrehajtásával kapcsolatban a népszavazáson, a nemzeti konzultáción, illetve a választásokon kifejezett politikai akarat jelenti. Ez nagyon határozott, egyértelmű felhatalmazás számunkra. Nekünk ennek mentén kell tárgyalásokat folytatnunk az uniós bizottsággal a továbbiakban is” – hangsúlyozta Bóka János.
A miniszter szerint nyílt politikai támadás történt
Az uniós parlament strasbourgi plenáris ülésének alkalmával tartott szakbizottsági üléssel kapcsolatban az európai ügyekért felelős miniszter elmondta, a meghallgatáson a magyar uniós tanácsi elnökség prioritásait kellett ismertetnie, és tájékoztatnia a szakbizottság tagjait arról, hogy az illetékességi körükbe tartozó ügyekben milyen előrelépés várható a magyar elnökség munkája során.
Ehhez képest – mint kiemelte – a kérdések legtöbbje a magyar belpolitikai helyzetre vonatkozott, illetve nyílt politikai támadás volt Magyarország és a magyar emberek ellen, „sajnos a magyar balliberális ellenzék részéről is”. „Úgy gondolom, hogy ez nem szolgálja sem az Európai Unió, sem Magyarország, sem a magyar emberek érdekét” – fogalmazott.
Az MTI szerint a meghallgatáson az orosz–ukrán háború lezárása érdekében kezdett magyar békemisszióval kapcsolatban, a Daniel Freund német zöldpárti EP-képviselő által mondottakkal összefüggésben – miszerint Orbán Viktor moszkvai és pekingi látogatása sérti az uniós szabályokat – Bóka János azt mondta: az európai nyilvánosságot szükséges tájékoztatni arról, hogy amit az EP-képviselő mondott, az nem felel meg a valóságnak.
Kártérítési eljárás indul
Szeptember 17-én járt le a második fizetési felszólítás a bírságot illetően, amelyet az Európai Unió Bírósága szabott ki Magyarországra. A 200 millió eurós, vagyis 80 milliárd forintos büntetést azért kapta a magyar állam, mert 2020 óta nem változtatta meg az uniós jogba ütköző menekültügyi szabályozást.
Az Európai Bíróság döntése értelmében Magyarországnak további napi egymillió eurós bírságot is kell fizetnie a késedelem minden egyes napja után. Az Európai Bizottság szóvivője elmondta, hogy a bizottság felszólította Magyarországot a büntetés megfizetésére. Mivel Magyarország nem fizette be a bírságot, ezért úgynevezett kártérítési eljárás indul, és az Európai Bizottság az európai uniós forrásokból fogja levonni a büntetést.
Bóka János szerdán közölte azt is, hogy Magyarország is csatlakozik Hollandia intézkedéseihez, és mentességet kér az uniós migrációs paktum alól.