A kormány lemondta a kormányzati dolgozók bérrendezéséről szóló egyeztetést
További Belföld cikkek
- Nyílt levelet írt Magyar Péternek Dobrev Klára, felelős döntésre kéri a Tisza Párt elnökét
- Karácsony Gergely: Az új költségvetési tervezet teljes padláskisöprés az önkormányzatok számára
- Teljes a csend a kórházban hagyott gyerekek körül, a belügy nem válaszol, a szakma bezárkózott
- Az MSZP-nek odaszúrva közölte a Kutyapárt az időközi választással kapcsolatos döntését
- Csárdi Antal nem ússza meg a gödi demonstrációt, eljárást indított ellene a rendőrség
A kormányzati oldal lemondta a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórum (KÉF) pénteki ülését – olvasható a Miniszterelnökség közleményében.
Mint írták, „nyilvánvalóvá vált, hogy a szakszervezeti oldalnak nem áll szándékában a kormányzattal érdemi egyeztetést folytatni”.
Ha a szakszervezetek valóban tárgyalni szerettek volna a kormányzattal és az önkormányzatokkal, akkor nem a sajtó nyilvánosságához fordulnak már az egyeztetéseket megelőzően
– tették hozzá, majd hangsúlyozták, hogy amint a szakszervezeti oldal kész érdemben visszatérni a tárgyalásokhoz, úgy a kormányzat egy másik időpontban ismét megszervezi a KÉF ülését.
MKKSZ: a jelenlegi helyzet tarthatatlan
Mint ismeretes, idén áprilisban a KÉF plenáris ülésén a szakszervezeti oldal kezdeményezésére konzultáció kezdődött az állami és az önkormányzati közigazgatásban dolgozók bérhelyzetéről a 2023-as reálkereset-csökkenés ellensúlyozása érdekében. Ekkor a szakszervezeti oldal azt indítványozta, hogy a reálkereset-csökkenés miatt és a munkaerő elvándorlásának megakadályozása érdekében 2024-ben éves 25 százalékos bérfejlesztés történjen.
A Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) leírása szerint azonban a kormányzati oldal képviselői sem béremelést, sem más keresetnövelő intézkedést nem terveznek az állami és az önkormányzati közigazgatásban, ami szerintük tarthatatlan.
Értékelni fogják a munkavállalók a kormány „furcsa gesztusát”
Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke lapunk megkeresésére elmondta, attól függetlenül, hogy a kormány lemondta a tárgyalásokat az MKKSZ a mai sajtótájékoztatóját megtartja.
Lett volna miről beszélni a tárgyalóasztal mellett, mert az, amit mi szeretnénk az a garancia a fizetések emelésére
– mondta Boros Péterné az Indexnek, aki kifejtette, hogy eltelt egy év, de még mindig nem történt bérfejlesztés.
Az MKKSZ elnöke kifejtette, hogy nem a bértömeg emelését várják, mert azzal csak annyira jutottak, hogy 220-250 ezer forintot keres az is, aki pályakezdő és az is aki 20 év tapasztalattal rendelkezik.
Mi konkrét, nettó keresetemelést akarunk ezeknek a zömében női, diplomás munkavállalóknak
– fogalmazott Boros Péterné, majd hozzátette, hogy a nemek közötti esélyegyenlőségekről is lehetett volna beszélni a most lemondott tárgyalásokon.
„Ezt egy mondattal azért lemondani, mert valami nem tetszett valakinek egy sajtótájékoztató meghívójában az azt gondolom, hogy minimum furcsa és gondolom fogják értékelni a munkavállalók”
– jegyezte meg az MKKSZ elnöke.
Boros Péterné kifejtette, hogy ők eddig is állandóan készen álltak a tárgyalásokra, ha a kormány nem halogatta volna a dolgot, vagy érdemben lehetett volna beszélni.