Késik a Covid elleni vakcinabeszerzés Magyarországon
További Belföld cikkek
- Szájer József: Nagyon örültem, hogy ez az egész ügy ilyen ereszként híresedett el
- Így szórja a büntetéseket Kövér László: Szél Bernadett és Gyurcsány Ferenc a két rekordtartó
- Sűrű hét közepén jön az év utolsó kormányinfója, miközben Orbán Viktor ismét útra kel
- Pecsenye Csabát választották az Országos Bírói Tanács új elnökének
- Lépett a Fidesz, a parlament elé kerül Till Tamás gyilkosának elévülési ügye
November végén érkezhet a Covid elleni oltóanyag Magyarországra – közölte az ATV Híradóval a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ. A híradó által megkérdezett virológusok szerint más országokban már javában oltanak az új vakcinákkal, a magyar beszerzés tehát megkésett.
A szennyvízben mért Sars-Cov–2 koncentrációja emelkedő tendenciát mutat Zalaegerszegen, míg csökkenés Egerben, Pécsen, Salgótarjánban és Tatabányán látható. Tizenhat helyszínen stagnálás tapasztalható a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai alapján a negyvenharmadik heti mért eredmények szerint.
Szabó András pécsi háziorvos viszont nagyon sok felső légúti fertőzöttel találkozik a rendelésein. Azt mondja, nem tud nagy különbséget tenni vírus és vírus között, hiszen már nem tesztelik a pácienseket a rendelőben, de
az otthoni tesztelések alapján többeknek lett pozitív a Covid-tesztje.
Póta György gyermekháziorvos elmondta, hogy a betegség a gyerekeket kiemelten érinti, naponta 20–30 beteg lázas, torokfájós, orrdugulásos tünetekkel jelentkezik nála. Majdnem mindegyikük covidos, de szerencsére, legalábbis a gyerekeknél egyértelmű, hogy a Covid szinte semmilyen szövődménnyel, mellékhatással nem jár.
Nagyon sok fertőző betegség fordul elő Magyarországon, ami jól megelőzhető, viszont ölbe tett kézzel nézzük, hogy mi történik
– jegyezte meg Oroszi Beatrix, a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központjának igazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. A szakember többek között arról is beszélt, hogy az idősebb korosztályokat, a kockázati csoportokat meg kellene védeni a Covidtól. Hozzátette:
amit most Magyarországon tesznek, annál sokkal többet tehetnének, és erre azért is szükség lenne, mert a Covid továbbra is sokkal gyakrabban okoz szövődményt, mint az influenza.
„A Covid–19 ellen jelen pillanatban nem rendelkezünk védőoltással, holott a járvány zajlik, míg nyugat-európai országokban már bőven oltanak” – húzta alá.
Tibold Antal, a pécsi oltóközpont vezetője úgy tudja, hogy a beszerzés folyamatban van, tehát minden valószínűség szerint az ősz folyamán megérkezik a vakcina, Rusvai Miklós állatorvos-virológus azonban úgy véli, ha ezt novemberben adatják be, az már késő lehet.
A vakcina beadása mindig kicsit érzékenyít a fertőzésre. Ha valaki már fertőzött, súlyosabb tünetekkel betegszik meg a vakcina beadása után. Ez az úgynevezett negatív fázis, amit minden beadott oltóanyag után megfigyelhetünk
– magyarázta Rusvai MIklós.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ közlése szerint a vakcina beszerzése folyamatban van, november végén érkezhet Magyarországra. Arról, hogy mikor kérheti a lakosság az oltást, a NNGYK időben tájékoztatást ad.
A tuberkolózis még mindig erősebb a Covidnál
Mint ahogy azt az Index megírta, a WHO keddi jelentése szerint a Covid–19 tavalyi visszaesése után a tuberkulózis követelte a legtöbb halálos áldozatot a világon 2023-ban. Az Egészségügyi Világszervezet közölte, hogy a betegségteher csökkentésére irányuló globális erőfeszítések nem haladnak a tervezett ütemben, miközben jelentős előrelépésre lenne szükség a 2027-re kitűzött célok eléréséhez.
Az Egészségügyi Világszervezet kedden közzétett jelentése szerint a tuberkulózis (tbc) 2023-ban a Covid–19 helyébe lépett, ugyanis a fertőző betegségekkel összefüggő halálozások első számú okává vált – számolt be róla a Reuters. A WHO felhívta a figyelmet a betegség felszámolására irányuló globális erőfeszítések kihívásaira.
Tavaly mintegy 10,8 millióan betegedtek meg tbc-ben, közülük 8,2 millió fő kapott hiteles orvosi diagnózist, szemben a 2022-ben jelentett 7,5 milliós adattal.