- Belföld
- publicus intézet
- népszava
- közvélemény-kutatás
- fidesz
- tisza párt
- önkormányzat
- kormányzati kontroll
Publicus: Még a fideszesek többségének is elege van a kormányzati kontrollból
További Belföld cikkek
- Kijött a rendelet, Budapest egyes területein tilos lesz szilveszterkor tűzijátékozni
- Videón, ahogy kizuhant a busz sofőrje Zuglóban, miután telibe kapta egy villamos
- Forradalmi áttörések a rákgyógyításban
- Szentkirályi Alexandra: Karácsony Gergelynek és a Tisza Pártnak Budapest csak a körúton belül létezik
- Jó hír a gyógyvizek szerelmeseinek: újranyitott Budapest bezárt gyógyfürdője
A Népszava megbízásából ezer főt érintő felmérést végzett a Publicus Intézet arról, mennyire elégedettek az emberek a saját településükön, kerületükben az adott önkormányzat működésével, mit gondolnak a helyi intézményrendszerekről, az iparűzési adóelvonásról és annak újraosztásáról, illetve milyen forrásokat és szolgáltatásokat kellene megkapniuk vagy visszakapniuk az önkormányzatoknak annak érdekében, hogy minél jobb ellátást tudjanak biztosítani az ott élőknek.
A megkérdezettek kétharmada szerint a településén, illetve a kerületében az a polgármester nyert, akire ő maga is szavazott, azonban ez az arány a községekben magasabb, 73 százalékos volt. Nagyjából ugyanennyien elégedettek, vagy inkább elégedettek az önkormányzatuk működésével.
A Publicus többek között arra is rákérdezett, hogy mi szolgálja jobban egy település érdekeit, az, ha fontos döntések inkább helyben születnek az ottani igények figyelembevételével, vagy az, ha az állam minél több központi intézkedéssel szabályozza a települések működését? Mint a Népszava írja, az elsöprő többség, vagyis a megkérdezettek 86 százaléka az előbbire voksolt.
Még a fideszesek 76 százaléka is sokallta a településekre nehezedő kormányzati kontrollt, míg az ellenzékiek 94, a Tisza-pártiak 96 százaléka tartozott ebbe a körbe.
A kutatás az oktatási intézmények fenntartására is kiterjedt. Az összes megkérdezett 63 százaléka – pártpreferencia szerint az ellenzékiek 85, a Tisza-pártiak 83 százaléka – szerint az oktatási intézmények nem működnek jobban, mióta nem az önkormányzatok tartják fenn őket, s ezzel az állítással a Fidesz-szimpatizánsok 38 százaléka is egyetértett. A válaszadók 63 százaléka szerint az oktatási intézményeket vissza kellene adni az önkormányzatok fenntartásába.
Azt a kérdést is feltették, hogy az államnak a jelenleginél több vagy kevesebb pénzt kellene-e a önkormányzatoknál hagyni? A válaszokból kiderült, hogy Tisza-pártiak 94 százaléka, míg a további ellenzéki pártok hívei kivétel nélkül úgy gondolja, hogy a kormánynak kevesebbet kellene elvonnia . Sőt, a párt nélküliek 80, míg a fideszesek 73 százaléka szerint is az államnak a jelenleginél több pénzt kellene az önkormányzatoknál hagynia.
Amikor arról a sorrendről kellett dönteniük, hogy mely feladatokra kellene több pénzt kapniuk a helyhatóságoknak, első helyen az egészségügyre (71 százalék), másodsorban az oktatásra, (45), harmadsorban szociális célokra, a szegények támogatására, valamint utak, közterek középületek fejlesztésére (19-19), majd a lakhatási szegénység megoldására, bérlakások építésére (18) a közlekedés fejlesztésre (6) költenének, és mindössze 2 százalék áldozna tömegsportra.
A Publicus felméréséből kiderült továbbá, hogy a megkérdezettek
- 44 százaléka igazságosnak tartja, hogy 2021 óta az állam a gazdagabb önkormányzatoktól pénzt von el azzal a céllal, hogy azt a kisebb és szegényebb településeknek juttassa. Nemmel 40 százalék felelt, míg 15 százalék nem adott érdemi választ.
- 79 százaléka nem tartja helyesnek, hogy nem lehet tudni, milyen szabály alapján, és pontosan mely önkormányzatoknak adja oda az állam a gazdagabb településektől elvont pénzt, 2023-ban 237 milliárd forintot.
- 41 százaléka szerint a polgármester hatékonyabban tudja képviselni a település érdekeit akkor, ha markánsan vagy legalább valamennyire a kormányoldalhoz kötődik. Ennek ellenkezőjét, vagyis az ellenzékhez kötődést ugyanakkor alig 6 százalék választotta. 39 százalék szerint ennek nincs jelentősége.