Kiderült, hogyan emelkedhetnek tovább a pedagógusbérek év végéig
További Belföld cikkek
- Elégedetlenek voltak a fizetésükkel a szülésznők, kismamákat húztak le pénzzel
- Kiengedték az elmegyógyintézetből a szexuális kényszerítéssel vádolt egykori óvodai dolgozót
- Áthajtott a piroson, elgázolt egy kerékpárost, majd belecsapódott egy taxiba egy sofőr
- Az Index volt munkatársa lett a Hirado.hu főszerkesztője
- Meghalt Horn Gyuláné, az egykori miniszterelnök özvegye
Hétfő délelőtt 11 órakor egyeztetés kezdődött a Belügyminisztérium és a pedagógus-szakszervezetek között. A megbeszélés középpontjában a jövő évi béremelés, az új teljesítményértékelési rendszer és a pedagógusok kötelező vizsgáztatása állt.
Emellett szó esett a NOKS-osok béremeléséről, a tankönyvhasználattal kapcsolatos törvénytervezetről, illetve a felmentési idővel kapcsolatban is érdeklődni szerettek volna a szakszervezetek.
Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) országos választmányi tagja, a szervezet oldalán közzétett Facebook-bejegyzésben arról beszélt, hogy a tárca elsősorban a jövő évi béremelés miatt hívta meg őket, ám ők arról is szeretnének beszélni, hogy az eddigiek hogyan lettek végrehajtva. A tisztviselő szerint ugyanis még mindig nincsenek kormányzati adatok arról, hogy az önkormányzatoknál hányan kapták csak a fokozathoz tartozó minimumot ahelyett, amit a kormány ígért.
Mint azt Nagy Erzsébet kihangsúlyozta, az eseti helyettesítések ügyében már jogerős ítéletek születtek, ahol tíz- és tizennégy millió forintot kellett fizetniük azért, mert jogellenesen nem fizették ki az egyébként pár tízezer forintos eseti helyettesítést.
Ezt is bevállalta a kormány, ahelyett, hogy kifizette volna azt, ami jár
– fogalmazott a PDSZ országos választmányi tagja.
Így emelkedhetnek tovább a pedagógusbérek
A megbeszélés eredményeiről Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) elnöke számolt be. Mint mondta, a kormány a gyakornokoknak minimum bruttó 630 ezer forintos fizetést ígér, ami a jelenlegi 528 ezer forinthoz képest húsz százalékos emelést fog jelenteni. Az elnök ugyanakkor kiemelte, hogy egyelőre csak jóslásokba tudnak bocsátkozni azzal kapcsolatban, mennyi lesz a diplomás átlagbér december végére. A jelenlegi tervek alapján
- a pedagógus I besorolással rendelkezők fizetése minimum 18 százalékkal;
- a pedagógus II besorolással rendelkezők fizetése minimum 16-17 százalékkal;
- a mesterpedagógusok fizetése 13,5 százalékkal;
- a kutató tanárok fizetése pedig 12 százalékkal emelkedik december 31-re.
A mester szakkal rendelkező pedagógusoknak azonban idén nem lesz 2 százalékos fizetésemelése, a hiányszakmákban (természettudományos tantárgyak egy része) oktatóknak viszont 3-4 százalékkal nőhet a fizetése. Mindezek összesen csaknem 20 százalékos emelést fognak jelenteni.
„Azok, akik esélyteremtési pótlékot kaptak, ezután is megkapják, a munkaközösség vezetői és osztályfőnöki bérkiegészítés pedig továbbra is a gyakornoki bérhez fog igazodni. Ebben az esetben az alsó határt határozta meg most a kormány, tehát ettől magasabb értéket is adhatnak a munkáltatók. A felső határok esetében pedig húsz százalékos emelésről döntöttek” – mondta el a PSZ elnöke.
Nem minden fenntartó biztosította a béremelést
Nagy Erzsébet szerint a kormány mostani tervezete annak a beismerése, hogy „sok fenntartó nem biztosította mindenki számára azt a béremelést, amit a Belügyminisztérium ígért a szakszervezeteknek, vagyis, hogy mindenki a saját bérére meghatározott százalékos emelést kap idén.
Maruzsa Zoltán közoktatásért felelős államtitkár elmondása szerint a fenntartók megkapják, eddig mennyit teljesítettek béremelésben. Tehát látni fogják, mennyi pénz áll még rendelkezésükre, amit nem használhatnak másra, kizárólag béremelésre
– tette hozzá a PDSZ országos választmányi tagja, majd hozzátette, elmondták a tárcának azt is, hogy szeretnék, ha visszatérnének a bértáblás rendszerhez. De előkerült a NOKS-osok bére is, amire a Belügyminisztérium azt mondta, egyelőre nincs rá fedezet.
Mire a szakszervezetek azt javasolták, legyen a 2023-ban elmaradt béremelés a forrás, viszont ezzel a legutóbbi monitoring ülésen az Unió képviselői nem értettek egyet.
Az ülésen a pedagógusok új teljesítményértékelési rendszerének finanszírozásával kapcsolatban kiderült, hogy nem uniós forrásokból finanszírozzák majd. A szakszervezetek a tárcát arról is kérdezték, mennyi pontot vonnak le a pedagógusoktól, ha valakinek nem sikerül elvégeznie a kötelező továbbképzést a NAT-ból. Mint mondták, az egyes intézmények igazgatói döntik el, levonnak-e pontot és ha igen, mennyit.
A Belügyminisztérium a november 19-én folytatja az egyeztetést a pedagógusok szakszervezeteivel.